www.svethardware.cz
>
>
>

Kosmická loď Dragon od SpaceX se vrátila z ISS

Kosmická loď Dragon od SpaceX se vrátila z ISS
, , aktualita
Společnost SpaceX může slavit další úspěšně dokončenou misi. Od Mezinárodní vesmírné stanice se totiž Elonu Muskovi po zhruba měsíčním pobytu vrátila kosmická loď Dragon, která vezla náklad astronautům na ISS.reklama
Soukromou americkou společnost Elona Muska, SpaceX, už není třeba představovat. Nyní už má na svém kontě mnoho letů se svou raketou Falcon 9, jejíž první stupeň má být určený k opětovnému použití. Již brzy by mělo k vypravení už použitého Falconu 9 dojít. Kromě raket má ale SpaceX i svou kosmickou loď, která se jmenuje Dragon. A právě ona v neděli 19. března přistála ve vodách Tichého oceánu a úspěšně tak dokončila svou misi na Mezinárodní vesmírné stanici.

Kosmická loď Dragon začala svou desátou zásobovací misi na Mezinárodní vesmírnou stanici startem s Falconem 9 19. února z historické startovací plošiny 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Než se Dragon dostal k ISS, uběhlo pár dnů a úspěšné připojení s pomocí robotických ramen hlásila loď až 23. února po malém zpoždění kvůli nesrovnalostem v údajích o poloze.

Na Mezinárodní vesmírnou stanici nesl Dragon zásoby a nejrůznější zařízení pro vědecké experimenty ve vesmíru a pro potřeby ISS v celkové hmotnosti téměř až 2,5 tuny. Dragon však nejenom náklad do vesmíru přivezl, jeho úkolem bylo dopravit starší vzorky z vědeckých experimentů a odpadky z ISS pryč. Zhruba po jednom měsíci u ISS vyrazil Dragon zpátky.

Dragona nyní čekala přibližně šestihodinová cesta zpět na Zemi. Nakonec se na kosmické lodi Dragon otevřely tři padáky, které zbrzdily jeho dopad na hladinu Tichého oceánu u pobřeží Mexika. Dragon tak úspěšně dokončil svou misi a byl vytažen z vody.

SpaceX vyvíjí i model kosmické lodi Dragon, která bude uzpůsobená přímo pro posádku. Tento model dostane pojmenování Dragon Crew a měl by být používán na transport astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici a z ní. Lidskou posádku má ale SpaceX v plánu vypravit do vesmíru už příští rok, dvě soukromé osoby poletí na výlet kolem Měsíce.

Minulý týden také soukromá společnost SpaceX zaznamenala úspěšný start Falconu 9 se satelitem od EchoStaru. První stupeň rakety se tentokrát výjimečně nepokoušel o přistání, protože by na manévr neměl dostatek paliva kvůli vysoké hmotnosti nákladu. Falcon 9 tak rovnou nebyl vybaven ani výklopnými přistávacími nohami. Satelit EchoStar XXIII byl 16. března úspěšně dopraven na geostacionární oběžnou dráhu.

Zdroje: SpaceX, spacenews.com
reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu
V databázi výsledků benchmarku SiSoft Sandra se objevil procesor AMD Ryzen 5 2600, logický následovník procesoru Ryzen 5 1600. Dozvíme se tak už jeho takty, které byly dosud v případě 12nm procesorů Ryzen záhadou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února
Intel dosud nedostal na trh všechny procesory z generace Coffee Lake, ale vypadá to, že se dalších kousků dočkáme v polovině února. Vedle toho bychom se ale také už konečně měli dočkat základních desek s čipsety B360, H370 a H310.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta
Microsoft už v únoru vypustí do světa hru Age of Empires: Definitive Edition, čili řádně graficky přepracovaný původní titul. Vedle toho se může celkem sto tisíc registrovaných hráčů těšit na betu, která bude k dispozici ještě v lednu.
Včera, aktualita, Jan Vítek
"Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla "Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla
Okna představují celkově obrovskou plochu, která by mohla být využita lépe než pro osvětlení interiéru. Pracuje se na průhledných solárních článcích, ale také na oknech pokrytých nanočásticemi železa, které mohou sbírat tepelnou energii. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435 Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435
Intel si připravil dvě nové kamery RealSense, které dokáží snímat okolí ve 3D, čili s hloubkovým vjemem. Jde o RealSense D415 a D435, jež mají našim počítačům přidat 3D vizi v reálném čase. 
Včera, aktualita, Jan Vítek