Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kaby Lake-G se silnou Vegou M vstává z popela v čínském herním mini PC

8.11.2021, Jan Vítek, aktualita
Kaby Lake-G se silnou Vegou M vstává z popela v čínském herním mini PC
Procesory Kaby Lake-G byly ve své době velice zajímavé a i dnes je můžeme považovat za CPU, která jsou vybavena historicky nejvýkonnější integrovanou grafikou ze všech CPU určených pro PC. Byla ale také nejlepší?
Jak jsme se dozvěděli loni, Kaby Lake-G se zřejmě staly obětí ne zrovna vřelých vztahů mezi společnostmi AMD a Intel. AMD totiž přestalo v jeden moment grafiku Vega M podporovat, čili ta se v podstatě ocitla v zemi nikoho. Je tu tak velká otázka, zda nové čínské herní mini PC zvané Hystou F9, které Kaby Lake-G využívá, vůbec bude mít cenu pořizovat už právě kvůli podpoře hardwaru. Je totiž možné, že nedávno překvapivě zveřejněné ovladače pro Vegu M, které zahrnují také podporu Windows 11, jsou labutí písní těchto jinak velice zajímavých procesorů a potenciální zákazníci by si měli dobře rozmyslet, jestli se raději nechtějí poohlédnout po něčem jiném modernějším. Na druhou stranu, dnes opravdu nemáme na výběr. 
 
 
Hystou F9 ale jsou k dispozici i pro našince, a to prostřednictvím AliExpress, kde jsou k dispozici konfigurace s Core i5-8305G a Core i7-8705G jako barebone, nebo s až 64 GB RAM a 512GB SSD. Pokud jde o zbylé dvě konfigurace s procesory Intel Core i7-8709G a i7-8809G, pak ty aktuálně nabízí pouze sám výrobce na svých stránkách

Čili pouze od výrobce si můžeme pořídit verze s výkonnější grafikou Vega M GH, která nese 24 CU (Vega M GL má 20 CU) a dokáže v procesoru s celkovým TDP 100 W nabídnout grafický výkon srovnatelný s GeForce GTX 1060, což je úroveň, kde se integrované grafiky jinak ještě skutečně nepohybují. Je to ale také dáno tím, že Vega M je v podstatě samostatný čip, jen je integrován na stejnou procesorovou destičku s hlavním CPU a především pak má ale ve výbavě vlastní paměť HBM2 s propustností 205 GB/s (verze GH) a dnes už slabší kapacitou 4 GB. 
 
 
Počítač Hystou F9 dále nabídne dva porty HDMI, dva Mini DisplayPort, dva gigabitové Ethernety, čtyři USB 3.0, stejně tolik USB 2.0, jediný USB 3.1 Typ C, audio, ve vybraných konfiguracích modul s Wi-Fi a Bluetooth a pak můžeme využít dva M.2 2280 PCIe 3.0 SSD a jeden 2,5" SATA disk. Paměti DDR4 si můžeme nechat nainstalovat, nebo si je pořídíme sami v podobě (ideálně dvou modulů) SO-DIMM. Rozměry celého počítače jsou 228,8 x 148 x 51,8 mm.