www.svethardware.cz
>
>
>

Lisa Su o roce 2021: nedostatek čipů a další výzvy

Lisa Su o roce 2021: nedostatek čipů a další výzvy
, , aktualita
Server Tom's Hardware měl šanci zpovídat prezidentku a výkonnou ředitelku firmy AMD, Dr. Lisu Su, aby se dozvěděl, jaký dle ní bude tento rok. Co tedy šéfka AMD soudí o pokračujícím nedostatku čipů či dalším vývoji hardwaru? 
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD se nedostatek čipů týká přinejmenším stejně jako konkurenčních firem NVIDIA a Intel, přičemž o možných příčinách toho bylo napovídáno už dost a lze říci, že jde nejspíše o kombinaci několika faktorů, mezi něž patří velký zájem, problematická výroba a logistika a také možný nedostatek některých materiálů, jako je nedávno zmíněný ABF pro pouzdření čipů. Velký zájem zákazníků zase velice dobře ilustruje už dlouho neviděný růst celého trhu s PC
 
 
Samotné AMD se potýká s nedostatečnou nabídkou nových CPU i GPU (Ryzen 5000, Radeon RX 6000), kvůli čemuž rostou ceny a v případě karet musíme bohužel připočítat ještě znovu oživlou těžbu. Ovšem aspoň trošku dobrá zpráva pro zájemce o novou grafiku pro hry je ta, že hodnota Bitcoinu i Etherea v posledních dnech už neroste. Naopak padá a Ethereum už je na cca 22.500 Kč. Ale i to je stále vysoká hodnota podněcující k těžbě a jaký bude další vývoj, toť otázka. 
 
Lisa Su na otázku o nedostatku čipů odpověděla tak, že firmě AMD se daří dodávat na trh hodně produktů, jejichž celkový objem se neustále zvyšuje a v průběhu tohoto roku i dále zvyšovat bude. Přesto lze očekávat, že nabídka nebude v průběhu prvního pololetí ideální. Vedle toho jsme byli ubezpečeni, že AMD nijak neupřednostňuje dodávky OEM zákazníkům před prodejem v maloobchodě. Zde chce mít nabídku vyváženou a zájemci o nový Ryzen 5000 či Radeon 6000 musí být prostě trpěliví, ostatně nové procesory se na našem trhu koupit dají vcelku dobře. 
 
Šéfka AMD také uvedla, že je s výrobními partnery své firmy velice spokojena, stejně jako se svou výrobní strategií. Nedostatek na trhu označuje spíše za dopad celkově vysoké poptávky, než aby šlo o problémy s výrobou. Potvrzuje však, že dodávky potřebných substrátů (zmíněný ABF) jsou opravdu napnuté, ale opět jde spíše o zvýšenou poptávku vlivem najíždění nových kapacit, než čistě o problémy s výrobou. Nakonec si ještě trošku zanotovala s Jensenem Huangem, když uvedla, že i AMD bylo překvapeno silou poptávky, ostatně právě i IDC mluví o meziročním 26% růstu prodaných počítačů v posledním loňském kvartálu.
 
A co CPU a GPU? V případě CPU je tu otázka, zda bude AMD zvyšovat počet jader a zde se Lisa Su vyjádřila v tom smyslu, že počtem 64 jader (limit CPU EPYC) vývoj nekončí, ale další jádra spíše přijdou až poté, co budou vylepšeny i jiné aspekty počítačových systémů. Čili zvyšování počtu jader asi není nejvyšší priorita a je třeba se vypořádat nejdříve s jinými problémy či úzkými hrdly. 
 
Co se týče GPU, zde Lisa Su v podstatě jen chválila svůj tým pod vedení Davida Wanga a uvedla, že ten se nyní plně zaměřuje na vývoj architektury RDNA 3 a následujících. AMD má před sebou také ještě velkou výzvu, a to dokončení akvizice firmy Xilinx, která si vyžádá prostředky ve výši 35 miliard dolarů. Neméně velká výzva ale bude i zajištění opravdu stabilních dodávek procesorů na trh s důrazným zaměřením na serverový trh. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek