www.svethardware.cz
>
>
>

Lisa Su o roce 2021: nedostatek čipů a další výzvy

Lisa Su o roce 2021: nedostatek čipů a další výzvy
, , aktualita
Server Tom's Hardware měl šanci zpovídat prezidentku a výkonnou ředitelku firmy AMD, Dr. Lisu Su, aby se dozvěděl, jaký dle ní bude tento rok. Co tedy šéfka AMD soudí o pokračujícím nedostatku čipů či dalším vývoji hardwaru? 
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD se nedostatek čipů týká přinejmenším stejně jako konkurenčních firem NVIDIA a Intel, přičemž o možných příčinách toho bylo napovídáno už dost a lze říci, že jde nejspíše o kombinaci několika faktorů, mezi něž patří velký zájem, problematická výroba a logistika a také možný nedostatek některých materiálů, jako je nedávno zmíněný ABF pro pouzdření čipů. Velký zájem zákazníků zase velice dobře ilustruje už dlouho neviděný růst celého trhu s PC
 
 
Samotné AMD se potýká s nedostatečnou nabídkou nových CPU i GPU (Ryzen 5000, Radeon RX 6000), kvůli čemuž rostou ceny a v případě karet musíme bohužel připočítat ještě znovu oživlou těžbu. Ovšem aspoň trošku dobrá zpráva pro zájemce o novou grafiku pro hry je ta, že hodnota Bitcoinu i Etherea v posledních dnech už neroste. Naopak padá a Ethereum už je na cca 22.500 Kč. Ale i to je stále vysoká hodnota podněcující k těžbě a jaký bude další vývoj, toť otázka. 
 
Lisa Su na otázku o nedostatku čipů odpověděla tak, že firmě AMD se daří dodávat na trh hodně produktů, jejichž celkový objem se neustále zvyšuje a v průběhu tohoto roku i dále zvyšovat bude. Přesto lze očekávat, že nabídka nebude v průběhu prvního pololetí ideální. Vedle toho jsme byli ubezpečeni, že AMD nijak neupřednostňuje dodávky OEM zákazníkům před prodejem v maloobchodě. Zde chce mít nabídku vyváženou a zájemci o nový Ryzen 5000 či Radeon 6000 musí být prostě trpěliví, ostatně nové procesory se na našem trhu koupit dají vcelku dobře. 
 
Šéfka AMD také uvedla, že je s výrobními partnery své firmy velice spokojena, stejně jako se svou výrobní strategií. Nedostatek na trhu označuje spíše za dopad celkově vysoké poptávky, než aby šlo o problémy s výrobou. Potvrzuje však, že dodávky potřebných substrátů (zmíněný ABF) jsou opravdu napnuté, ale opět jde spíše o zvýšenou poptávku vlivem najíždění nových kapacit, než čistě o problémy s výrobou. Nakonec si ještě trošku zanotovala s Jensenem Huangem, když uvedla, že i AMD bylo překvapeno silou poptávky, ostatně právě i IDC mluví o meziročním 26% růstu prodaných počítačů v posledním loňském kvartálu.
 
A co CPU a GPU? V případě CPU je tu otázka, zda bude AMD zvyšovat počet jader a zde se Lisa Su vyjádřila v tom smyslu, že počtem 64 jader (limit CPU EPYC) vývoj nekončí, ale další jádra spíše přijdou až poté, co budou vylepšeny i jiné aspekty počítačových systémů. Čili zvyšování počtu jader asi není nejvyšší priorita a je třeba se vypořádat nejdříve s jinými problémy či úzkými hrdly. 
 
Co se týče GPU, zde Lisa Su v podstatě jen chválila svůj tým pod vedení Davida Wanga a uvedla, že ten se nyní plně zaměřuje na vývoj architektury RDNA 3 a následujících. AMD má před sebou také ještě velkou výzvu, a to dokončení akvizice firmy Xilinx, která si vyžádá prostředky ve výši 35 miliard dolarů. Neméně velká výzva ale bude i zajištění opravdu stabilních dodávek procesorů na trh s důrazným zaměřením na serverový trh. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář