Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

JPR: AMD dále ztrácí podíl mezi samostatnými grafikami

, , aktualita
JPR: AMD dále ztrácí podíl mezi samostatnými grafikami
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa svůj další přehled o trhu s grafickými čipy pro PC, kde tak jde o společnosti Intel, NVIDIA a AMD. Jaký byl jeho vývoj ve druhém kvartálu tohoto roku? 
JPR: AMD dále ztrácí podíl mezi samostatnými grafikami
Jon Peddie Research uvádí jako obvykle přehled trhu se všemi grafickými čipy pro PC, čili včetně integrovaných, kde tak figurují také procesory Intel a APU od AMD, zatímco společnost NVIDIA je v tomto ohledu pochopitelně v nevýhodě. Pak tu ale máme i srovnání trhu se samostatnými grafikami a to už je pro NVIDII něco jiného. 
 
 
Jak je vidět, na začátku tohoto roku nastoupil Intel, který vzal podstatnou část podílu NVIDII, přičemž AMD přišlo jen o jedno procento. Příčina je zřejmá, výroba karet Ampere se jednak zatím stále rozjížděla, ale především se zvedl zájem o nová PC a především pak notebooky, který mohl uspokojit pouze Intel. A že AMD také dodává pro notebooky i PC procesory s integrovanou grafiku, tak nepřišlo o velký podíl. 
 
V druhém kvartálu si NVIDIA vzala malou část ztraceného podílu zpět, zatímco AMD opět ztratilo, ale velké změny už celkově nenastaly. V tomto kvartálu se také celkově zvedl počet dodaných GPU o 3,4 % oproti prvnímu kvartálu, přičemž růst zaznamenaly všechny tři firmy a největší pak NVIDIA. 
 

Ovšem jak je na tom NVIDIA vs. AMD na trhu se samostatnými grafikami? Jde o jeden z posledních výsledků, v němž budou figurovat pouze tyto dvě firmy a můžeme počítat s tím, že už od příštího roku se mezi ně protlačí i Intel. 

  2. kvartál 2020 1. kvartál 2021 2. kvartál 2021
AMD 20% 19% 17%
Nvidia 80% 81% 83%
 
Jak je vidět, NVIDIA rozšířila svůj podíl o další dva procentní body, takže nyní ovládá již 83 % trhu s grafickými kartami pro PC. Nejde ale o překvapivý vývoj. AMD má jen omezené 7nm kapacity, které potřebuje pro své moderní CPU všeho druhu, APU, grafické čipy a také nechává vyrábět miliony APU pro konzole PlayStation 5 a Xbox Series. Kdyby se tak do výsledků zkusmo započítala i tato APU, vypadal by podíl firmy AMD jistě výrazně odlišně. 
 
Zdroj: JPR via VideoCardz


reklama