Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LG UltraGear 45GS95QE-B prvním monitorem splňujícím DisplayHDR 1.2

5.6.2024, Milan Šurkala, aktualita
LG UltraGear 45GS95QE-B prvním monitorem splňujícím DisplayHDR 1.2

VESA nedávno aktualizovala specifikace formátu DisplayHDR, které přidávají některé nové parametry, jež musí být splněny. Prvním monitorem, který získal certifikaci dle nových norem, je LG UltraGear 45GS95QE-B.

Organizace VESA (Video Electronics Standards Association) vytvořila specifikace monitorů DisplayHDR, podle nichž mohou monitory získat certifikace v daných třídách podle jasu, ale i dalších parametrů. Nedávno vyšla aktualizace těchto specifikací na verzi 1.2, která k nynějším standardům přidává několik nových podmínek. Prvním monitorem, který získal certifikaci DisplayHDR dle nových norem, je LG UltraGear 45GS95QE-B. Ten má konkrétně verzi DisplayHDR True Black 400. Jde o 45“ zahnutý monitor OLED s rozlišením 3440×1440 pixelů s 240Hz obnovovací frekvencí (včetně synchronizačních technologií AMD FreeSync Premium Pro a Nvidia G-Sync Compatible), 0,03ms odezvou a kontrastem 1,5M:1.
 
A co vše se vlastně v nových specifikacích měnilo? Všechny varianty (od DisplayHDR 400 až po 1400, stejně jako True Black od 400 do 600) nyní musí pokrývat 99 % prostoru ITU-R BT.709 a 95 % DCI-P3 (pouze DisplayHDR 400 může mít jen 90 % DCI-P3). Dále tu máme požadavek na to, že monitory musí být alespoň 10bitové, stačí jim k tomu ale i technologie FRC (může jít tedy o 8bit+FRC). Nové verze specifikují také minimální barevnou přesnost, statický kontrast a rovněž je tu stanovena viditelnost blikání podsvícení nebo úroveň černé v HDR versus SDR.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.