Kalifornie zavádí povinné solární panely na střechách
10.5.2018, Milan Šurkala, aktualita
Zelená energie je v Kalifornii velkým tématem a nyní přišel další krok v cestě za obnovitelnými zdroji energie. Téměř každý nově postavený dům bude muset být povinně ze zákona vybaven solárními panely.
Spousta států hledá cestu k čistějším energiím (někdy alespoň papírově, když už ne ve skutečnosti) a jedním z nich je i Kalifornie v USA. Zde si právě odhlasovali zákon, podle něhož budou muset být nové domy postavené od 1. ledna 2020 vybaveny solárními panely. To bude platit pro rodinné domy nebo budovy, které mají tři patra a méně. Developeři se budou moci také rozhodnout mezi solárními střechami nebo připojením více domů ke společnému velkému zdroji solární energie někde v blízkosti. Výjimkou budou tedy vyšší budovy nebo domy, které jsou často ve stínu a nasazení panelů by nebylo efektivní.
Zdroj: Oregon Department of Transportation (Installing solar panels od Smallman12q) [CC BY 2.0], přes Wikimedia Commons
Problémem zákona je však to, že Kalifornie má už nyní velmi vysoké ceny bydlení a instalace solárních panelů navýší cenu o dalších zhruba 10 tisíc dolarů (hovoří se o rozmezí 8 až 12 tisíc). Zpráva o novém zákonu už vyhnala akcie společností prodávajících solární panely, např. u Sunrun stoupla o více než 4 %, lehce stoupla i Tesla (SolarCity). Kalifornie předpokládá, že v roce 2020 se kvůli tomu náklady zvýší o 2,17 miliardy dolarů, ale na účtech za elektřinu se ušetří 3,87 miliardy dolarů. Celková úspora tak má dosáhnout 1,7 miliardy, což rozhodně není málo.
Nový zákon má Kalifornii přiblížit k jejímu cíli, jímž je více než 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Už dnes má solární energie zhruba 16% zastoupení a z 80 tisíc nově postavených domů každý rok jich má solární panely okolo 15 tisíc. Připomeňme však, že Kalifornie už dnes produkuje tolik solární a větrné elektřiny, že ji musí dodávat do okolních států, aby nepřetěžovala elektrickou síť. Na druhou stranu při instalacích do domů se obvykle počítá se záložními bateriemi, které tyto výkyvy dokáží vyrovnávat.