www.svethardware.cz
>
>

Kyberútoky na Světovou zdravotnickou organizaci se v poslední době stupňují

Kyberútoky na Světovou zdravotnickou organizaci se v poslední době stupňují
, , aktualita
Vysoce postavený funkcionář Světové zdravotnické organizace (WHO) se agentuře Reuters svěřil s tím, že ta v této době čelí dvojnásobnému počtu kyberútoků než obvykle. Patří mezi ně i pokus proniknout do hlavní databáze.
K oblíbeným
reklama
Reuters tak hlásí, že Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO) je aktuálně pod velkým tlakem i od hackerských skupin. Flavio Aggio (Chief Information Security Officer, WHO) také zmínil konkrétní pokus "elitních hackerů" proniknout na začátku tohoto měsíce do databáze a uvedl, že tento pokus nebyl úspěšný. Na druhou stranu se také nic neví o identitě útočníků. 
 
 
Pokud jde o česká zdravotnická zařízení, v jejich případě zatím nelze mluvit o cílených útocích, jako spíše o tom, že nemocnice uvízla v nastražených phishingových pastech ransomwarových skupin. V případě WHO jde ale dle popisu o cílené útoky, které měly dle Aggia za úkol mimo jiné i získat hesla od pracovníků organizace. I zde šlo v důsledku o phishing, čili pokusy útočníků vymámit z lidí citlivé údaje, ovšem zaměřený na jednu organizaci, neboť útočníci chtěli pomocí získaná hesla využít právě pro spuštění phishingového útoku na kontakty WHO. Aggio tak zdůrazňuje, že ta se pochopitelně prostřednictvím hromadně zasílaných e-mailů nebude dožadovat toho, aby jí někdo zaslal své přístupové údaje. 
 
Jde také o jiné bezpečnostní incidenty, s nimiž se WHO aktuálně potýká a i když Flavio Aggio nemá k dispozici přesné údaje, dle jeho odhadu se jejich počet více než zdvojnásobil. Obecně je dělí jednak na útoky namířené proti samotné WHO a pak na snahu se vydávat za její pracovníky a mámit z lidí informace. Hackeři tak využívají všeobecného pozdvižení kvůli Covid-19 a zkouší, zda nebudou úspěšní díky tomu, že mnozí mají aktuálně jiné starosti, než přemýšlet nad legitimitou přijatých e-mailů. 
 
Rovněž Blackstone Law Group mluví o zvýšené aktivitě kyberzločinců, která se zaměřuje na WHO. Konkrétně to byl pokus v polovině března, kdy byl zprovozněn falešný e-mailový systém napodobující ten, který využívá WHO. Blackstone také udává, že každý den vznikají cca dva tisíce nových domén spojených s Covid-19 a velké procento z nich nepřekvapivě představuje bezpečnostní riziko. 
 
Od nejmenovaných zdrojů pak má Reuters informaci, že za útokem na databázi WHO by mohla stát skupina DarkHotel, kterou už roky sledují i společnosti Bitdefender a Kaspersky. Ta by měla dle jejich informací operovat z Dálného východu a dříve se už zaměřila na vládní pracovníky a firmy v USA, Číně, Japonsku  i v Severní Koree.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy 3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy
UL Benchmarks představují novou verzi 3DMarku coby hlavní aplikace, pomocí které spouštíme všechny možné testy patřící do celé nabídky. Ta má přepracované uživatelské rozhraní a pak je tu ještě jedna novinka. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir
Společnost ASRock si tentokrát nepřipravila nové komponenty, ale hotová PC řady Mars 4000U, jejíž označení už napovídá, čím budou tyto počítače vybaveny. Jde o řadu AMD Ryzen 4000U, čili mobilní Renoir. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní
Firma IC Insights opět zveřejnila svůj přehled o světovém trhu mezi výrobci polovodičů, kam patří všichni, ať už mají či nemají své výrobní kapacity. Intel je opět na svém zdánlivě neotřesitelném prvním místě, ale na rozdíl od jiných moc nerostl.
Včera, aktualita, Jan Vítek