Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LG Display investuje miliardy do továrny na OLED

27.11.2015, Jan Vítek, aktualita
LG Display investuje miliardy do továrny na OLED
Displeje typu OLED se používají již dlouho, ale mezi počítačové monitory či televizory zatím téměř nepronikly. To by mohla změnit nová továrna firmy LG Display, která chce do ní investovat 8,7 miliardy dolarů.
To je v přepočtu nějakých 222 miliard korun, takže nejde o žádnou malou investici. Padnout mají na jednu velkou továrnu pro výrobu displejů technologií Organic Light-Emitting Diode (OLED), a to všemožných velikostí od velkých panelů pro televizory po malé flexibilní displeje pro hodinky či náramky.

Továrna bude postavena v jihokorejském městě Paju a znamená i to, jaké naděje firma LG do technologie OLED, která má oproti tradičním LCD řadu výhod. Výsledné displeje mohou být tenčí a lehčí, nepotřebují podsvícení a z hlediska kvality zobrazení mají také vyšší potenciál. Ten tkví především ve velkém pokrytí barevného prostoru, širokých pozorovacích úhlech s konzistentní saturací a kontrastem a právě díky absenci podsvícení je černá barva opravdu černou, neboť tu není podsvícení a pixel může být kompletně vypnut.

Nevýhodou je zase to, že panely OLED jsou zatím ještě drahé na výrobu a také mají problémy s postupným horšením zobrazení modré barvy dané kratší životností modrých subpixelů. S tím bojuje Samsung tak, že modré subpixely tvoří podstatně větší než ostatní a LG zase využívá systém WRGB s bílým subpixelem, díky němuž se modrý subpixel nemusí tak často používat. Díky nové továrně se alespoň můžeme těšit na to, že displeje typu OLED se stanou běžnější, a tedy i levnější.

Na OLED se prý chystá přejít i společnost Apple, o čemž informovala agentura Bloomberg a v reakci na to ihned vysočila nahoru cena akcií společností Sharp a Japan Display. Nicméně na trhu s OLED jsou dominantní právě korejské firmy LG Display a Samsung.

Co se týče produktů Apple, pak první vybavené OLED by se měly objevit v roce 2018 a zatím je otázka, které produkty to budou. Applez toho bude pravděpodobně chtít udělat svou technologickou výhodu, takže by nemělo jít pouze o malé telefony, kde by ostatně displej typu OLED nebyl žádná novinka. Uvažovat můžeme o něčem větším, tedy tabletu, notebooku či i iMacu.

Zdroj: Hexus.net