Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

KiloCore: úsporný 1000jádrový čip s výkonem 1,78 bilionu IPS

20.6.2016, Jan Vítek, aktualita
KiloCore: úsporný 1000jádrový čip s výkonem 1,78 bilionu IPS
Výzkumníci z University of California předvedli fungující inženýrský vzorek celkem 1000jádrového procesoru s příhodným názvem KiloCore, který je schopen provést 1,78 bilionu instrukcí za sekundu, a přitom potřebuje jen minimum energie.
Jde o skutečně zajímavý čip, alespoň dle svých základních specifikací. Když si to shrneme, tak KiloCore obsahuje celkem 621 milionů tranzistorů, což je méně, než má i ten nejslabší grafický čip generace Radeon Rx 300. Přitom je schopen vykonat za sekundu 1,78 bilionu instrukcí díky svým 1000 jádrům, kterým stačí k napájení jen jedna tužková baterie, i když ne pro nejvyšší výkon.

Dle očekávání nemůžeme ani říci, že by z hlediska použité výrobní technologie šlo o něco výjimečného. Výzkumníci z kalifornské Department of Electrical and Computer Engineering využili IBM a jeho 32nm technologii CMOS, která už má svá nejlepší léta dávno za sebou. Tou vyrobili již starší verze, jež měly maximálně 300 jader.

V možnostech procesoru je, aby na každém jeho jednotlivém jádru běžel jiný program naprosto nezávisle na jiných, což přináší výsledný vysoký výkon. Každé jádro také může nastavit svůj vlastní takt, nebo se opět nezávisle na ostatních zcela vypnout. Maximální takt 1,78 GHz přináší i výsledný maximální výkon 1,78 bilionu instrukcí za sekundu, přičemž na nižších taktech je KiloCore zase vysoce efektivní. Při výkonu 115 miliard instrukcí za sekundu vydává jen 0,7 W odpadního tepla a může být napájen jen jednou tužkovou (AA) baterií.

Vzorek KiloCore byl prezentován na letošním sympoziu VLSI Technology and Circuits v Honolulu. Připraven už pro něj byl programový překladač a mezi již vyvinuté aplikace patří kódování a dekódování bezdrátového signálu, zpracování videa a šifrování, takže KiloCore bude dle tvůrců atraktivní především pro využití v datových centrech a zpracování velkého množství dat. Zda na něm běží Crysis, to jsme se nedozvěděli.

Zdroj: Hexus.net