Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
6.6.2025, Milan Šurkala, aktualita
V generaci grafických karet Nvidia Blackwell bychom se měli opět dočkat low-endových karet, alespoň tak naznačují úniky. Nová GeForce RTX 5050 by se totiž mohla objevit už během příštího měsíce.
ludek_jelinek (167) | 8.6.202513:21
Škoda té spotřeby. :­-­( Chtělo by to kolem do 100 W, pro SFF už bude 130 W asi moc a z toho následně zbytečná hlučnost. :­-/
Odpovědět0  0
Myslel jsem, že největší ubožáci na světě si kupují xx60 sátkovou řadu jakou je např. 5060, ale netušil jsem, že může existovat, ještě hlubší dno.
Hlavně onehda zpráva, že nVidia ještě víc omezí výrobu grafických čipů, a místo toho aby vyráběli 5080 vyrábí 5050? A nebo je u TSMC taková zmetkovitost, že museli zavést extra low end řadu, aby zaplatili alespoň ten zničenej wafer?

Jinak bych rád připoměl, že ze 60FPS udělat 100FPS znamená nárůst 40% výkonu, ale ze 100FPS udělat 140FPS znamená už jen 28% výkonu navíc atd... navíc ve hrách, které jsou graficky náročnější a náročnější. Takže když někdo tvrdí, že RTX řada je dražší o 30% přitom dává jen 20% tak by měl zohlednit ale z kolika FPS se to zvedá na kolik, že každej FPS ve stovkách už těžší a těžší vyrobit, proto ten generační posun klesá.
Odpovědět0  5
pidalin (1577) | 8.6.202518:41
Trochu se vzpamatuj, byly časy kdy lidi běžně kupovaly grafiky kolem 5000 Kč, pak mainstream zdražil na 8, pak na 10, na 12, teď stojí mainstream kolem 20 tisíc a lidi to za to se skřípěním zubů daj, ale jsou lidi co si to prostě dovolit nemůžou, nebo to za to odmítaj dát a přesto by chtěli mít v PC něco trochu moderního aby to nějakou tu hru aspoň stustilo a umožnilo jim to nějakou tu akceleraci CUDA a podobný věci. Neni ubožák každej kdo si koupí levnější grafiku než za 22 tisíc, to spíš tobě hráblo. Já mam teď nově 5070 Ti protože co mam dělat, ale naprosto chápu že si spousta lidí klepe na čelo že jsem dal tolik za grafiku a to ne jednou, nejdřív jsem kupoval 9070XT a po 2 měsících jsem to se ztrátou prodával abych měl zase tu ­"zlou, předraženou­" nvidii a měl konečně klid. :­-D
Taky se podívej jak jsou ty dnešní grafiky gigantický, pokud jsi naposled upgradoval na nějakou GTX 1060 a máš furt stejnou case, tak tam dnešní grafiky x70 řady asi ani nedáš.
Třeba táta je tenhle případ, má case co mu pasuje k zesilovači a dalším hi­-fi krámům, moje stará 2070 Super se tam nevejde, takže se tam nemůže vejít ani dnešní grafika protože je to zase větší a žravější, nějaká 5050 by pro lidi jako on byla ideální, ale nesmí stát víc než 4­-5 tisíc, což mam obavy že víc stát bude.
Odpovědět2  1
Maw2100 (131) | 9.6.202521:10
Rozumím tomu tak, že kupovat 3060 v novém kabátě za 6500 nedává smysl. Stejně takhle ubohý čip nevyužije ani GDDR6, takže sedmičky jsou IQ testem kupujícího. Kup si jetou 3070Ti za 4000 a totálně zadupeš tenhle Black_not_well.
Odpovědět0  2
Když jsem se rozhodoval jaké domácí kino si pořídím, tak jsem si říkal, že si koupím na vyzkoušení něco levnýho, říkal jsem si že si koupím Denona nebo Pineera z hifibazaru za 5­-7 tisíc.
Že jestli se mi to bude páčit, tak že bych si pak koupil něco lepšího novýho jako Yamaha či Onkyo za 12­-15 tisíc.
Pak jsem se bavil s kamošem a že on to tenkrát kdysi taky řešil, a docela mě zaujala ta povídka, že se vezme Marantz jako reference a proti němu se ty ­"low­"costy jako denon, yamaha či onkyo porovnávají v různých studiích.
A tak jsem nad tím dumal a zjistil, že to je vlastně úplná kravina, protože když si vezmu že bych si koupil něco za 7 tisíc a k tomu něco za 15 a nakonec skončím u 40 tisícového marantze tak je to celkem 62 tisíc. Že je lepší koupit toho marantze rovnou za 40 tisíc a ušetřím tím 22 tisíc.
Tím chci říct, že prostě pokud to nemáš na nějakou pracovní stanici , kde potřebuješ trošku lepší grafickou kartu, tak bych jinak tuhle kartu nekupoval a popřemýšlel jestli jsem cílová skupina jakože jsem úplně na spodním žebříčku a měl bych spíš zamakat na sobě než kynout u hraní her na low low end kartě na low nastavení grafiky.
Víš jak pokud fakt uvažuješ toto na hry, tak je něco s tebou špatně. měl by jsi přehodnotit dosavadní život a utřídit si priority, napsat si je na papírek a ten pověsit někam na zeď kolem které chodíš a postupně je plnit a odškrtávat co máš splněno. Najít si lepší práci, zaivestovat do bitcoinů ­(alza umožňuje platbu přes bitcoiny­) takže vložené prostředky se ti zhodnotí víc než v bance.
Odpovědět0  2
Peno11 (94) | 13.6.202523:57
No, 3050 se momentálně prodává okolo 5 500 za 8GB variantu ­(ale tu je čím dál větší problém sehnat­) a 6GB varianta se prodává o cca. tisícovku levněji. Takže 5050 při uvedení bych tipoval tak na 6 000, plus­-mínus. Ale to jenom hádám.
Odpovědět0  0
honza1616 (3853) | 7.6.202515:20
Nevím co jste čekali ­(rizecek ,Choakinek­),
když se výkon zvedá v celé generace třeba o 10% u highendu je to super že ? Mezigeneračně to udělá vyšší jednotky TFLOPS, obgeneračně pak i desítky.

Jenže to stejné platí i u lowendu těch 10%.
Navíc zde byl zachován stejný počet CUDA tak že je to vyhnané díky architektuře a frekvencím.
Bohužel na tak malém počtu jader není ten skok tak výrazný,
ukazuje se tady princip rozevírajících se nůžek, pokud je počáteční výkon malý tak i nárůst bude malý,
pokud je počáteční výkon velký bude i nárůst velký
Odpovědět0  0
rizecek (375) | 6.6.202522:17
Aha, takže RTX 5050 bude mít co za výkon ? GTX 1080, když 3050 je výkonově na úrovni 1070 ? Neskutečná ubohost tahle generace. Nejlepší model bude max tak 5070 Super ­/ Ti Super. Těch 8Gb by se ještě s hodně velkou nadsázkou dalo překousnout, ale ten mezi generační posun výkonu nikoliv...
Odpovědět2  3
Choakinek (1794) | 6.6.202514:39
Dvě generace a ani jedno CUDA jádro navíc... Tak to si můžete nechat :­-­(.
Odpovědět0  1
pidalin (1577) | 8.6.202518:43
Asi bych počkal na testy, přece současný cuda jádro neni cuda jádro z roku 2020, stejnej počet může znamenat o dost vyšší výkon než na nějaký 3050. Ale pokud bude stát výrazně víc než 5000 kč, tak je to asi neprodejný.
Odpovědět1  0
Milan Šurkala (5665) | 8.6.202518:55
Tak ten nárůst výkonu částečně napoví už ten nárůst hrubého výkonu. Patrně se z 9,2 TFLOPS dostaneme na cca 12,5­-13 TFLOPS, takže takových 40 % na čipu by to dát mohlo. Spolu s rychlejšími pamětmi by to teoreticky mohlo být někam k 50­-60 % navíc. To zní opravdu velmi pěkně, jenže problém je v tom, že ta RTX 3050 na tom byla tak bledě, že těch 50­-60 % navíc stejně moc velký zázrak asi nebude. Indicie napovídají, že by se to mělo dostat někam k výkonu RTX 3060 ­(což je dáno i tím, jak velká mezera byla mezi RTX 3050 a 3060 ve výkonu, tam to bylo +50 % navíc a totéž asi budeme moci čekat mezi RTX 5050 a 5060­).
Odpovědět1  0
peragenije (5) | 6.6.202512:18
Kdyby je udelali se spotrebou do 70W aby nevyzadovala dodatecne napajeni a low profile prip. velikosti max.2 slotu tak by byla idealni do mini itx a htpc skrine, jednu mozna i dve bych si hned poridil a vyuzil je.
Opravdu bych potreboval nejakou low profile GK bez pridavneho napajeni aby nahradila integrovanu intel HD530 apod. Jestli to bude klasicka dnesni obluda tak to snad nema vyznam ani delat.
Odpovědět0  0
honza1616 (3853) | 6.6.202513:45
Ze zákulisí Nvidie se už nějakou dobu proslýchá že takové grafiky už nebudou,
protože je na trhu dostatek integrovaných GPU­/APU které mají obdobný výkon, a kvůli pár tisícům prodaným kusů se tohle nevyplatí vyvíjet

Navíc by to muselo být dražší než samotné APU protože velké PCB, paměti, konektory, chladič........
Ve srovnání křemíku na substrátové destičce vedle CPU a samostatné pasivní grafiky je to prostě výrazně dražší a lidé si radši koupí CPU které už bude mít tu grafiku vedle sebe
Odpovědět1  0
dontcallmeandre (36) | 6.6.202517:05
jasné, oni chtějí do kanclářských strojů, které využijí cudu nacpat profi segment grafik za výrazně víc peněz.
Odpovědět1  0
honza1616 (3853) | 7.6.202515:22
Do kancelářských strojů které využívají cuda se nekupuje APU ani lowend desktop CPU,
nechápu tedy tvůj komentář jak by měl navazovat na ten můj o tom, že Nvidia už neplánuje dělat pasivně chlazené dedikované grafiky.
Odpovědět0  0
pidalin (1577) | 8.6.202518:45
Výkon možná, ale spousta lidí prostě potřebuje nvidii kvůli cudě a věcem co uměj jejich ovladače. Nedávno jsem dal tátovi do PC nějakou stařičkou GTX 960 a je z toho hrozně nadšenej jak mu prej najednou rychle lítá zoner a dokonce si i pustí nějakýho toho Dooma 2016 a podobně, jasně, má desku a CPU z roku 2019, neni to žádnej supermoderní hardware, ale ukazuje to že výkon integrovanejch grafik fakt ani zdaleka nestačí a hlavně lidi fakt potřebujou tu nvidii, AMD grafika na práci neni řešení, tak ať začne laskavě nvidia dávat integrovaný grafiky do CPU a pak přestane bejt poptávka po něčem jako RTX 5050.
Odpovědět1  0
Peno11 (94) | 14.6.20250:22
Nvidia integrované grafiky kdysi dělala, minimálně pro AMD. Nevím, jestli to dělala i pro Intel, ale dost o tom pochybuji. Nicméně pro AMD procesory měla Nvidia vlastní chipsety s vlastními integrovanými grafikami. Sám jsem kdysi takovou desku měl, ještě pro Athlon a ušlo to, ale brzy jsem tu integrovanou grafiku nahradil dedikovanou. Jenže pak AMD koupilo ATI a začalo si chipsety i integrované grafiky dělat samo a Nvidia měla utrum. No a dneska, v době integrovaných grafik v procesorech, už vůbec nemá Nvidia důvod do toho jít. Alespoň ne u x86 platformy. Ale pokud se víc chytí ARM a Nvidia dokáže přijít s něčím, co bude konkurenceschopné Qualcommu, tak tam se dočkáme. Jenže tam bude zase jiný problém, že tam asi nepůjde dát dGPU, takže budeme závislí na tom, co tam výrobci vecpou.
Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.