www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jim Keller v podcastu: o designu procesorů a katastrofách

Jim Keller v podcastu: o designu procesorů a katastrofách
, , aktualita
Jim Keller je ve světě procesorů mimořádně důležitou postavou, která stála u zrodu řady úspěšných architektur. Pracoval pro AMD, Apple a nedávno také pro Intel. Nyní se ovšem objevil v podcastu, kde mluvil o Mooreově zákonu i designu procesorů. 
K oblíbeným
reklama
Jim Keller se tak loni rozloučil s Intelem, a to po více než dvou letech práce, ale o tom mluvit nechceme. Zaměříme se na podcast Lexe Fridmana, kde Keller v hodinu a půl trvajícím rozhovoru hovořil především o tom, jak probíhá designování nových procesorových architektur. 
 
 Jim Keller a Raja Koduri
 
Jak Keller uvádí, po vytvoření nové architektury přichází obvykle na řadu její vylepšování a v takovém případě může být dosažení slušného 10% nárůstu výkonu (IPC) poměrně snadno. Stačí přidat pár výpočetních jednotek, zvětšit buffer či cache, ovšem takový přístup nevyhnutelně vede k tomu, že se někde jinde objeví úzké hrdlo, které způsobí, že další podobné úpravy přestanou mít smysl a pouze učiní výsledný čip zbytečně složitější, větší a žravější.  
 
Pak už je na zodpovědnosti výrobce a jeho týmů inženýrů, aby se rozhodli vytvořit zbrusu novou architekturu a to by dle Kellera obvykle mělo s ohledem na zajištění slušného tempa pokroku proběhnout s tří až pětiletým intervalem. Ostatně právě Keller je znám svým zaměřením na vývoj nových architektur a zmínit můžeme především Zen firmy AMD, ale také A4 a A5 firmy Apple nebo předchozí architekturu K7 opět od AMD. 
 
Co se týče Intelu, ten má dle Kellera poněkud jiný přístup a snaží se spíše o architektury udržované při životě kolem 10 let, což sám nezavrhuje, právě naopak. Mluví samozřejmě o architektuře Core a o tom, že její neustálé vylepšování v malých krocích je z hlediska rizik naopak velice vhodné a to platí i pro vynaložené prostředky na vývoj, i když je na druhé straně vidina postupně se snižujících výdělků. 
 
Jde tak celkově o zvážení toho, zda riskovat "krátkodobou, či dlouhodobou katastrofu". Ta první krátkodobá postihla AMD v případě procesorů Bulldozer, respektive AMD se rozhodlo ji podstoupit. Jak dobře víme, procesory Bulldozer byly po dvou generacích v podstatě zaříznuty a AMD se rozhodlo další generace vypustit a nerozvíjet jejich neúspěšnou architekturu (až na APU). Přístup Intelu byl po nástupu procesorů Zen jiný, ten se snažil dále mačkat z architektury Core, co se dalo a nyní je už zřejmé, že proti nové generaci Vermeer s největší pravděpodobností nenajde konkurenci. Nicméně je třeba také poznamenat, že problémy Intelu jsou daleko širší a netýkají se pouze architektury, respektive jsou provázané s neúspěšným přechodem na 10nm proces, na což se nabalily další potíže. 
 
A jak Keller komentuje, manažeři, kteří neuvažují pouze s výhledem na příští kvartál, ale v delším měřítku, ti ví, že je lepší riskovat onu krátkodobou katastrofu, než dlouhodobou. 

Zdroj: TechPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy
Opětovně se objevují informace, že by společnosti Samsung a AMD měly spolupracovat na vývoji mobilních procesorů. Zainteresována by měla být i samotná společnost ARM, na jejíž architektuře by byly takové procesory postaveny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře