www.svethardware.cz
>
>
>

K postavení domu pomocí 3D tisku stačil jediný den

K postavení domu pomocí 3D tisku stačil jediný den
, , aktualita
Sanfranciskému startupu se podařilo za 24 hodin postavit, nebo lépe řečeno vytisknout rodinný dům. Jedná se o menší budovu, jejíž stavba byla nejen rychlá, ale také levná. Zaujme už samotný zakřivený tvar budovy.reklama
Výzkumníci už dlouhou dobu experimentují se stavbou budov pomocí 3D tisku. V loňském roce se něco takového povedlo v Dubaji, kde byla kancelářská budova vytisknuta za 17 dnů. Startup Apis Cor založený v San Francisku ovšem zvládl hrubou stavbu rodinného domu s využitím 3D tisku za 24 hodin. Vše bylo provedeno v areálu továrny v ruském městě Stupino, které se nachází asi 100 km jižně od Moskvy. První postavený dům tedy poslouží spíše k testování a prezentacím než k samotnému bydlení. Na realizaci se podílelo šest dalších firem, které dodaly především technologie a materiály.

Na místě byla sestavena mobilní 3D tiskárna, kterou společnost navrhla speciálně pro tyto účely. Funguje zcela automaticky včetně mixování a doplňování materiálů. Automatizací celého procesu chtěl výrobce eliminovat riziko lidské chyby. Unikátní je také samotný design tiskárny připomínající věžový jeřáb. Tím vůbec nejdůležitějším rysem je ovšem fakt, že k tisku dochází přímo na místě. Není nutné vyrobit jednotlivé součásti a ty potom ručně sestavovat. Po dokončení práce byla tiskárna odstraněna z budovy pomocí nákladního vozu s jeřábem. Potom lze zařízení snadno převézt na další místo, přičemž samotná příprava má být velmi jednoduchá.

Tisk samonosných stěn, příček a obvodového pláště zabral jediný den. Výsledná jednopatrová budova má plochu 38 metrů čtverečních a velmi nezvyklý tvar, podle autorů se však jedná jen o jeden z možných příkladů. Aditivní technologie nemá téměř žádná omezení, a tak je možné podobně vytisknout také budovu čtvercového či obdélníkového tvaru. Výzvou bylo rovněž chladnější období, neboť použitá betonová směs je určena pro teploty nad 5 °C. Problém byl vyřešen postavením stanu nad samotným místem konstrukce, uvnitř kterého byla udržována příjemnější teplota.

Samotná tiskárna ovšem zvládne pracovat při teplotách až -35 °C, a tak by v kombinaci s novými materiály, jako je geopolymer, neměl být problém vytisknout dům i v náročnějších podmínkách. Střecha, která byla dokončena manuálně, je plochá a vydrží i větší zatížení sněhem. Cena stavby jen mírně přesáhla 10 tisíc dolarů, v přepočtu asi 250 000 Kč bez DPH. Nejdražšími položkami byla okna a dveře. V ceně potom není započítáno vnitřní vybavení, které zahrnuje například zahnutý televizor umístěný přímo na zakřivené stěně a další domácí spotřebiče od Samsungu. Podle výrobce by byla cena ještě nižší, pokud by byl použit čtvercový tvar stavby.


Zdroj: Apis-cor.com
reklama
Nejnovější články
AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AMD vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu
Vývojáři CryEnginu se chystají přijít s novou verzí 5.4, která bude představovat důležitý krok pro rozšíření podpory Vulkanu. Tato nová verze má dorazit na konci července a její autoři nám poskytli možnost sledovat její vývoj.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka
Asi 2700 světelných let od Země se nachází podivná dvojice hvězd, které okolo sebe aktuálně obíhají velice blízko, ale někdy v minulosti se měla jedna z nich nacházet uvnitř druhé. Jak je to vůbec možné?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek