reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?
Komentáře od LOGIK
To je logické, že se vyrobí méně DDR4 pamětí, když se namísto části z nich bude vyrábět DDR5. To ale samo o sobě není důvod k tomu, aby DDR5 byly levné.
GDDR6 také nejsou levné jen proto, že se montují již na všechny grafické karty,
žel GDDR6 zůstávají drahé.

Co by doopravdy snížilo cenu by byla celkově nízká poptávky po všech počítačích v důsledku ekonomické krize, nezaměstnanosti, vysokým životním nákladům na nezbytné věci jako jídlo.

Každopádně výroba DDR5 nemůže být nevyladěná, protože se již vyráběly pro grafické karty, ještě nedávno.

DDR5 jsou drahé. Z jakéhosi neznámého důvodu jsou drahé i desky pro DDR5.
A je otízka, jestli je lepší DDR4 na vysokém taktu. Tedy jestli má DDR5 vlastně význam.
Odpovědět0  0
Pokud bude disk 1.5 x větší, 1.5 x širší, tak může mít 2.25 x vyšší kapacitu.
Pokud nebude, tak má 2.25 x menší kapacitu. A 1.5x1.5x1.5 menší objem.
Počet ploten obou disků bude stejný, protože menší disk bude sice tenčí, ale může mít také tenčí plotny při jejich menším rozměru, jak tady v diskuzi bylo uvedeno.

Pokud mě bude zajímat kapacita­/objem, tak je lepší mít mnoho fyzicky malých disků, než jeden fyzicky objemný disk.
Odpovědět0  0
doplnění ­(editace příspěvku nefunguje­)

Samozřejmě existuje mini CD a mini DVD, ale kdyby byly malé vypaločky, tak ty mini CD a mini DVD doopravdy někdo používá. Navíc by ty mini CD a mini DVD mohli mít menší otvory, čímž by měly vetší kapacitu, než ty dnešní mini CD a mini DVD.

Dnešní mmini CD má zbytečně velký otvor, aby byl dostatečný i pro velké Cd.

Windows by prostě nebyl tak prasácky objemný, aby se vešel i na mini DVD. A filmy by se jednoduše točily s kratší stopáží. Ty dlouhatánské filmy jsou stejně uměle natahovány do délky a nic se v nich neděje.
Odpovědět0  0
5.25­" palcové disky by mohli mít lepší poměr cena­/kapacita.
Pro jejich výrobu hovoří i to, že by se počítače nemuseli zvětšovat, protože jsou beztak tak široké, jak široká je vypalovačka CD DVD.

Na drujhé straně, pokud někoho zajímá jen co největší kapacita pevního disku, nikoliv poměr cena­/kapacita, tak se nabízí otázka, proč chce mít jediný disk se super obří kapacitou, proč si raději nekoupí dvojici nebo čtveřici pevných disků, které budou menší, ale souhrnou kapacitu to bude mít takovou, jakou potřebuje.

Když jsou 5.25­" vypalovačky, tak se nabízí otázka,
proč takové nejsou pevné disky.
Ale také analogicky se nabízí otázky, proč cédéčka a dévédéčka nevymysleli raději menší.
Bylo by méně plastu, méně odpadu.
V devadesátých letech byly všechny cedéčka prakticky prázdné, jejich kapacita nevyužitá.
A kdyby byly později velké hry, tak by tam prospě byly hned dva disky v té krabičce, která by sama mohla být také menší = méně plastu.
Vlastně nechápu, proč mají krabičky s DVD tvar krabice od videokazety, což je zbytečně více plastu, = neekologické.
A lidé, co si vše kopírují načerno, vlastně zachranují planetu, protože spotřebují toho plastu méně. Z pravidla nepotřebují krabičku, natož velkou krabičku napodobující videokazetu.
Ted mě určitě někdo napíše, že dnes se kupují už jen digitální distrobuce přes internet, no ale ještě nedávno se prodávala hromada zbytečných plastových krabiček a ještě navíc zbytečně rozměrných.
Odpovědět0  0
Ano, to je pravda s tím Raptorem, proto měl malou datovou kapacitu. Byl hodně rychlí, ale s malou datovou kapacitou. Nejprve myslim jen 74 GB.
Většina lidí kupovala disk podle poměru pěníze­/kapacita. Čili Raptor byl na okraji zájmu. Tím neříkám, že byl špatný, každý má jiné priority.
Někomu jde o kapacitu a někomu zase o rychlost.
Na filmy by se rozhodně 5.25­" disky hodily.
Myslím si, že se 5.25­" disky měly vyrábět až do roku 2000, kdy rychlost nikdo moc neřešil, řešila se jen kapacita disků. Ale postupem vývoje se začala rozcházet kapacita a rychlost pevných disků. Čili logicky se po roce 2000 řešila rychlost pevných disků. A proto nakonec přišel i rychlí disk Raptor.
Postupem let musíme na načítání her z disku stále déle čekat. Je to dané tím, že je na disku stále více kružnic, čímž se stále více rozchází rychlost pevného disku a jeho kapacita. Čili teď by asi 5.25­" disk už nebyl dobrým nápadem. Ale do roku 2000 jej vyrábět měli a byla škoda, že předtali s výrobou 5.25­" příliš brzy.

Já bych viděl více věcí, které lze měřit nebo zohlednovat
1. poměr cena­/kapacita ­(ve prospěch 5.25­")
2. rychlost ­(ve prospěch 2.5­")
3. úspornost na energii ­(ve prospěch 2.5­" rovněž­)
4. poměr kapacita vzhledem ke hmotnosti pevného disku ­(ve prospěch 2.5­" rovněž­)

Souhlasím s tím, že menší plotna může být tenčí, to samé čtecí rameno. Čili 2.5­" disk může ušetřit hodně energie i kdyby měl ty samé otáčky, jako disk 3.5­". Tu energii ušetří tím, že dává do pohybu menší množství hmoty.

Pamatuji, že byly dokonce disky o velikosti krabičky od zápalek, které by dnes již neuspěli kvůli poměru cena­/kapacita, kvůli poměrně levným SSD diskům.
Tím přestává mít smysl mít disk menší, než 2.5­".

Začít vyrábět 5.25­" disk poté, co se již 30 let nevyrábí, je blbost, protože by to znamenalo zbytečné investice do nových odlišných výrobních linek.
Disky by mohli mít vyšší kapacitu, ale mělo by to jiné nevýhody a ta investice do výrobních linek by nestála za to. Poměr cena­/kapacita disku by mohl být lepší, ale nejspíš jen nepatrně, že by to nestálo za investici.
Avšak v době, kdy se od výroby 5.25­" disků opustilo, to byla škoda. Tehdy se nic investovat nemuselo, naopak, zbytečně rozebraly výrobní linky, které fungovali a stačilo jen zvýšit hustotu zápisu.

Otázkou je na technologii MAMR a HAMR, jestli se vyplatí do nich investovat. A jestli se vůbec vyplatí investovat do jakéhokoliv dalšího technologického vývoje v oblasti pevných disků. Možná že ne.

Odpovědět0  0
Nikdy sem nepochopil, proč se 5.25­" pevné disky přestali vyrábět. Pevné disky mohli mít větší kapacitu a lepší poměr kapacita ­/ cena, a to obzvlášt do roku 2000, kdy se prakticky řešila pouze kapacita disku, nikoliv jeho rychlost.
A vzhledem k tomu, že počítačová skřín je tak široká, aby tam šla vypalovačka, tak zmenšení pevných disků nepředstavovalo žádnou výhodu, protože počítače se nezmenšily.

S ohledem na SSD je situace trochu odlišná, protože ty nepotřebují být velké, aby měly velkou kapacitu. Problém SSD je v tom, že jsou drahé a mají omezené přepisy.
Odpovědět0  0
Obchody se ostýchají prodávat Toshibu nebo neprodávají všechny její modely.
Odpovědět0  0
Průměrné prodané kapacity disků odpovídají cenové politice.
WD má hodně předražené disky nízkých kapacit, z čehož logicky vyplývá vysoká průměrná kapacita prodaného disku.
Odpovědět0  0
Přesně tohle nechápu u pevných disků dlouhá léta.
Kdo chce rychlost, tak se vyplatí více malých disků v raidu.

p.s. Kdysi se výráběly 15000 otáčkové disky, které byly mnohokrát dražší, než ty obyčejné. Přitom dva obyčejné disky v raidu mají stejný efekt.
A dvě plotny čtené současně mohli mít také stejný efekt. Tak proč vlastně vyráběly 15000 otáček?

Rád bych si přečetl nějaký článek, který by vysvětlil, proč to nejde. Já to nechápu už roky.
Odpovědět0  0
Předpokládám, že to bude hodně levné. Pak by se k tomu hodila nějaká levná grafika. Jenže žádné levné grafiky se aktuálně neprodávají.

A rx 550 až 590 se již neprodávali v době napsání tohoto článku.
Odpovědět0  0
Každá snaha o domácí výrobu a dávání práce lidem v místě je správné. Je škoda, že se tak neděje i v české republice. Také by jsme se měli snažit o to si vyrobit co nejvíce věcí sami a nespoléhat se na dovoz. A ty embarga, ci přišli na Rusko, může západ klidně uvalit iu na českou republikku, pokud přestaneme západu lozit do prdele.
Odpovědět0  0
S nožičkovýma procesorama jsem neměl nikdy problém. Ale asi je někdo láme, tak vymysleli LGA.
A teď se dozvídám, že LGA jsou vlastně problémové. Hmm... tak snad tu budou ještě nějakou dobu paralelně dvě generace patic.
Odpovědět0  0
Určitě dobrý počin.
Odpovědět0  0
Máme tu 48­" OLED monitor, který je drahý, a navíc je dobrý jen pro někoho, kdo na něj má připraveno hooodně místa na stole.
A kdy budou v prodeji 24­" OLED monitory?
Nemusí to být zrovna tahle uhlopříčka, to číslo jsem vzal prostám podělením 48 dvěma, ale je nasnadě si položit otázku, proč se nevyrábí malé OLED monitory.
Odpovědět0  0
Když stály vypalovačky DVD pětistovku, čekal jsem, že časem budou za tuhle cenu i vypalovačny BD. Nestalo se však.
Proto je výhodnější zálohovat na druhý pevný disk, než na BD.
Odpovědět0  0
Pokud vyrovnávají cache dobře funguje, tak by možná stálo za to vydat paralelní generaci grafických karet, která by měla jen GDDR5 a díky vyrovnávací cache by výkonově ztrácela jen minimálně, ale mohla by být výrazně levnější.
Karty RX 6600 a 6500 a 6400 by mohli vydat ve verzi s GDDR5.
Mělo by to nejlepší poměr ceny­/výkon na trhu a současně by to doplnilo segment levných grafických karet, který je momentálně zcela prázdný.
Díky vyrovávací cache by to nemělo dopad na výkon grafické karty.
Odpovědět1  0
Jo máš pravdu, díky tomu, že mají cache, tak už není tak důležité tlačit na co nejrychlejší paměti.
Odpovědět1  0
Tři týdny je docela dost, pokud šlo jen o to továrnu vyčistit od špíny.
Odpovědět0  0
SSD disky jsou drahé. No nejen to. Léta se mluví o tom, že se ničí častýma přepisama.
No já potřebuji obsah disku, když jej ­"zkonzumuji­" smazat a nahrát jiný obsah. To znamená, že celý pevný disk kompletně přepíšu. A SSD to nemají rády.
Pokud by se tímto SSD mělo zničit, tak pak jsou tyto zařízení obzvlášt drahé.
Úplně něco jiného jsou webové stránky, jejichž obsah se obvykle nemaže. Občas se přidá nový obsah, ale ten starý obsah se nemaže, tímpádem odpadá problém SSD s přemazáváním dat.
Na sociálních sítích, to je jiná věc, tam se 90% obsahu smaže kvůli cenzuře.
Odpovědět0  0
40 TB pevný disk nepotřebuji, ale Toshibě fandím. Mrzí mě, že spoustu obchodů doslova cenzuruje zboží od Toshiby. Cenzura třetího výrobce pevných disků rozhodně neprospívá trhu a konkurenčnímu boji.
Odpovědět0  0
RX 6900 má nejvyšší FPS ze všech grafik v kategorii Full HD rozlišení.
A v nastávající generaci bude mít AMD stoprocentně nejvýkonnější grafickou kartu na trhu ve všech kategoriích.
Co by mělo ještě vydat, aby jsi byl spokojený?
Odpovědět2  1
Zajímavé. No s inflací to není tak jednodiuché: Vždy se něco zdražuje, žádné obdobíé není ideální.
Když tu byla levná ropa, plyn, uhlí a elektřina, čímž vším se slevnovala i průmyslová výroba, tak letěly nahoru ceny bytů a domů. V hlediska novin a televize byla růžová doba, ale pro člověka, co si potřeboval koupit byt nebo dům nebo postavit dům, byla ta nejhorší doba.
Ted teda půjdou paměti dolů, jak píše článek, a byty a domy půjdou také dolů. Konečně je drahý plyn a elektřina a konečně se díky tomu zvyšují úrokové sazby a konečně půjdou dolů nemovitosti, po nekonečném růstu. Žádná doba není všeobecně růžové pro všechno.
Odpovědět0  0
Rovněž nechápu, proč je každá dražší klávesnice barevně svítivá.
Odpovědět1  0
Firmy Huawei je mi trošku líto, ale 5G technologii stejně nefandím a nefandím mobilním telefonům. Není nad osobní setkání. Všechny mobilní telefony jsou trvale odposlouchávány policií.
Odpovědět2  2
Plně souhlasím. K tomu bych dodal, že ve školním dějepise se neučí historie po 2. světové válce. Jako kdyby 2. světovou válkou historie končila. Od napsání románu 1984 v roce 1948 ­/ 1949 až do dneška, to je zakázaný úsek historie lidstva, který se nesmí vyučovat.
Odpovědět0  1
K tomu bych dodal jen to, že Čína si onu výhru plně zaslouží.
Odpovědět0  2
Pochybuji o tom, že lidé v Intelu mají nějaké emoce. To znamená, že se nemohou nijak cítit.
Odpovědět0  0
1. Obyčejný smrtelník si nekupuje počítač každý rok.
2. Obyčejný smrtelník kašle na drahé paměti DDR5 a drahé základní desky s podporou DDR 5

Až budou DDR5 za přijatelnou cenu, tak je bude podporovat už dávno i AMD.
Leda uvažuju, že DDR5 může být lepší pro APU, kde pamět může být úzkým hrdlem výkonu, to však není důležité, protože:
1. Intel nemá žádné silné APU
2. platforma s DDR5 je natolik drahá, že by člověk mohl dát přednost dedikované grafické kartě

Teď by to chtělo nějaké testy, do jaké míry mě DDR5 jako operační pamět zvedne výkon počítače ve hrách, ale hádám, že moc nee.
Odpovědět3  0
1. AMD má výhodnější nabídku již několik let
2. vzhledem k značnému množství backdoorů, par don chyb v procesoru, mě intel ani nezajímá. Ani se to nepokouší opravit, místo toho si hledají výmluvy, proč to lidem nemusí vadit.
Odpovědět5  1