www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Loď Orion americké NASA bude hotova nejdříve v roce 2018

Loď Orion americké NASA bude hotova nejdříve v roce 2018
, , aktualita
Agentura NASA oznámila, že projekt týkající se vývoje lodi Orion potkalo výrazné zpoždění, a tak bude dokončen až v roce 2018, a to pouze za předpokladu, že vše už půjde dobře. Může za to především špatná koordinace se spolupracujícími firmami.
K oblíbeným
reklama
Zpráva se týká programu Commercial Crew Development Program a bylo již potvrzeno, že projekt Orion bude dokončen nejdříve v roce 2018. Mohou za to prý potíže s koordinací prací s ostatními partnery agentury NASA a konkrétně jde především o Boeing a také SpaceX. Je to paradoxní situace, neboť právě tyto firmy byly zapojeny kvůli tomu, aby NASA mohla program Orion rozvíjet efektivněji využitím síly a energie firem působících na volném trhu. Takto to vypadá, že to mělo spíše opačný účinek, ale to lze těžko hodnotit. Je třeba poznamenat, že tato zpráva byla podána ještě před včerejší nehodou rakety Falcon 9, takže jí nebyla nijak ovlivněna.V jádru pudla se mají dle zprávy nacházet měnící se požadavky a také zkostnatělý systém pro zajištění bezpečnosti. Čili to vypadá, že firmy Boeing a SpaceX za to ani nemohou, neboť se musely vypořádat se změnami v požadavcích agentury NASA ohledně toho, co mají vyvíjené technologie zvládnout. Je logické, že takové změny s sebou přináší zpoždění a zvyšování celkových nákladů, zvláště kdy požadavky na dané změny přicházejí v pozdních stádiích vývoje. Dříve se přitom mohla zpoždění přičíst nepravidelnému financování, přičemž nyní už jde o něco jiného.

Co se týče zajištění bezpečnosti, pak to je další problém. Vždy, když se objeví nějaký potenciální problém s bezpečností, jichž je ostatně při vývoji vesmírné lodi pro lidskou posádku více než dost, musí proběhnout revize, která posoudí i jeho vyřešení. Cílem NASA je, aby byly tyto problémy řešeny v horizontu osmi týdnů od nahlášení, aby se vývoj mohl posouvat kupředu stabilním tempem. Jenomže teorie je jedna věc a praxe druhá a ta ukázala, že ve skutečnosti to trvalo třeba půl roku nebo i déle.

Pak má NASA na výběr, zda program prozdržet, nebo zkusit poslat do vesmíru loď, která nebyla řádně prozkoušena, přičemž agentura si pochopitelně volí první možnost. Lepší by ale bylo, kdyby revize bezpečnosti probíhaly dle plánu. Vzniklé prostoje už mají za následek, že NASA si bude muset draze zakoupit "letenky" od Rusů pro své astronauty, a to přinejmenším za dalších 490 milionů dolarů, neboť platí 82 za jednu. Spoléhat nyní nemůže ani na SpaceX, která má po havárii Falconu 9 své problémy a nemusí stihnout vyslat ve své lodi první astronauty na ISS už v příštím roce.

Na bedra firem Boeing a SpaceX také nějaká vina určitě padá, ale největší prostor pro změny k lepšímu je na straně NASA. Ostatně je to právě ona, která na tom nejvíce tratí, a tím i američtí daňoví poplatníci. Vidí to tak i generální inspektor agentury, který s celou zprávou přišel.

Zdroj: NASA
reklama
Nejnovější články
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU
Známý server SemiAccurate přišel se zprávou, že Intel měl výrazně posunout nástup produktů v rámci své serverové roadmap, což později podpořil analytik z Wells Fargo. Mělo by přitom jít o serverové Ice Lake. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře