Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Který prohlížeč je nejefektivnější? Podle Microsoftu ten jeho

21.6.2016, Jan Pánek, aktualita
Který prohlížeč je nejefektivnější? Podle Microsoftu ten jeho
Microsoft srovnal prohlížeče, kolik si vezmou energie a výkonu při základních činnostech na internetu. Celkem výrazně zvítězil právě Edge od Microsoftu, může za to i nová aktualizace prohlížeče, kterou také rozebereme.
Microsoft provedl poměrně rozsáhlou aktualizaci systému, což se pochopitelně dotklo i prohlížeče Edge. Ten má několik nových vylepšení, které se zaobírají hlavně efektivitou. To se u mobilních přístrojů projeví na baterce, u desktopu na menší potřebě výkonu.

První novinkou je vykonávání instrukcí JavaScript jen jednou za vteřinu, pokud se daná akce odehrává v záložkách na pozadí. Často se stává, že pomocí JavaScriptu na pozadí něco kontroluje a načítá, přičemž uživatel o tom nemusí vědět. Použití tohoto časování může v krajním případě podle Microsoftu ušetřit až 90 % energie/výkonu.

Microsoft dále oddělil Flash do samostatného procesu. To znamená, že když se něco pokazí ve Flashi, spadne celé okno nebo se promítnou problémy na celý prohlížeč, třeba přestane reagovat. Microsoft tedy může proces Flash vypnout, když konzumuje hodně paměti a výkonu.

Další změny se týkají animací, ty se zcela přenesly na bedra grafického čipu, animace navíc mají na začátku a na konci každé smyčky stejné snímky, což má ušetřit 40 % snímků. Animace tedy snížily zátěž procesoru na nulu, u GPU ji snížily podle Microsoftu o 75 %. Další vylepšení přišlo například v oblasti využití WiFi.

Microsoft následně porovnal vylepšený Edge s konkurencí v podobě Google Chrome, Opera a Mozilla Firefox. První test proběhl v laboratorních podmínkách, kde je Microsoft schopný dané testy i opakovat pro ověření výsledků, navíc k nim používá sofistikovanou techniku.

Při běžném prohlížení webových stránek, sociálních sítí či videí na YouTube byla měřena spotřeba s přesností na mW a následně zprůměrována. Při stejné činnosti byl nejlepší Edge se spotřebou 2068 mW, druhý se umístil Chrome s 2819 mW, třetí Opera (se zapnutým úsporným režimem) s 3077 mW a poslední Firefox s 3161 mW. Všechny prohlížeče byly v nejnovější verzi s aktuální verzí Windows 10.

Mnohem zajímavější jsou ale výsledky z praxe. Na začátku se Microsoft zmiňuje, že výsledky jsou zkombinováním informací z milionů zařízení, na kterých běží Windows 10. Z toho je jasně patrné, že se Microsoft díky novým Windows dostane i k takovým informacím, jako je spotřeba počítače při používání určitého prohlížeče.

I v tomto případě je Edge efektivnější než konkurence, i když Firefox nezaostává moc a Opera ve výsledcích vůbec není, důvod uveden není. Chrome má však znatelně vyšší spotřebu - 1,55× vyšší než Edge. Tyto výsledky by měly mít vypovídající hodnotu, ale jsou sbírány na různých počítačích a na různých verzích Edge. O tom, jak se s tímto vypořádali, ale není ve zprávě Microsoftu ani zmínka.

Nakonec efektivitu svého prohlížeče Microsoft demonstroval na výdrži notebooku, konkrétně srovnal výše zmíněné prohlížeče na stejném notebooku a se stejným streamovaným videem. Není překvapením, že i zde byl Edge nejlepší.


Test Microsoftu by ale měl mít vypovídající hodnotu. Chrome má časovače nastavené na častou aktualizaci, což se projevuje právě na efektivitě, i když si Google toto nastavení obhajuje, že je Chrome znatelně rychlejší. Edge naopak může benefitovat z propojení s Windows 10.

Zdroje: Microsoft (1, 2)