www.svethardware.cz
>
>
>

K postavení domu pomocí 3D tisku stačil jediný den

K postavení domu pomocí 3D tisku stačil jediný den
, , aktualita
Sanfranciskému startupu se podařilo za 24 hodin postavit, nebo lépe řečeno vytisknout rodinný dům. Jedná se o menší budovu, jejíž stavba byla nejen rychlá, ale také levná. Zaujme už samotný zakřivený tvar budovy.reklama
Výzkumníci už dlouhou dobu experimentují se stavbou budov pomocí 3D tisku. V loňském roce se něco takového povedlo v Dubaji, kde byla kancelářská budova vytisknuta za 17 dnů. Startup Apis Cor založený v San Francisku ovšem zvládl hrubou stavbu rodinného domu s využitím 3D tisku za 24 hodin. Vše bylo provedeno v areálu továrny v ruském městě Stupino, které se nachází asi 100 km jižně od Moskvy. První postavený dům tedy poslouží spíše k testování a prezentacím než k samotnému bydlení. Na realizaci se podílelo šest dalších firem, které dodaly především technologie a materiály.

Na místě byla sestavena mobilní 3D tiskárna, kterou společnost navrhla speciálně pro tyto účely. Funguje zcela automaticky včetně mixování a doplňování materiálů. Automatizací celého procesu chtěl výrobce eliminovat riziko lidské chyby. Unikátní je také samotný design tiskárny připomínající věžový jeřáb. Tím vůbec nejdůležitějším rysem je ovšem fakt, že k tisku dochází přímo na místě. Není nutné vyrobit jednotlivé součásti a ty potom ručně sestavovat. Po dokončení práce byla tiskárna odstraněna z budovy pomocí nákladního vozu s jeřábem. Potom lze zařízení snadno převézt na další místo, přičemž samotná příprava má být velmi jednoduchá.

Tisk samonosných stěn, příček a obvodového pláště zabral jediný den. Výsledná jednopatrová budova má plochu 38 metrů čtverečních a velmi nezvyklý tvar, podle autorů se však jedná jen o jeden z možných příkladů. Aditivní technologie nemá téměř žádná omezení, a tak je možné podobně vytisknout také budovu čtvercového či obdélníkového tvaru. Výzvou bylo rovněž chladnější období, neboť použitá betonová směs je určena pro teploty nad 5 °C. Problém byl vyřešen postavením stanu nad samotným místem konstrukce, uvnitř kterého byla udržována příjemnější teplota.

Samotná tiskárna ovšem zvládne pracovat při teplotách až -35 °C, a tak by v kombinaci s novými materiály, jako je geopolymer, neměl být problém vytisknout dům i v náročnějších podmínkách. Střecha, která byla dokončena manuálně, je plochá a vydrží i větší zatížení sněhem. Cena stavby jen mírně přesáhla 10 tisíc dolarů, v přepočtu asi 250 000 Kč bez DPH. Nejdražšími položkami byla okna a dveře. V ceně potom není započítáno vnitřní vybavení, které zahrnuje například zahnutý televizor umístěný přímo na zakřivené stěně a další domácí spotřebiče od Samsungu. Podle výrobce by byla cena ještě nižší, pokud by byl použit čtvercový tvar stavby.


Zdroj: Apis-cor.com
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář