www.svethardware.cz
>
>
>
>

Letos se mezi výrobce GPU zařadí až osm dalších firem

Letos se mezi výrobce GPU zařadí až osm dalších firem
, , aktualita
Před řadou let jsme si mohli při koupi nové grafické karty vybírat z celé řady firem, které vyráběly své vlastní grafické čipy založené na vlastních architekturách. Tato rozmanitost postupem času ale zmizela. 
K oblíbeným
reklama
Nyní si můžeme pro běžný počítač zvolit v podstatě jen mezi AMD a NVIDIÍ, pokud tedy nechceme zůstat u integrované grafiky Intelu. Sáhnout se dá pochopitelně i po produktech firmy Matrox, která se ale už dávno orientuje spíše na výrobu specialit pro profesionály. Ještě letos by ale snad měl Intel vyslat na trh své herní grafické karty a právě tento rok by měl být z hlediska nástupu nových výrobců GPU zvláště významný. Ještě v roce 2019 jich totiž bylo 11, ale na konci tohoto roku jich může být až 19. 
 
Jon Peddie Research: výrobci GPU v roce 2019
 
Informace o nových firmách na trhu s GPU dala dohromady společnost Jon Peddie Research, která mezi ně zařazuje firmy, jež na trhu s GPU působí i jen jako vlastníci příslušných technologií. Jde tak například o Arm, který vyvíjí GPU Mali, jež využívají ostatní firmy tvořící konečné produkty. 
 
Jon Peddie Research: seznam výrobců GPU pro rok 2021
 
Nový seznam tak obsahuje společnosti jako Zhoaxin, Phytium, Changsha Jingjia Microelectronics, čili čínské firmy. Mezi ty bychom mohli zařadit ale také nedávno zmíněnou Tianshu Zhixin, která ohlásila GPU akcelerátor Big Island. Dá se tak říci, že nárůst počtu výrobců GPU byl podnícen i obchodní válkou mezi USA a Čínou, kvůli které začala právě Čína vyvíjet vlastní technologie, mezi něž vedle procesorů logicky spadají i GPU.
 
Firmy AMD a NVIDIA ale pochopitelně ještě nemusí mít obavy, neboť trh s GPU pro PC aktuálně patří v podstatě jen jim, pokud jde samozřejmě o samostatná GPU, neboť v celkovém měřítku, kdy bereme v potaz také integrovaná GPU, je ve vedení Intel. Zde ale samozřejmě nejde jen o PC, ale i o mobilní zařízení či jiné produkty a velice zvědaví pak můžeme být na RISC-V Graphics, čili grafiku spojenou s rozvíjenou otevřenou architekturou RISC-V, která má za sebou silné zastoupení velkých firem jako Samsung, Micron, NXP, WD, Rambus, Western Digital, Google, Qualcomm a dokonce právě i NVIDIA. První GPU s RISC-V ISA už jsou na světě, ale samozřejmě nejde o nic zásadního. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem
Na bílém PCB je postavena nová karta GALAX GeForce RTX 3090 HOF, která představuje hi-endové provedení hi-endové grafiky. Jednak je vybavena svým vlastním displejem, který poslouží pro její monitorování, ale pak je tu i 1000W BIOS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval
Prototyp Starship SN10 konečně zvládl to, co se jeho předchůdcům nepovedlo. Dokázal přistát ve vzpřímené poloze, ovšem přistání to bylo přesto poněkud tvrdé a s plameny na jedné straně lodi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0? AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0?
Společnost AMD je zřetelně pozadu oproti NVIDII, pokud jde o využití ray tracingu a AI upscalingu, což je v dnešní době v podstatě nerozlučná dvojka. Příslušný hardware je sice tu, ale čeká se na jeho využití. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity
Pochopitelně nejde přímo o ten samý procesor, jaký byl skutečně montován do původních počítačů iMac G3, ikonických All-in-One modelů s CRT obrazovkou z přelomu tisíciletí. Jde o RAD750. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu
Nucená odstávka továren pro výrobu čipů v Texasu mohla jen těžko přijít v horší dobu. Svůj provoz musela zastavit i továrna Samsungu v Austinu, s jejímž opětovným rozjetím má firma ale problémy. A to nevěští nic dobrého. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář