reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lite-on: HD DVD i BD

3.9.2006, Architect, aktualita
Lite-on: HD DVD i BD
Lite-on IT dnes oficiálně oznámil na veletrhu IFA podporu, jak Blu-ray, tak i HD-DVD technologií a plánuje v roce 2007 vypustit dva nové přehrávače HD obsahu s podporou bezztrátových zvukových kodeků Dolby TrueHD a DTS-HD pro ten nejčistší...
Lite-on IT dnes oficiálně oznámil na veletrhu IFA podporu, jak Blu-ray, tak i HD-DVD technologií a plánuje v roce 2007 vypustit dva nové přehrávače HD obsahu s podporou bezztrátových zvukových kodeků Dolby TrueHD a DTS-HD pro ten nejčistší zvuk při sledování HD filmů.


HDP-Z1 (HD-DVD)

Obě zařízení budou kromě modrého laseru mít i červený a budou tak umožňovat zápis a čtení DVD a CD disků. Podporované formáty médii starší generace jsou tyto: DVD-ROM, DVD±R(W), CD-ROM, CD-R(W).

Lite-on se již dohodla na společném podnikání a projednala licenční dohody s klíčovými výrobci v oblasti „modrého laseru„ jako jsou Philips, BenQ a Toshiba. Pozice Lite-on je nyní neutrální a zřejmě se podle trhu přikloní k pomyslnému výherci boje o filmové HD nebe. Ovšem pokud se výherce bude dát jednoznačně určit. Prozatím není ani jedna z technologií v počítačích běžných domácností zaběhnutá a dokud cena nespadne na rozumnou hranici můžeme jen spekulovat. Samozřejmě oba formáty mají svá plus i mínus. Vzpomenu jen vyšší kapacitu Blu-ray disků, ale s tím i spojené vyšší výrobní náklady a větší náchylnost k poškození. Naopak u HD-DVD se budou zřejmě výrobci opírat o cenu. O masové rozšíření technologie Blu-ray by se měla pokusit společnost Sony, protože nová herní konzole Playstation 3 bude osazena právě BD mechanikou. Zatímco o rozšíření formátu HD-DVD se může zasloužit i Xbox 360 od Microsoftu.


Model BDP-X1 (Blu-ray disky)

Lite-On ovšem vypustil na konci srpna do prodeje dvě Blu-ray disc mechaniky a to jednak interní LH2B1S a externí LH2B1U. Stejně jako dnes oznámené přehrávače budou i tyto mechaniky zpětně kompatibilní s formáty DVD i CD. Mechaniky zvládají 2x čtení a zápis BD médií, až 20x DVD+-R, 8x DVD+RW, 6x DVD-RW a na CD-R/ROM lze pálit rychlostí 32x, popř. 24x na CD-RW. S budoucím vylepšeným firmwarem se možná rychlosti zvýší. Cena interní mechaniky je u nás kolem 26 000,- Kč.


Lite-On LH2B1S

Zdroje: LiteOn, Digital-world, Computer-Nachrichten
reklama