www.svethardware.cz
>
>
>

Kometa Churyumov-Gerasimenko je z poloviny tvořena organickým materiálem

Kometa Churyumov-Gerasimenko je z poloviny tvořena organickým materiálem
, , aktualita
Vesmírná sonda Rosetta už má dávno svou misi za sebou, ovšem data z ní se budou zkoumat ještě dlouho. Díky nové studii můžeme zjistit, že kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko je přibližně z poloviny tvořena organickými molekulami. 
reklama
Sonda Rosetta už je dávno mrtvá, ovšem za svou kariéru dokázala nasbírat přes 35 tisíc prachových částeček, které za sebou nechává kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko. Díky nim bylo možné podrobně rozebrat, z čeho se tato kometa skládá. Rosetta nasbírala prach za dva roky, po které obíhala kolem komety, k níž přicestovala v roce 2014 po desetileté cestě. Součástí mise byl také modul Philae, který přistál přímo na kometě, i když jeho část mise mohla být úspěšnější, než nakonec byla. 
 
kometa 67P zachycena pomocí NAVCAM z Rosetty (složeno ze 4 snímků)
 
Nová studie byla zveřejněna v Monthly Notices organizace Royal Astronomical Society a týká se složení zkoumané komety. Dle této studie je 67P/Churyumov-Gerasimenko jeden z objektů nejvíce bohatých na uhlík, jaké známe ve Slunečním systému. To bylo možné zjistit díky jejímu přiblížení ke Slunci, jehož energie probudí zmražené plyny uvnitř těla komety, díky nimž z povrchu unikají i prachové částečky, což tvoří příznačný ohon komet. 
 
 
Další snímky ukazují jednak prachové částečky zachycené Rosettou (vpravo) a také je tu poměrně detailní snímek povrchu komety (vlevo). Prach byl poté na palubě sondy analyzován pomocí nástroje COSIMA (COmetary Secondary Ion Mass Analyser), který měl k dispozici částečky o velikosti 0,01 až 1 mm. 
 
Vedoucí projektu COSIMA Martin Hilchenbach uvedl, že všechny prachové částečky jsou si velice podobné, což vede k přesvědčení, že jsou složeny ze stejného materiálu jako vnitřní části komety i jejího jádra. Bylo zjištěno, že v tomto prachu jsou ze 45 % zastoupeny organické molekuly jako uhlovodíky, nukleové kyseliny a jiné materiály založené na uhlíku. Zbytek jsou anorganické minerály a to především křemičitany. 
 
 
Graf vlevo ukazuje zastoupení chemických prvků v prachu komety 67P a graf vpravo znázorňuje již uvedené rozdělení na organické a anorganické materiály. Výzkumníci také zjistili, že téměř všechny minerály zcela postrádaly vodu, což by mohlo být na první pohled u komety podivné, ale je pro to jednoduché vysvětlení. Komety stráví většinu času ve vnějších částech Slunečního systému, takže voda na nich je pochopitelně hluboce zmrzlá, a tak nemá šanci reagovat s minerály. 
 
Tato data také ani v nejmenším nevyvracejí teorii o tom, že život na Zemi přinesly právě komety, neboť i 67P/Churyumov-Gerasimenko obsahuje právě i složité organické molekuly, a to v hojném množství. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet
Pokud jste během posledního měsíce nakupovali na zahraničním serveru Newegg.com, zbystřete. Hackerům se totiž povedlo napadnout platební stránku a krást údaje o použitých platebních kartách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů
Morgan Stanley stahuje NVIDII kalhoty ještě daleko před brodem a na základě prvních recenzí karet GeForce RTX 2080 Ti a 2080 vyjadřuje své zklamání nad celou touto generací. Na základě toho tak klesá NVIDII hodnota akcií. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite
Někteří lidé velmi nelibě nesou porážku v počítačových hrách, obzvláště byli-li poraženi jen 11letým klukem. 45letý muž v návalu zlosti začal malému chlapci vyhrožovat smrtí, což nakonec vyústilo v jeho zatčení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dotyková zařízení s Windows ukládají citlivá data do souboru Dotyková zařízení s Windows ukládají citlivá data do souboru
Potenciální vektor pro únik citlivých informací může pomoci vytvořit soubor WaitList.dat, který je využíván příslušnou službou na počítačích s Windows 8.1 a Windows 10. Podmínkou je, aby byly vybaveny dotykovou obrazovkou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WD My Cloud NAS mají vážnou bezpečnostní chybu, na niž výrobce přes rok nereagoval WD My Cloud NAS mají vážnou bezpečnostní chybu, na niž výrobce přes rok nereagoval
Tom's Hardware informuje, že produkty My Cloud NAS od Western Digital obsahují chybu, která umožní komukoliv přistupovat k datům, která na nich máme uložena, a to přes Internet. Tato chyba je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek