www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jon Peddie Research: prodeje GPU šly prudce nahoru, roste i trh s PC

Jon Peddie Research: prodeje GPU šly prudce nahoru, roste i trh s PC
, , aktualita
Společnost Jon Peddie Research (JPR) vypustila do světa další zprávu Market Watch, která se týká dodávek a prodeje grafických čipů a karet pro PC. Hlásí, že ve třetím letošním čtvrtletí nastal prudký nárůst. 
K oblíbeným
reklama
Jon Peddie Research tak hlásí očekávanou skutečnost, neboť prudké zvýšení prodejů grafických karet/čipů ve třetím kvartálu se dalo očekávat už po ohlášení finančních výsledků firmy NVIDIA. Ta se opět dostala v rámci tržeb nad 3 miliardy dolarů a značně se přiblížila k výsledkům, kterých dosahovala v předchozím roce, když ještě vládla kryptotěžební horečka. 
 
 
Co se týče podílu na tržbách z prodeje grafických čipů, Intel výrazně ztratil a získala právě NVIDIA, zatímco AMD se drží na 16 procentech. Jde pochopitelně o prodej veškerých GPU pro PC, a to tedy i integrovaných. Za poklesem podílu Intelu by také mohlo být i to, že výrazně klesla cena procesorů s označením F, které nemají aktivované grafické jádro. 
 
Ovšem i když se podíl AMD nezměnil, stále to pro tuto firmu znamená 8,7% růst počtu dodaných GPU na kartách i v APU. V případě NVIDIE to ovšem je rovnou 38,3 %. Dále se také dozvídáme, že přes 32 % nově prodávaných PC přichází vybavena samostatnou grafikou, na čemž se ostatně zcela jistě alespoň trochu podílely procesory Intel bez iGPU. V přechozím kvartálu jich ostatně bylo o 5 procentních bodů méně. 
 
Dle JPR zažila NVIDIA přelomový kvartál, během nějž dokázala vyčistit sklady od starých zásob a začala je plnit novým zbožím, přičemž dle informací samotné NVIDIE tvoří prodeje karet RTX ve své kategorii plné dvě třetiny příjmů. Zbývající třetina připadá na GTX, čemuž ale napomáhá i ten prostý fakt, že tyto karty jsou prostě levnější. 
 
Celkový trh s PC dle JPR meziročně rostl o 3,7 % a mezikvartálně pak o 9,2 %, přičemž tento trend by měl pokračovat. A není se čemu divit, však Intel dle svých slov dokázal oproti předchozímu roku výrazně zvýšit výrobní kapacitu 14nm linek a stále to nestačí na uspokojení poptávky. 
 
Zdroj: JPR


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář