reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Kdy Bluetooth dospěje?

, , článek
Kdy Bluetooth dospěje?
Možná by bylo lepší, kdybych se zeptal jinak - kdy dospějí ke skutečnému využívání technologie Bluetooth konstruktéři a designeři nových výrobků? Zdá se vám tato otázka nadbytečná? Ale kdeže, je to otázka zcela namístě. Nic totiž není jak slibuje reklama.
Kdy Bluetooth dospěje?
Používáme Bluetooth

Napřed jsem si pořídil mobilní telefon vybavený technologií Bluetooth. Byla to značka, kterou ve firmě používáme prakticky všichni a Bluetooth jsem získal jaksi navíc. Následovalo doplnění mého notebooku, který v komunikaci s mobilním telefonem nahradil dosud používané kombinace infračerveného portu a kabelu. Třetím zařízením pak bylo BT handsfree. Jenže ...

První problémy nastaly v komunikaci mezi BT handsfree a telefonem. Prostě si ta dvě zařízení od konkurenčních výrobců na standardním Bluetooth nerozuměla. Telefonování sice bylo možné, ale sluchátko na jedno nabití vydrželo max. 4 hodiny v režimu stand-by nebo cca. 1 hodinu hovoru. Sluchátko jsem opakovaně reklamoval, dokonce jsem dostal na vyzkoušení jiný kus stejného typu, ale stále se objevovala stejná závada. Nakonec to dodavatel uzavřel s konstatováním, že přestože je Bluetooth standardem, není implementován stejně a tyto dva výrobky spolu prostě komunikovat nebudou. A tak namísto dalšího trápení mi vrátili peníze.

Až na doporučení jsem si pořídil další BT sluchátko jiného výrobce a první dojmy byly velmi dobré. Jenže spojení mezi telefonem a sluchátkem se nepodaří inicializovat vždy. Vypozoroval jsem, že problémy jsou větší v prostředí, které je na příslušné frekvenci více zašuměné. Což může být nejen kancelář s Wi-Fi, ale také některá místa ve městech. Naopak neregistruji žádné problémové místo na cestách mimo města. Nebyla by to taková hrůza, kdyby po rozpadu spojení bylo k dispozici jednoduché "znovunavázání" spojení. Listovat v telefonu do menu 4. úrovně není vůbec příjemná věc.

Do dnešního dne se mi ale nepodařilo zprovoznit práci obslužných programů k telefonu přes Bluetooth. Netuším, zda je chyba v aplikaci nainstalované v mém počítači či zda prostě podpora pro tuto komunikaci není zabudována v mobilním telefonu. Každopádně správa telefonních čísel atd. je možná jen přes IR port nebo přes datový kabel. Nikoli, pro mě logicky, přes Bluetooth.

Logické nedodělky

Když jsem začal používat Skype, napadlo mě, zda by nebylo možné namísto sluchátek s mikrofonem použít BT handsfree jako zařízení připojené k mému počítači. Ale ouha - můj počítač sluchátko najde, je možné jej se sluchátkem spárovat, ale protože sluchátko neposkytuje pro můj software žádné služby, není možné jej tímto způsobem použít.

Než mi technici mezi Vámi začnou spílat za neznalost kdovíjakých omezení, prosím zamyslete se a řekněte mi jediný důvod, proč by to při troše dobré vůle nemohlo takto fungovat? Obávám se totiž, že jediný skutečný důvod je nedostatek fantazie příslušného inženýra, který navrhoval vlastnosti software pro PC nebo naopak software pro BT handsfree.

Jiný příklad. Náš zákazník si ke svému notebooku vybaveném Bluetooth technologií pořídil BT myš. Dostal krabici, kde kromě myši je i tzv. základnová stanice, kterou si majitel klasického PC připojí ke svému počítači kabelem a základnová stanice s myší komunikuje přes Bluetooth. Opět ouha - myš je možné spárovat pouze s její základnou, ale už ne s notebookem! Bylo velmi těžké zákazníkovi vysvětlit, že myš sice je BT myš, ale že BT funguje pouze vůči její vlastní základně a k ničemu jinému. Jeho rozčarování naprosto chápu, protože takové Bluetooth je nám uživatelům naprosto nanic! Přitom se domnívám, že opět k fungování celku nechybí nic víc, než trocha fantazie produktových designérů.

Další příklad - nepodařilo se mi mezi sebou přes Bluetooth propojit dva počítače. Zde netuším, zda je problém na mé straně nebo zda se jako v předchozích případech jedná o nedodělek. Ale opět jednoduchá otázka: Proč by to nemělo jít? A pokud je v tom nějaká finta v nastavení, proč to nefunguje stejně jednoduše, jako dnes funguje spojení mezi těmi samými počítači přes IR port?

Pamatujete jak to bylo s IR portem?

Vypadá to, že se historie opakuje. Modré zuby (doslova) jsem jako reklamní předmět dostal na hannoverském CeBitu již před několika lety. Tehdy nová technologie zápasila o své místo na slunci. Obdobnou historii má za sebou používání infračerveného portu. Napřed se začalo objevovat na některých noteboocích či tiskárnách, přičemž některé se mezi sebou nebyly schopny domluvit. Ovládání bylo strašné, přenos souborů obtížný. Později přibylo na mobilních telefonech a PDA. Software se zlepšil. Dnes je technologií, která je prakticky všude, je funkční a pokud potřebuji, aby dvě zařízení spolu komunikovala, přes IR to dnes půjde nejsnáze.

Jenže do nejnovějších zařízení výrobci přestávají infračervené porty dávat a vybavují je technologií Bluetooth. Ale ta díky softwaru ještě nedospěla do stádia všeobecné použitelnosti a tak se už několikrát stalo, že musel přijít ke slovu starý dobrý kabel. Kdy tedy Bluetooth dospěje?
Psáno pro web e-komerce.cz
reklama
reklama
reklama