www.svethardware.cz
>
>
>

Kde bude Intel vyrábět DG2? Šušká se o 7nm procesu firmy TSMC

Kde bude Intel vyrábět DG2? Šušká se o 7nm procesu firmy TSMC
, , aktualita
Už řadu měsíců víme, že čipy s pracovním názvem DG2 pro herní či běžné grafické karty Xe HPG bude Intel vyrábět jinde než ve vlastních továrnách. Zbývá tak zjistit, kde to bude a jaký proces k tomu bude použit. 
K oblíbeným
reklama
Dle zprávy agentury Reuters by to mohla přitom být vylepšená verze 7nm procesu společnosti TSMC, který Intelu v rukou firmy AMD aktuálně dělá tolik vrásek. Dle interpretace zprávy serverem Videocardz sice ještě nic není ukuchtěno a Intel prý zatím jen zvažuje možnosti využití daného procesu pro výrobu Xe-HPG, ovšem Stephen Nellis z Reuters píše zcela jasně o tom, že DG2 bude tvořen v továrnách TSMC novou verzí 7nm technologie, a to na základě informací od dvou dobře informovaných lidí. 
 
 
Intel ostatně chce vypustit grafiky s DG2 na trh doufejme ještě v tomto pololetí, a tak by už bylo vcelku pozdě na to, kdyby v této době pouze zvažoval své možnosti. A že jde o blíže neupřesněnou a prý i oficiálně ještě nijak neoznačenou verzi 7nm procesu, pak to vypadá, že Intel vůbec nemusí lézt do zelí firmě AMD, která stále využívá původní verzi daného procesu, jež byla jen postupem času jako obvykle vyladěna jejím potřebám. Intel by namísto toho mohl eventuelně využít 6nm proces, který ze 7nm přímo vychází, anebo snad 7nm technologii s přimíchaným EUV. To se teprve uvidí. 
 
V každém případě tato zpráva není vůbec překvapivá, ostatně pokud si Intel nevybral Samsung, zbývá mu už pouze a jen TSMC, kde na nejpokročilejších technologiích výroby aktuálně sedí společnost Apple jako žába na prameni dlouholetý partner tohoto tchaj-wanského výrobce. O 5nm technologii tak asi nelze ještě uvažovat, a tak v podstatě zbývá už jen 7nm proces a jeho deriváty. 
 
A kdo ví, třeba právě tato akce Intelu bude předcházet licencování některého z výrobních procesů firmy TSMC, o čemž jsme mluvili včera. To samozřejmě aktuálně existuje jen jako možnost, takže už vůbec nelze říci, zda by svůj proces měla vůbec licencovat firma TSMC. Pokud se ale Intel rozhodne k takové věci, je pravděpodobné, že využije spíše technologii firmy, jejíž kapacity využije pro výrobu DG2.
 
O samotných DG2 se ovšem Intel včera v prezentaci na CES 2021 bohužel vůbec nezmínil, a to přitom mluvil i o procesorové generaci Alder Lake, jejíž cesta na trh by měla trvat přinejmenším stejně dlouho. Takže stále čekáme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek