www.svethardware.cz
>
>
>

Kometa Churyumov-Gerasimenko je z poloviny tvořena organickým materiálem

Kometa Churyumov-Gerasimenko je z poloviny tvořena organickým materiálem
, , aktualita
Vesmírná sonda Rosetta už má dávno svou misi za sebou, ovšem data z ní se budou zkoumat ještě dlouho. Díky nové studii můžeme zjistit, že kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko je přibližně z poloviny tvořena organickými molekulami. 
reklama
Sonda Rosetta už je dávno mrtvá, ovšem za svou kariéru dokázala nasbírat přes 35 tisíc prachových částeček, které za sebou nechává kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko. Díky nim bylo možné podrobně rozebrat, z čeho se tato kometa skládá. Rosetta nasbírala prach za dva roky, po které obíhala kolem komety, k níž přicestovala v roce 2014 po desetileté cestě. Součástí mise byl také modul Philae, který přistál přímo na kometě, i když jeho část mise mohla být úspěšnější, než nakonec byla. 
 
kometa 67P zachycena pomocí NAVCAM z Rosetty (složeno ze 4 snímků)
 
Nová studie byla zveřejněna v Monthly Notices organizace Royal Astronomical Society a týká se složení zkoumané komety. Dle této studie je 67P/Churyumov-Gerasimenko jeden z objektů nejvíce bohatých na uhlík, jaké známe ve Slunečním systému. To bylo možné zjistit díky jejímu přiblížení ke Slunci, jehož energie probudí zmražené plyny uvnitř těla komety, díky nimž z povrchu unikají i prachové částečky, což tvoří příznačný ohon komet. 
 
 
Další snímky ukazují jednak prachové částečky zachycené Rosettou (vpravo) a také je tu poměrně detailní snímek povrchu komety (vlevo). Prach byl poté na palubě sondy analyzován pomocí nástroje COSIMA (COmetary Secondary Ion Mass Analyser), který měl k dispozici částečky o velikosti 0,01 až 1 mm. 
 
Vedoucí projektu COSIMA Martin Hilchenbach uvedl, že všechny prachové částečky jsou si velice podobné, což vede k přesvědčení, že jsou složeny ze stejného materiálu jako vnitřní části komety i jejího jádra. Bylo zjištěno, že v tomto prachu jsou ze 45 % zastoupeny organické molekuly jako uhlovodíky, nukleové kyseliny a jiné materiály založené na uhlíku. Zbytek jsou anorganické minerály a to především křemičitany. 
 
 
Graf vlevo ukazuje zastoupení chemických prvků v prachu komety 67P a graf vpravo znázorňuje již uvedené rozdělení na organické a anorganické materiály. Výzkumníci také zjistili, že téměř všechny minerály zcela postrádaly vodu, což by mohlo být na první pohled u komety podivné, ale je pro to jednoduché vysvětlení. Komety stráví většinu času ve vnějších částech Slunečního systému, takže voda na nich je pochopitelně hluboce zmrzlá, a tak nemá šanci reagovat s minerály. 
 
Tato data také ani v nejmenším nevyvracejí teorii o tom, že život na Zemi přinesly právě komety, neboť i 67P/Churyumov-Gerasimenko obsahuje právě i složité organické molekuly, a to v hojném množství. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ryzen 5 2600, Ryzen 7 2700 a StoreMI navrch v testu Ryzen 5 2600, Ryzen 7 2700 a StoreMI navrch v testu
Dnes se podíváme na další dvě novinky z várky procesorové generace Ryzen 2000. Jedná se o procesory Ryzen 7 2700 a Ryzen 5 2600, čili slabší verze dříve testovaných modelů. K nim přibylo ale ještě něco, a sice úložná technologie StoreMI.
Dnes, recenze, Jan Vítek
QNAP ukázal nové karty pro výrazné navýšení výkonu NAS QNAP ukázal nové karty pro výrazné navýšení výkonu NAS
QNAP si připravil nové karty QM2, které poslouží k výraznému navýšení výkonu kompatibilních systémů NAS. Nabídnou totiž jednak síťové připojení s vysokou propustností a navíc i možnost instalace M.2 SSD.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Osmijádrový Coffee Lake S se ukázal v Sandře Osmijádrový Coffee Lake S se ukázal v Sandře
Intel už evidentně má k dispozici vzorky procesoru Coffee Lake S vybaveného osmi jádry, na nějž asi čeká i AMD, aby proti němu nasadilo procesor Ryzen 7 2800X. Nový Core i7 se už ukázal ve výsledcích Sandry. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Světově nejmenší dům se měří v mikrometrech Světově nejmenší dům se měří v mikrometrech
Na našem serveru řešíme zmenšování jiných věcí než domů, ovšem výsledek nové technologie francouzského institutu je pouze ukázka, která demonstruje její možnosti. A ty mohou být různé. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant? Asteroid Bee-Zed: je to starý mezihvězdný imigrant?
Loni plnil stránky astronomických magazínů asteroid ‘Oumuamua, který k nám zavítal na své mezihvězdné cestě. Vypadá to však, že už to není jediný mezihvězdný objekt, o kterém víme. Je tu ještě starý Bee-Zed. 
Včera, aktualita, Jan Vítek