Laser promítající obraz do oka - LCD nebo OLED displej? K čemu?
30.4.2004, Petr Hájek, článek

Americká firma Microvision vyvinula systém, který přesným zaměřením laserového parsku umí vytvořit na sítnici vjem obrazu, takže člověk vidí podobně, jak to všichni známe z filmů Terminator I - III. Lékaři tak mohou mít při operaci v periferním vidění další důležité údaje o pacientovi, technici stále vidí své plány a třeba vojáci mají přehled o celém bojišti. Systém promítající paprsky přímo do oka může zkrátka jednou provždy změnit náš pohled na svět, podívejme se tedy blíže, jak vypadá další elegantní technologie dneška, která jednoho dne doufejme úplně nahradí displeje.

"Byl jsem ohromen tím, co jsem viděl," říká Harry Goldstein, Senior Associate IEEE Spectrum. "Vidět znamená věřit a když před sebou vidíte vznášet se na vzdálenost paže tyto obrazy, vypadá to dost neuvěřitelně."
Vlastní systém byl vyvíjen roky a zatím je používán v armádě a automobilovém průmyslu společností Honda u techniků a pro obchodní zastoupení.

"Když servisní technici pracují na motoru, je na jejich běžný pohled navrstven pohled další zobrazující například plány," sdělil pan Goldstein BBC programu Go Digital. "Technik pracující s tímto systémem nemusí neustále odcházet konzultovat plány a příručky otevřené někde na vedlejším terminálu, prostě je má neustále před očima, což dle našich průzkumů zvýšilo produktivitu o 40 %." Honda kupuje technikům tuto drahou hračku z jediného důvodu - kvůli penězům, firma si totiž spočítala, že když budou technici pracovat výrazně rychleji, nákup se jí vyplatí.

A jak že to v krátkosti vlastně celé funguje? Poté, co elektronika získá a zpracuje data o podobě obrázku (naprosto cokoliv, namátkou třeba webová stránka), je převede do podoby signálu obsahujícího údaje o barvě, jasu a umístění bodů, který je posléze reprodukován laserem. Paprsek se tedy za pomoci složité technologie a polopropustného monoklu odráží do oka a tím vzniká obrazec, který uživatel nakonec uvidí. Microvision dodává, že jde o naprosto bezpečnou technologii, laser je velmi slabý (0,001 W) a zrak poškodit nemůže.
Potenciál této technologie je jedním slovem úžasný. Až se zařízení zbaví dětských nemocí v podobě ceny, velikosti atd., pak se může stát skutečně plnohodnotným nástupcem displejů. Způsobů využití se nabízejí desítky, na své by si tak přišli prakticky všichni - od hráčů hledajících neobvyklé zážitky, až po fotografy, jež by jistě ocenili podobný hledáček. Ani o přínosu pro PDA není třeba příliš spekulovat, odpadly by potíže typu nerovnoměrné podsvícení displeje (o problému jakou zvolit fólii proti poškrábání nemluvě) nebo situace, kdy si spolu s Vámi v tramvaji čte Vaše soukromé maily 5 dalších nudících se lidí okolo.