Kometa Churyumov-Gerasimenko je z poloviny tvořena organickým materiálem
4.12.2017, Jan Vítek, aktualita

Vesmírná sonda Rosetta už má dávno svou misi za sebou, ovšem data z ní se budou zkoumat ještě dlouho. Díky nové studii můžeme zjistit, že kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko je přibližně z poloviny tvořena organickými molekulami.
Sonda Rosetta už je dávno mrtvá, ovšem za svou kariéru dokázala nasbírat přes 35 tisíc prachových částeček, které za sebou nechává kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko. Díky nim bylo možné podrobně rozebrat, z čeho se tato kometa skládá. Rosetta nasbírala prach za dva roky, po které obíhala kolem komety, k níž přicestovala v roce 2014 po desetileté cestě. Součástí mise byl také modul Philae, který přistál přímo na kometě, i když jeho část mise mohla být úspěšnější, než nakonec byla.

Nová studie byla zveřejněna v Monthly Notices organizace Royal Astronomical Society a týká se složení zkoumané komety. Dle této studie je 67P/Churyumov-Gerasimenko jeden z objektů nejvíce bohatých na uhlík, jaké známe ve Slunečním systému. To bylo možné zjistit díky jejímu přiblížení ke Slunci, jehož energie probudí zmražené plyny uvnitř těla komety, díky nimž z povrchu unikají i prachové částečky, což tvoří příznačný ohon komet.

Další snímky ukazují jednak prachové částečky zachycené Rosettou (vpravo) a také je tu poměrně detailní snímek povrchu komety (vlevo). Prach byl poté na palubě sondy analyzován pomocí nástroje COSIMA (COmetary Secondary Ion Mass Analyser), který měl k dispozici částečky o velikosti 0,01 až 1 mm.
Vedoucí projektu COSIMA Martin Hilchenbach uvedl, že všechny prachové částečky jsou si velice podobné, což vede k přesvědčení, že jsou složeny ze stejného materiálu jako vnitřní části komety i jejího jádra. Bylo zjištěno, že v tomto prachu jsou ze 45 % zastoupeny organické molekuly jako uhlovodíky, nukleové kyseliny a jiné materiály založené na uhlíku. Zbytek jsou anorganické minerály a to především křemičitany.

Graf vlevo ukazuje zastoupení chemických prvků v prachu komety 67P a graf vpravo znázorňuje již uvedené rozdělení na organické a anorganické materiály. Výzkumníci také zjistili, že téměř všechny minerály zcela postrádaly vodu, což by mohlo být na první pohled u komety podivné, ale je pro to jednoduché vysvětlení. Komety stráví většinu času ve vnějších částech Slunečního systému, takže voda na nich je pochopitelně hluboce zmrzlá, a tak nemá šanci reagovat s minerály.
Tato data také ani v nejmenším nevyvracejí teorii o tom, že život na Zemi přinesly právě komety, neboť i 67P/Churyumov-Gerasimenko obsahuje právě i složité organické molekuly, a to v hojném množství.
Zdroj: Astronomy