www.svethardware.cz
>
>
>
>

Karty AMD a NVIDIA otestovány v náročné The Division

Karty AMD a NVIDIA otestovány v náročné The Division
, , aktualita
Nástup hry Tom Clancy's The Division byl včera trošku zastíněn problémy s novými Game Ready ovladači od firmy NVIDIA, ovšem nyní se už podíváme na to, jak tuto náročnou hru zvládají grafické karty GeForce a konkurenční Radeony.
K oblíbeným
reklama
Tom Clancy’s The Division se řadí mezi AAA hry, což je vidět už na první pohled ze screenshotů ukazujících velice pěknou grafiku, na niž budeme potřebovat výkonnou sestavu. Jedná se také o jednu z nejvíce očekávaných her pro letošní rok, a to jak na PC, tak na konzolích. Vedle vyspělé grafiky se od ní také očekává otevřený svět a RPG prvky. Hráč se ocitne v New Yorku, kde jistá epidemie způsobila krizi, a bojovat tak budeme jak proti šíření epidemie, tak proti soupeřícím frakcím. Zvláštní důraz byl kladen na dynamické počasí, kde Ubisoft využívá moderní funkce nových grafických karet.

NVIDIA včera vypustila nepovedené ovladače 364.47 WHQL, jež jsou optimalizovány právě i pro tuto hru a při té příležitosti jsme se dozvěděli, že na její hraní v rozlišení Full HD bude ideální alespoň GeForce GTX 970 a pro WQHD to bude chtít už rovnou GTX 980 Ti. Pro hraní moderních 3D her nám ale doposud běžně stačila karta úrovně GTX 960, takže se nyní podíváme na to, jaká je skutečnost. Ještě dříve ale mrkneme na oficiální hardwarové požadavky, které Ubisoft zveřejnil již v lednu.

Minimální požadavky:
 • Operační systém: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (pouze 64bit)
 • Procesor: Intel Core i5-2400, AMD FX-6100 nebo lepší
 • RAM: 6 GB
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 560 s 2 GB VRAM / NVIDIA GeForce GTX 760, AMD Radeon HD 7770 s 2 GB VRAM nebo lepší
 • DirectX: Verze 11
 • Prostor na HDD/SSD: 40 GB


Doporučená konfigurace:
 • Operační systém: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (pouze 64bit)
 • Procesor: Intel Core i7-3770, AMD FX-8350 nebo lepší
 • RAM: 8 GB
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 970, AMD Radeon R9 290 nebo lepší
 • DirectX: Verze 11
 • Prostor na HDD/SSD: 40 GB

Jak je tedy vidět, GeForce GTX 970 tu figuruje, ale v doporučené konfiguraci, která mluví o hardwaru potřebném pro vysoké až nejvyšší detaily. A nastavovat toho budeme moci skutečně mnoho, posuďte sami: Ambient Occlusion, Anisotropic Filtering, Chromatic Aberration, Contact Shadows, Depth of Field, Enable Wind-Affected Snow, Extra Streaming Distance, Lens Flare, Local Reflection Quality, Object Detail, Parallax Mapping, Particle Detail, Post FX AA, Reflection Quality, Shadow Quality, Shadow Resolution, Sharpening, Spot Shadow Count, Spot Shadow Resolution, Sub-Surface Scattering, Temporal AA, Texture Quality, Vignette, Volumetric Fog.

Vedle toho nechybí ani efekty z NVIDIA GameWorks jako HBAO+, Percentage Closer Soft Shadows (PCSS) nebo Hybrid Frustum Traced Shadows (HFTS). Abychom mohli využít skutečně všechno včetně veškerých efektů z GameWorks, budeme potřebovat v počítači kartu s čipem Maxwell. PCSS a HFTS ale mohou mít velký negativní dopad na počet snímků za sekundu, ale vždy se můžete rozhodnout, zda preferujete grafiku v plné palbě, nebo vyšší FPS. Je také dobré, že tvůrci nezapomněli do hry integrovat jednotný benchmark, díky němuž se budou lépe srovnávat jednotlivé sestavy. Podívat se na něj můžete v následujícím videu:


Podívejme se tedy na výkon různých karet v rozlišeních 1920 x 1080 a 2560 x 1440.


Dá se říci, že na kartě jako GeForce GTX 960 nebo Radeon R9 280 si můžeme ve Full HD tuto hru ještě zahrát, ale FPS kolem 30 nejsou na požadavky dnešních hráčů nic moc. NVIDIA má tedy pravdu, když doporučuje alespoň GTX 970, která nás dostane blízko k 50 FPS. Nicméně hra byla nastavena na kvalitu Ultra, takže s menším laborováním se jistě dostaneme na výrazně vyšší hodnoty FPS a teď jde jen o to, jaký vliv to bude mít na kvalitu zobrazení.

V rozlišení 2560 x 1440 nastala zajímavá situace. Je jasně vidět propad výkonu karty GTX 970, ale to nebude spojeno s kapacitou paměti (3,5 GB rychlé + 0,5 GB pomalé), neboť GTX 780 Ti má pouze 3 GB paměti a takový propad výkonu nevykázala. V jiných testech také karta GTX 970 nemá v tomto rozlišení problémy, a tak tento propad berme s rezervou. V Ultra HD je to ale již něco jiného, tam to chce alespoň 4 GB paměti, ale to je stejně jedno, neboť vše pod úrovní GTX 980 Ti a Fury X je nepoužitelné a pouze tyto karty sotva dosáhnou na 30 FPS.

Zdroj: wccftech, PCGamesHardware
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek