Kuriózní selhání AI v autonomním voze Waymo: auto rozhodily kužely

Kuriózní selhání AI v autonomním voze Waymo: auto rozhodily kužely
, , aktualita
Umělá inteligence dokáže působivé věci a i v řízení aut dělá nemalé pokroky. Waymo má v tomto velké zkušenosti, ale jak se ukazuje, stále to není dokonalé. Pár kuželů rozhodilo vůz natolik, že zablokoval cestu hned několikrát
K oblíbeným
reklama
Joel Johnson se na YouTube kanále JJRicks Studios dost věnuje autonomním vozům Waymo, se kterými najezdil už spoustu kilometrů. Jeho poslední zážitek byl ale hodně zajímavý. Přestože testovací vozy najely v Chandleru v Arizoně už spoustu kilometrů, jedno z aut dokázaly úplně rozhodit kužely na silnici. Vůz se zasekl na jedné z křižovatek a až po nějaké době se rozhodl rozjet a odbočit doprava, aby se později o pár desítek metrů znovu zasekl a zablokoval část silnice (zajel doprostřed mezi dva pruhy oddělené kužely). Podpora na telefonu nicméně není schopna přímo ovládat vůz na dálku, může mu ale dát některé podpůrné instrukce, které by mu měly pomoci vyřešit situaci.
 
 
A zde byl další kámen úrazu. Vedle chyby stroje se zde dle Wayma přidala i lidská chyba, operátor dal vozu ne zrovna ideální instrukce a vůz tak pokračoval ve své zmatenosti. Zatímco nejprve blokoval půl pruhu, po nových instrukcích vycouval do levého pruhu, který byl dosud jakž takž průjezdný, a zablokoval ho tak celý. Až poté, co byly kužely odstraněny, byl schopen pokračovat dál (přitom se málem rozjel do vozu, který ho zrovna objížděl). Netrvalo to dlouho a u dalších kuželů znovu zazmatkoval. Zatímco první blok zvládl, druhý už nikoli a opět se zasekl na silnici. Rozjel se teprve poté, co přijela podpora a technik vystoupil ze servisního vozu, načež mu autonomní vozu poodjelo několik desítek metrů. Jak je vidět, k autonomnímu řízení 5. úrovně máme stále hodně daleko, a to Waymo patří mezi ty nejlepší.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čip procesoru Sapphire Rapids byl vyfocen, ukáže 15 jader Čip procesoru Sapphire Rapids byl vyfocen, ukáže 15 jader
Nepřekvapivě je to právě YuuKi_AnS, kdo zveřejnil snímky čipu, který bude tvořit procesor Intel Sapphire Rapids. Od stejného leakera jsme se totiž už dříve dozvěděli mnoho jiných informací o této serverové generaci Xeonů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xbox Mini Fridge přichází právě včas před letním parnem Xbox Mini Fridge přichází právě včas před letním parnem
Pokud KFC nabízí herní konzoli s funkcí ohřívače kuřecích křidélek, proč by Microsoft nemohl nabídnout ledničku v podobě moderní konzole Xbox Series X? Ta bude v nastávajícím období asi vítanějším doplňkem herní sestavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD potvrzuje, GPU s CDNA2 budou mít přinejmenším dva čipy AMD potvrzuje, GPU s CDNA2 budou mít přinejmenším dva čipy
Nyní už je jisté, že grafické akcelerátory firmy AMD v případě generace CDNA2 budou zahrnovat i model či modely, které využijí GPU tvořené alespoň dvěma čipy. Lze přitom uvažovat právě o dvoučipletových GPU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nvidia ukončí podporu Kepleru i Windows 7, 8 i 8.1 v srpnu Nvidia ukončí podporu Kepleru i Windows 7, 8 i 8.1 v srpnu
Nedávno jsme se dozvěděli, že chce Nvidia ukončit podporu GPU řady Kepler. Nyní je to oficiální a stane se tak už docela brzy. Podobně tak ale bude ukončena i podpora operačních systémů Windows 7, 8 a dokonce i 8.1.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
IBM žaluje GlobalFoundries o 2,5 mld. USD kvůli nezvládnutému vývoji IBM žaluje GlobalFoundries o 2,5 mld. USD kvůli nezvládnutému vývoji
Společnost IBM se rozhodla zažalovat GlobalFoundries ve snaze vysoudit vyčíslenou ztrátu 2,5 miliardy dolarů. Jde tu o dobře známý fakt, že firma GlobalFoundries ve vývoji zamrzla na 14nm třídě výrobních procesů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře