www.svethardware.cz
>
>
>
>

Levná ropa nesvědčí elektrovozům, jejich prodeje padají

Levná ropa nesvědčí elektrovozům, jejich prodeje padají
, , aktualita
V posledních měsících si můžeme stále číst o klesajících cenách ropy na světových trzách, což se odráží také na koncových cenách nafty a benzinu. Pro elektrovozy je to ale špatná zpráva, jak lze vidět z vývoje prodejů.
K oblíbeným
reklama
Do budoucnosti se nepočítá pouze s elektrovozy či jinými dopravními prostředky poháněnými elektřinou z baterií. Vyvíjeny jsou také pohony využívající uskladněný vodík a autonomní vozy by mohly zajistit i to, že by mnoho lidí nemuselo ani vlastnit své auto. Namísto toho by si v případě potřeby přivolali automobil, který by k nim sám bez řidiče přijel, odvezl je na určené místo a tam si třeba počkal na dalšího zákazníka. Nicméně to je všechno zatím jen nejistá vize budoucnosti, zatímco elektrovozy jsou již řadu let realitou, která se nyní ale potýká s prudkým propadem cen ropy.

Zvláště se to projevilo ve Spojených státech, kde se elektrovozy snaží prosazovat obamova administrativa. Barack Obama ale vstoupil do svého úřadu v roce 2008, tedy právě tehdy, kdy byla cena ropy na vzestupu a vyšplhala se až na 140 dolarů za barel. Po hlubokém propadu vlivem krize se ceny sice dostaly na téměř 40 dolarů, ale brzy poté začaly opět růst a postupně se dostaly ke 120 dolarů za barel a v letech 2011 až 2014 se pohybovaly kolem 100 dolarů. Nyní se však ceny během dvou let propadly na cenu pod 30 USD, a to poprvé v tomto století.

Obama se tedy chtěl zasadit o to, aby se ještě v době jeho úřadování na americké silnice dostal milion elektrovozů, o což se pak snažily společnosti jako Tesla Elona Muska, Chevrolet a jiní. Nyní je již jasné, že tento cíl nebude splněn, neboť obamovo prezidentování skončí již v tomto roce, na silnicích se v USA pohybuje nějakých 400.000 elektrovozů a jejich obliba klesá. V posledním roce se jich prodalo nějakých 115.000, a to je o 6 procent méně než v roce 2014. Mezi to se ale nepočítají hybridy, které jsou mnohem oblíbenější a v předchozích roce se jich prodalo téměř 400.000. Ovšem i jejich prodeje klesají a zmíněný objem představuje pouze 3,4% všech nově prodaných automobilů ve Spojených státech.

Hlavní problém elektrovozů je nepřekvapivě jejich cena (tedy krom dlouhého nabíjení či omezeného dojezdu). Použitelné modely s dlouhým dojezdem jsou stále velice drahé, ale ve vývoji jsou novinky s cenou kolem 30.000 dolarů. Jedná se o Model 3 firmy Tesla, který má přijít na trh v příštím roce a nejspíše ještě dříve se ukáže nový Chevy Bolt se stejnou cenovkou, který má na jedno nabití ujet přes 320 kilometrů. Další snížení cen elektrovozů by mohlo nastat poté, co Tesla dokončí svou Gigafactory 1, jež bude zprovozněna možná už v příštím roce. V nové továrně se auta budou vyrábět efektivněji, a tedy i levněji, a to včetně baterií. Pracuje se také na prodloužení dojezdu a možnosti rychlého dobíjení, i když ne třeba na plnou kapacitu. Právě nový Chevy Bolt bude prý možné nabít na 90 % kapacity za pouhou půlhodinu, ovšem plné dobití stále potrvá několik hodin.

Zdroj: TZ KitGuru, Reuters UK
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů