www.svethardware.cz
>
>

Jižní Afrika jako epicentrum počínajícího přepólování Země?

Jižní Afrika jako epicentrum počínajícího přepólování Země?
, , aktualita
Vědci mohou v tomto období pozorovat obrovskou magnetickou anomálii v oblasti Jižní Afriky, kterou někteří označují za počátek procesu přepólování magnetického pole Země. Co se nám to tam děje?reklama
Už nějakou dobu víme, že magnetické pole Země není pěkně uspořádané, všude stejně silné a prostě uniformní, neboť takový není ani vnitřek planety, který toto pole vytváří. Stejně také víme, že póly se čas od času prohodí, což můžeme považovat za vědecký fakt a nyní to vypadá, že by tato událost mohla nastat s počátkem v regionu Jižní Afriky. Zrovna tam se také nachází oblast, kde je roztavené železné jádro blízko zemskému plášti a studie magnetických polí ukázaly, že v této oblasti jsou již póly opačně.

Daná oblast se částečně překrývá s velkou anomálií, která pokrývá vedle Jižní Afriky také téměř celou Jižní Ameriku a oceán mezi nimi. Jde o South Atlantic Anomaly, která se vyznačuje podivným chováním Van Allenových pásů, které v ní ztrácí svou sílu a protahují se velice blízko povrchu Země (asi na 200 km). Právě tato oblast také ovlivňuje práci satelitů a zařízení pro sledování vesmíru. Takový Hubbleův vesmírný teleskop nepracuje, když se pohybuje nad touto oblastí, která je označována za vesmírný Bermudský trojúhelník a své si zažila také společnost SpaceX, jejíž Dragon v roce 2012 byl magnetismem anomálie donucen rebootovat své systémy. Japonci dokonce udávají, že tato anomálie může za nekontrolovatelné roztočení a konečnou destrukci satelitu Hitomi.- vymodelované magnetické pole v průběhu prohození pólů (vpravo) -


Dle naměřených údajů i archeologických nálezů magnetické pole Země právě v oblasti South Atlantic Anomaly v posledních 160 letech značně slábne. Něco podobného měly před nějakými 5000 lety dle archeologů zažít i kmeny Bantu, a to dle nalezených staveb z vypálené hlíny. Nejde o to, že by tito lidé pozorovali změny v magnetismu, ale o to, že jeho projevy se bez jejich vědomí zaznamenávaly právě ve struktuře vychladající vypálené hlíny. Dle vytvořených počítačových modelů může jít o předvoj celoplanetárního prohození magnetických pólů, v jehož průběhu by nastal v magnetickém poli Země naprostý chaos. Dá se říci, že anomálie se v takovém scénáři rozšíří tak, že zcela převládne.

Co by ale tato událost znamenala pro moderní civilizaci? Je jasné, že magnetické pole ovlivňuje navigační systémy a dokonce by mohlo nějakým způsobem ovlivnit i elektronická zařízení, která by se začala chovat podivně. Pak bychom mohli také v dříve nemyslitelných oblastech pozorovat polární záři a asi nejnepříjemnější dopad by taková změna mohla mít na naše zdraví, neboť chaos v magnetickém poli by nejspíše způsobil to, že by na povrch Země dopadalo více škodlivého kosmického záření. Jak se proti tomu bránit? Nejlépe vhodnou pokrývkou hlavy, dle některých ideálně slušivou čepičkou z alobalu.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu
Vývojáři CryEnginu se chystají přijít s novou verzí 5.4, která bude představovat důležitý krok pro rozšíření podpory Vulkanu. Tato nová verze má dorazit na konci července a její autoři nám poskytli možnost sledovat její vývoj.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka
Asi 2700 světelných let od Země se nachází podivná dvojice hvězd, které okolo sebe aktuálně obíhají velice blízko, ale někdy v minulosti se měla jedna z nich nacházet uvnitř druhé. Jak je to vůbec možné?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek