Kam bude směřovat vývoj Palm OS ?
11.2.2002, Zdeněk Michálek, článek

.. aneb výtah z rozhovoru PalmInfoCenter s Mikem Macem, "Chief Competitive Officer" nově vytvořené divize Palmu i s našimi komentáři.

- Palm OS 5 není úplně tím, čím měl původně být. Důvod ? "Některé věci jsme museli udělat dříve..." - neboli výrazné urychlení termínu uvedení oproti původně přepokládaným mělo vliv na jeho kompletnost
- Do budoucna by se vývoj Palm OS měl výrazně urychlit - nová verze by se měla objevit vždy cca půl roku po předchozí (oproti stávajícím cca 18 měsícům)
- Palm OS 4 se bude i do budoucna vyvíjet a některé rysy Palm OS 5 be se v něm měly objevit. Výraznou prioritu ve vývoji však bude mít Palm OS 5, vše ostatní bude "paběrkovat"
- Kvalita vestavěných PIM aplikací (Úkolovník, Kalendář atd.) se nebude výrazně zvyšovat - PalmSource chce dát prostor třetím firmám a jejich produktům.
- Palm tlačí na držitele licencí, aby Palm OS používali i v zařízeních z jiných oblastí než jen v kapesních počítačích (např. v GPS)
Zajímavé jsou závěrečné dva odstavce:
"Hlavně chci ujistit že OS (Palm OS 5)jde ve svých základech kupředu, takže má multimedia, vlákna a podobné záležitosti. Ano, posunulu jsme se kupředu i ve vestavěných aplikacích a v těchto vylkepšeních budeme i nadále pokračovat. Chceme ulehčit zákazníkům výběr aplikace od jiných dodavatelů a jejich instalaci. Časem se stane méně důležitým, které aplikace dodáváme jako součást operačního systému; nákupem operačního systému si kupujete možnost snadného výběru z obrovského množství aplikací, z něhož si koupíte ten pravý který potřebujete.
Jednotliví držitelé licencí (výrobci Palm OS kapesních počítačů) mohou snadno vytvářet balíky, které dodávají zároveň s operačním systémem a zaměřují na konkrétní skupinu zákazníků. Myšlenka, že bychom vytvářeli velkou sadu aplikací, které nejlépe vyhoví každému asi nevyjadřuje nejlépe naši strategii. Jsou aplikace které potřebuje každý (kalendář atd.) a ty budeme sunout kupředu."
Co z výše uvedeného vyplývá ?
- PalmSource se evidentně zalíbila myšlenka, že bude vyvíjet operační systém a nebude se muset příliš starat o vývoj navazujících aplikací. Je to čisté a finančně efektivní.
- Palm OS 4 podle všeho postupně půjde "do kytek". Zajímavým by se mohl stát scénář, kdyby Palm OS 4 byl odprodán třetí firmě (třeba Sony...)
- Nevím, do jaké míry si ale Palm uvědomuje, že operační systém žádného uživatele kapesního počítače příliš nezajímá; pro něho je podstatně důležitější právě kvalita uživatelských aplikací, vybavenost a vzhled přístroje - a CENA. A pokud si uživatel bude muset koupit všechny klíčové aplikace vlastní, cena se automaticky navýší.
Je otázkou, jestli právě tady by neměl Palm přinést "přidanou hodnotu" oproti hlavnímu konkurentovi - Microsoftu a jeho Pocket PC 2002. PocketPC "vestavěné" aplikace toho umějí zhruba právě tak málo jako palmovské - mikrosoftí operační systém však je vyspělý, odladěný v několika verzích, stabilní a na procesoru ARM bude tak mít velkou konkurenční výhodu.
Do budoucna se dá očekávat dokonce i to, že bude možné na stejném přístroji provozovat jak Palm OS5, tak Pocket PC 2002. Palm by tak licencováním některých opravdu použitelných balíků (DateBk, ActionNames atd.) mohl získat - alespoň v olamžiku uvedení OS 5 - značnou konkurenční psychologickou výhodu, která by se ve výsledku mohla ukázat jako rozhodující.
A úplně závěrem - obávám se toho, že rozhodnutí Palmu přejít na hardwarovou platformu kompatibilní s platformou vybranou Microsoftem je chybné a v konečném důsledku smrtící. Odůvodnění tohoto názoru by vydalo na samostatný článek, prozatím to berte jen jako můsj subjektivní názor.
Tolik rozhovor, kdo má zájem, jeho originál je na PalmInfoCenter.