www.svethardware.cz
>
>
>
>

Komety také mohou mít polární záři, ovšem neviditelnou

Komety také mohou mít polární záři, ovšem neviditelnou
, , aktualita
Podívanou, kterou jsme si dříve spojovali jen s planetami a případně měsíci velkých planet, mohou nabídnout i komety. Konkrétně alespoň jedna, a to Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko. 
K oblíbeným
reklama
Jev označený za polární záři na kometě odhalil přístroj americké NASA, který ovšem nese evropská sonda Rosetta. A nejde přitom o polární září, která by byla stejná jako u nás na Zemi, kde nabité částice původem ze Slunce sváděné magnetickým polem k pólům planety tvoří barevné vlny. V případě komety 67P/Churyumov-Gerasimenko bychom se moc nepokochali, neboť ta tvoří záři ve vzdáleném ultrafialovém spektru. 
 
 67P/Churyumov-Gerasimenko v rozlišení 3 metry na pixel
 
Své verze polární záře už ukázal Jupiter s některými svými měsíci, Uran, Saturn, Neptun i Mars, ovšem na kometě byl takový jev zachycen vůbec poprvé. 
 
Rosetta je přitom sonda, která se už v roce 2016 zřítila právě na povrch komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, ale je považována za velice úspěšnou, ostatně kolem svého cíle kroužila dva roky a odeslal na Zemi cenná data. A jak je vidět, ta i dnes dokáží překvapit. 
 
Vědci si oné záře přirozeně všimli už dříve, ale označili ji za "denní svit". Vysvětlovali ji jako efekt fotonů, které osvětlují plynnou obálku komety, čili její ohon. Nová analýza ale ukazuje, že to je jinak a můžeme mluvit o auroře. Částice slunečního větru totiž ve skutečnosti naráží do vodních a jiných molekul, které se tím rozpadají a atomy vodíku a kyslíku poté vydávají vzdálené ultrafialové záření, což je proces, který probíhá i na měsících Europa a Ganymede. Zpráva bohužel ale nevysvětluje, proč se dříve dle zprávy NASA mluvilo o denním svitu a fotonech světla, zatímco nyní už jde o ultrafialové záření. Možná že i přes označení "dayglow" šlo i dříve o ultrafialové záření, ovšem vědci se mýlili v tom, kde vzniklo. Anebo šlo opravdu i o nasvícení obalu komety viditelným světlem, v čemž se ale ukrývá i ultrafialová aurora. 
 
Důkaz nicméně podalo především zařízení IES (Ion and Electron Sensor), které detekovalo množství elektronů a jejich energii v okolí Rosetty. Pak tu byl přístroj Alice sledující právě ultrafialové záření a do třetice MIRO (Microwave Instrument for the Rosetta Orbiter) detekující vodní molekuly u komety.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů