Jihokorejský mistr zpět ve hře: Lee Se-dol poprvé poráží AlphaGo

Jihokorejský mistr zpět ve hře: Lee Se-dol poprvé poráží AlphaGo
, , aktualita
Zdá se, že karta se obrátila, protože světový šampion ve hře Go konečně dokázal porazit umělou inteligenci od Googlu. Po třech předchozích prohrách si tak zachoval svou čest. Ani počítač není neomylný.
K oblíbeným
reklama
V Soulu se pomalu chýlí ke konci utkání mezi světovým šampionem v Go Lee Se-dolem a umělou inteligencí od Googlu s názvem AlphaGo. Odehrály se již čtyři hry, a i když byl Lee Se-dol ve všech předchozích poražen - v první velmi těsně, ve druhé a ve třetí už neměl šanci. Dnes se ve čtvrtém utkání nenechal zahanbit a počítačový program naopak porazil on.

Go je desková hra původem z Číny a hraje se s bílými a černými kameny na mřížce 19×19. Hrát ji je skutečně obtížné, protože na takovém prostoru se skrývá obrovské množství možností. Celý tento zápas v jihokorejském hlavním městě má za cíl dokázat, jestli Go líp dokáže hrát člověk, nebo AlphaGo.

I když AI od Googlu už vyhrála tři hry z pěti, a tím pádem má celkové vítězství již v kapse, je svým způsobem uklidňující dozvědět se, že vlastně není úplně neomylná a dá se i porazit. Protože minulý rok proti ní evropští mistři neměli vůbec šanci.


AlphaGo zakopla na 79. tahu a pořádně si neuvědomila celý rozsah své chyby až do 87. tahu. Není však důvod z této chyby příliš jásat, protože umělá inteligence se poučí, a odstraní tak další nedostatek. Obelstít ji po dnešku bude opět těžší. S takovým tempem bude za chvíli skutečně neporazitelná.

Sám Lee Se-dol prohlásil, že jeho pocit z výhry byl neocenitelný. Dále dodal, že mu nikdy tolik lidí negratulovalo za jednu jedinou vyhranou hru. Leeovo prvotní přání AlphaGo porazit se mu tak dnes konečně alespoň z části splnilo.

Uvidíme, jak si Lee Se-dol povede v poslední páté hře, která se bude hrát v úterý. Obrátilo se konečně štěstí na jeho stranu a porazí AlphaGo podruhé?

Zdroj: BBC, Zdroj obrázku: Wikimedia

reklama
Nejnovější články
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
26.2.2021, aktualita, Jan Vítek5 komentářů