www.svethardware.cz
>
>

Kyberútoky na Světovou zdravotnickou organizaci se v poslední době stupňují

Kyberútoky na Světovou zdravotnickou organizaci se v poslední době stupňují
, , aktualita
Vysoce postavený funkcionář Světové zdravotnické organizace (WHO) se agentuře Reuters svěřil s tím, že ta v této době čelí dvojnásobnému počtu kyberútoků než obvykle. Patří mezi ně i pokus proniknout do hlavní databáze.
K oblíbeným
reklama
Reuters tak hlásí, že Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO) je aktuálně pod velkým tlakem i od hackerských skupin. Flavio Aggio (Chief Information Security Officer, WHO) také zmínil konkrétní pokus "elitních hackerů" proniknout na začátku tohoto měsíce do databáze a uvedl, že tento pokus nebyl úspěšný. Na druhou stranu se také nic neví o identitě útočníků. 
 
 
Pokud jde o česká zdravotnická zařízení, v jejich případě zatím nelze mluvit o cílených útocích, jako spíše o tom, že nemocnice uvízla v nastražených phishingových pastech ransomwarových skupin. V případě WHO jde ale dle popisu o cílené útoky, které měly dle Aggia za úkol mimo jiné i získat hesla od pracovníků organizace. I zde šlo v důsledku o phishing, čili pokusy útočníků vymámit z lidí citlivé údaje, ovšem zaměřený na jednu organizaci, neboť útočníci chtěli pomocí získaná hesla využít právě pro spuštění phishingového útoku na kontakty WHO. Aggio tak zdůrazňuje, že ta se pochopitelně prostřednictvím hromadně zasílaných e-mailů nebude dožadovat toho, aby jí někdo zaslal své přístupové údaje. 
 
Jde také o jiné bezpečnostní incidenty, s nimiž se WHO aktuálně potýká a i když Flavio Aggio nemá k dispozici přesné údaje, dle jeho odhadu se jejich počet více než zdvojnásobil. Obecně je dělí jednak na útoky namířené proti samotné WHO a pak na snahu se vydávat za její pracovníky a mámit z lidí informace. Hackeři tak využívají všeobecného pozdvižení kvůli Covid-19 a zkouší, zda nebudou úspěšní díky tomu, že mnozí mají aktuálně jiné starosti, než přemýšlet nad legitimitou přijatých e-mailů. 
 
Rovněž Blackstone Law Group mluví o zvýšené aktivitě kyberzločinců, která se zaměřuje na WHO. Konkrétně to byl pokus v polovině března, kdy byl zprovozněn falešný e-mailový systém napodobující ten, který využívá WHO. Blackstone také udává, že každý den vznikají cca dva tisíce nových domén spojených s Covid-19 a velké procento z nich nepřekvapivě představuje bezpečnostní riziko. 
 
Od nejmenovaných zdrojů pak má Reuters informaci, že za útokem na databázi WHO by mohla stát skupina DarkHotel, kterou už roky sledují i společnosti Bitdefender a Kaspersky. Ta by měla dle jejich informací operovat z Dálného východu a dříve se už zaměřila na vládní pracovníky a firmy v USA, Číně, Japonsku  i v Severní Koree.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 sází na turbo, SSD a Tempest Audio: jak to bude fungovat? PS5 sází na turbo, SSD a Tempest Audio: jak to bude fungovat?
Hlavní specifikace chystaných konzolí Sony PS5 a Microsoft Xbox (Series X) už dávno známe a také dobře víme, jak se Sony snaží vysvětlit, že její očividně hardwarově slabší konzole na tom opravdu nebude špatně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Teleskop Jamese Webba se poprvé rozložil vlastními silami Teleskop Jamese Webba se poprvé rozložil vlastními silami
James Webb Space Telescope už má nějakou dobu k sobě smontované všechny zrcadlové segmenty, které ale bude muset ve vesmíru složit v jeden celek. Nyní ukázal, že toho bude schopen a jak to vypadalo?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Amazon příští měsíc vydá 2 hry, chystá i konkurenci pro Google Stadia Amazon příští měsíc vydá 2 hry, chystá i konkurenci pro Google Stadia
Amazon se chce vrhnout do světa streamovaných her a připravuje novou službu, která nese interní název Project Tempo. V květnu by měla společnost konečně vydat dvojici her od svých vlastních studií: Crucible a New World.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400 SK Hynix začne letos s masovou produkcí DDR5, do budoucna chystá DDR5-8400
Společnost SK Hynix pohovořila více o svých modulech DDR5. Ty by chtěla masově vyrábět už letos a počítá se s opravdu velmi vysokými rychlostmi. V plánu jsou do budoucna čipy podporující až DDR5-8400.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci? Comet Lake-H jsou tu, co nabízí oproti předchozí generaci?
Intel vypustil na trh hlavní rodinu mobilních procesorů generace Comet Lake, která nám může napovědět i to, co nás čeká od desktopových modelů. Comet Lake-H nabídnou až osm jader na taktu stoupajícím k 5,3 GHz. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů