www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jim Keller v podcastu: o designu procesorů a katastrofách

Jim Keller v podcastu: o designu procesorů a katastrofách
, , aktualita
Jim Keller je ve světě procesorů mimořádně důležitou postavou, která stála u zrodu řady úspěšných architektur. Pracoval pro AMD, Apple a nedávno také pro Intel. Nyní se ovšem objevil v podcastu, kde mluvil o Mooreově zákonu i designu procesorů. 
K oblíbeným
reklama
Jim Keller se tak loni rozloučil s Intelem, a to po více než dvou letech práce, ale o tom mluvit nechceme. Zaměříme se na podcast Lexe Fridmana, kde Keller v hodinu a půl trvajícím rozhovoru hovořil především o tom, jak probíhá designování nových procesorových architektur. 
 
 Jim Keller a Raja Koduri
 
Jak Keller uvádí, po vytvoření nové architektury přichází obvykle na řadu její vylepšování a v takovém případě může být dosažení slušného 10% nárůstu výkonu (IPC) poměrně snadno. Stačí přidat pár výpočetních jednotek, zvětšit buffer či cache, ovšem takový přístup nevyhnutelně vede k tomu, že se někde jinde objeví úzké hrdlo, které způsobí, že další podobné úpravy přestanou mít smysl a pouze učiní výsledný čip zbytečně složitější, větší a žravější.  
 
Pak už je na zodpovědnosti výrobce a jeho týmů inženýrů, aby se rozhodli vytvořit zbrusu novou architekturu a to by dle Kellera obvykle mělo s ohledem na zajištění slušného tempa pokroku proběhnout s tří až pětiletým intervalem. Ostatně právě Keller je znám svým zaměřením na vývoj nových architektur a zmínit můžeme především Zen firmy AMD, ale také A4 a A5 firmy Apple nebo předchozí architekturu K7 opět od AMD. 
 
Co se týče Intelu, ten má dle Kellera poněkud jiný přístup a snaží se spíše o architektury udržované při životě kolem 10 let, což sám nezavrhuje, právě naopak. Mluví samozřejmě o architektuře Core a o tom, že její neustálé vylepšování v malých krocích je z hlediska rizik naopak velice vhodné a to platí i pro vynaložené prostředky na vývoj, i když je na druhé straně vidina postupně se snižujících výdělků. 
 
Jde tak celkově o zvážení toho, zda riskovat "krátkodobou, či dlouhodobou katastrofu". Ta první krátkodobá postihla AMD v případě procesorů Bulldozer, respektive AMD se rozhodlo ji podstoupit. Jak dobře víme, procesory Bulldozer byly po dvou generacích v podstatě zaříznuty a AMD se rozhodlo další generace vypustit a nerozvíjet jejich neúspěšnou architekturu (až na APU). Přístup Intelu byl po nástupu procesorů Zen jiný, ten se snažil dále mačkat z architektury Core, co se dalo a nyní je už zřejmé, že proti nové generaci Vermeer s největší pravděpodobností nenajde konkurenci. Nicméně je třeba také poznamenat, že problémy Intelu jsou daleko širší a netýkají se pouze architektury, respektive jsou provázané s neúspěšným přechodem na 10nm proces, na což se nabalily další potíže. 
 
A jak Keller komentuje, manažeři, kteří neuvažují pouze s výhledem na příští kvartál, ale v delším měřítku, ti ví, že je lepší riskovat onu krátkodobou katastrofu, než dlouhodobou. 

Zdroj: TechPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala