www.svethardware.cz
>
>
>
>

Khronos ohlašuje OpenCL 3.0: pokrok i návrat zpět

Khronos ohlašuje OpenCL 3.0: pokrok i návrat zpět
, , aktualita
Skupina Khronos přichází s prozatímními specifikacemi OpenCL verze 3.0, které umožní, aby požadavky vývojářů vzali v potaz výrobci hardwaru. Před vytvořením konečných specifikací tak poslouží i zpětná vazba vývojářské komunity. 
K oblíbeným
reklama
OpenCL tak už řadu let slouží jako API určené pro využití grafických čipů pro výpočetní účely, čili jako akcelerátorů. Především díky nim byla nastartována revoluce v oblasti umělé inteligence a dnes si ani nelze představit, že by se do čela žebříčku superpočítačů zařadil model, který nevyužívá GPU akcelerátor, nebo jiný čip provádějící vysoce paralelizované výpočty. OpenCL se ostatně používá i v rámci projektu Folding@home, který v současnosti představuje světově nejvýkonnější systém, který zastíní i celý žebříček TOP500, i když jde pochopitelně o souhrnný veskrze teoretický výkon.
 
 
Na jednu stranu tu tak máme novou verzi 3.0, která ale ve skutečnosti znamená návrat k verzi OpenCL 1.2, od níž se bude odvíjet. Ve výsledku se tak vše, co se objevilo v OpenCL 2.x stává veskrze volitelným a nebude zapotřebí k zajištění kompatibility. Jde bezpochyby o výsledek toho, že verze OpenCL 2.2 z roku 2017 nabídla podporu C++ a objektového programování, což ale NVIDIA, AMD, Intel i řad jiných firem ignorovala.
 
Nově se bude pro kernel používat otevřený projekt 'C++ for OpenCL' oproti 'OpenCL C++' definovanému v OpenCL 2.2. To nezasvěcenému dává asi podobný smysl jako rozdíl mezi Lidovou frontou Judeje a Judejskou lidovou frontou, ale zde půjde hlavně o to, že OpenCL C++ nabídne kompatibilitu s OpenCL C a také kompatibilitu s implementacemi OpenCL 2.X či OpenCL 3.0, které podporují SPIR-V.
 
 
Čili OpenCL 3.0 je v podstatě návrat k tomu, s čím byli téměř všichni původně spokojeni. Zahodil se několikaletý vývoj a s ním i některé nové funkce, které mohly být užitečné, ale ne natolik, aby byl tento specifikační reset zamítnut.  
 
Novou verzi v tiskovém prohlášení uvítala již společnost NVIDIA, vedle ní Intel či Imagination Technologies, ovšem vyjádření společnosti AMD kupodivu chybí. Co se týče nových funkcí, o těch se více dozvíme spíše až v době, kdy budou připraveny už finální specifikace OpenCL 3.0. Ty samozřejmě nebudou představovat jen škrty a návrat ke staré verzi, ale i novinky.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek