reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Lukáš Petříček
Řekl bych i LLM. Co občas vyplodila i GPT4, nad tím zůstával rozum stát. Jinak souhlasím a což mě připomnělo: https:­/­/m.youtube.com­/watch?v=Qmy5r_Sxkc4 ;­-)
Odpovědět3  0
Jak na co. Ale ano, občas je obecně obojí velký špatný a také tak. Nejlépe je na tom Claude, ale u nás není přístupná. Zatím. Také mám dobré zkušenosti s Mistralem i Llamou...
Odpovědět0  0
Morrowind byl přelomový, ale nikdo na to neměl komp to rozběhat opravdu v top grafice a plynule. Ten byl fajn. S hromadou modů pak asi Skyrim, ale je to nastavovaná kaše a ukazuje v plné nahotě obstarózní recyklovaný engine. Pocitově jedete na skejtu a za tu konzolovost měl někdo pykat. Většinu z toho ale zachraňují mody. Štafetu té obstarózní recyklovanosti přebral Starfield. Doufejme, že se proberou a udělají časem něco na UE5 např...
Odpovědět1  0
Ty pláštíky jsou docela trapný. Stejně tak ty bleskomety. A nemusím ani pohled z 3. osoby. Jinak to ale vypadá dobře a při masivnějším coopu může být to masakrování brouků asi slušná řežba. Možná i nástupce NS2 nebo alespoň té mariňácké části. :­-)
Odpovědět0  0
Změna architektury, 5 nm a kotel tranzistorů. Byl by fail, pokud by to tak nedopadlo. A hlavně za úplně jinou cenu. Apple má specifický trh a specifické uživatele, řekněmež. A taky je otázka, na co to bude kdo používat, ev. jestli je to rozšiřitelné. PC se dá poskládat levné, rychlé, úsporné, velké i malé, chlazené pasivně, vzduchem, vodou, hezké nebo prostě ­"na stole­", až po ­"brutální­" za pár set K. Zkuste něco takového s Applem. Je to prostě specifický trh a každé má to svoje. ­"Současný Intel je k pláči a AMD zas nepresvedčuje výkonem.­" What? Are you from the past? ;­-)
Odpovědět0  0
Ekonomicky je to blbost. Udržovat dlouhé trasy by bylo extrémně drahé, i pokud pomineme náročnost velice, velice nízkého tlaku. Maglevy všude, kde je třeba kapacita, a budou násobně lacinější. Cca 600­-700 km­/h je asi proveditelné pomocí postupné evoluce současných technogií. Jinak viz Concorde. Rychlost ano, ale vždy je to i otázka ceny. Nějaké zásadní změny snad jen s technologiema ­"brakeaway civilizací­" a až si bude lidstvo schopno hrát s gravitací. ;­-)
Odpovědět3  0
Slušná porce amerikanismu. Basketball players, tverkující vorvani a jakoby celkem slušná ukázka úpadku a degradace. Bude to ale jízda v celé parádě, protože to vypadá fakt pěkně. ;­-­) R mají vrub za opruzný Social Club a za ignorování PC platformy. Ty konzole jsou dnes jen převlečené slabší PC. Trapnější snad bylo kdysi už jen preview nového Diabla, stylem ­"vy nemáte mobilní telefon?­" ;­-)
Odpovědět3  0
Tohle je hodně špatný. Řekl bych, že je to výsměch, vzhledem k situaci a letitosti. A že šlo pouze o špičku ledovce, byť jednoznačně prokázanou, nepochybuju. Smutnější je snad už jen pohled na aktuální spotřebu a výrobní technologie dřívější jedničky na trhu. Jako slibotechna, z marketingovébo hlediska a PR stále ale fungují jako promazaný stroj. ;­-)
Odpovědět0  0
Napadá mě jen slovní spojení ­"opravdu hodněkrát nastavovaná kaše­". A nic z toho nedává uživatelsky smysl, pokud je tu AM5 platforma. Když si vzpomenu na Pentium nebo posléze Core architekturu, tak je to docela značný úpadek. Na druhou stranu, díky vych**nosti managementu a doublespeaku marketingu se mohlo AMD slušně vzpamatovat a časem tu doufejme bude plnohodnotná konkurence. Pro naše krásné oči, a to si přiznejme, to nikdo nedělá. ;­-)
Odpovědět1  0
Podle mě je to přeceněné. Ten engine 10 let přesluhuje...
Odpovědět0  0
Efektivní strategie s raketou ztráty. Tak ten byl dobrej. ;­-)
Odpovědět2  0
Toto podle mého není prakticky komerčně využitelné. Zejména efektivita a finanční stránka je úplně mimo. Jako výzkum pro nějaké specifické ev. vojenské účely, ok, plus někdo bude v labu makat na složitém problému. Bezdrátový přenos energie by byl fajn, ale zatím vidím jedinou použitelnou situaci jako DEW. Ale třeba se pletu. Pár článků bylo na oslu na tato témata. ;­-)
Odpovědět1  0
A veškeré problémy Intel CPU jsou tím vyřešené... ;­-)
Odpovědět5  1
Dobrý sci­-fi. ;­-)
Odpovědět0  0
"Nějaký snahy a zájmy a cíle jsou určený člověkem o co se má snažit.­" Pořád je to jen program.
Odpovědět0  0
AI nic cítit nemůže, protože je to pouze program. Že tak ale může přesvědčivě vystupovat, tak to nepochybně ano. Může být jakákoliv. Obecně je to obrovská přìležitost pro lidstvo, ale má samozřejmě svoje úskalí. A dost možná to bude jeden z tzv. ­"great filtrů­". ;­-)
Odpovědět0  0
Podle mě z toho co tu píšete plyne, že nikdo z vás zřejmě nepochopil sdělení článku. ¨Ten algoritmus, čistě statisticky, prostě nefungoval správně. ­"prý nyní mají přednost, nebyl spokojen s jejich dosahem­" Taky bych nebyl. To může být obecně problém, pokud to řídí ­"natrénovaná­", ale neprůhledná AI, v neprůhledném algoritmu. Samozřejmě, ono tam bude i další pozadí. Obecně viz filtrování twitter files médii, filtrace nepohodlných příspěvků o Covid, vakcínách nebo o ztraceném notebooku jednoho feťáka, jednom soukromém email serveru jedné pí, apod. těch kauz bylo velmi mnoho. Jestli někdo v těchto případech věří na náhody, tak jste velice naivní. Stejně tak je humorné, že většina lidí tvrdila, že vlastník si může dělat se svou platformou co chce. Ale samozřejmě ­"odcamcaď pocamcaď­", protože tu naši pravdu nám nikdo rozbíjet nebude! ;­-)
Odpovědět1  1
Vtipné a pravdivé. :­-)
Odpovědět0  1
Není to neúspěch, ale prostě korekce trhu. Kdo má dobré železo, nemá cenu aktuálně měnit a jak tu někdo psal, při Covidu mraky lidí už nakoupilo. Aktuálně to zabíjí primárně cena desek, resp. celé platformy. Samozřejmě, kdo dává 100K za komp bez mrknutí oka, není proč váhat. Pro majoritu je ta platforma zatím drahá. Výkon super, ale poměr výkon­/cena, resp. cena platformy je zatím vysoká...
Odpovědět5  0
Přesně. Já D3 ani nedohrál. D2:R je super. Sice náročnější na HW, ale pokud má člověk už děti, klidně můžou hrát taky. Hratelnostně skělou hru, ale v super grafice. Po 20 letech návrat legendy. ;­-)
Odpovědět0  0
De**lizace na pochodu. Humorné, že vypustí něco, co je třeba editovat registrama, jako metered connection, balastní Defender, ale nejvíc mě pobavilo po bambilionu let už je přidaný v defaultu ­"vypnutý roaming­". Aneb proč mě nejde internet? Plus samozřejmě kupa ho**n a balastu co nechci, jako korporátem přefiltrovaný zprávy, počasí a trendy. Store a kupa balastu co teče s každým updatem no comment. Tohle trumflo všechno. Na notebooku mám krytku na krytce a přesně vím, proč ji tam mám. ;­-)
Odpovědět1  1
Skvělé. Nabíjet tedy budeme jezdit vždy k vysokonapěťovým transformátorům nebo rovnou k Temelínu. Provozovat to v síti určitě taky bude radost. Už se na to těším. Vlasně je to nesmysl. Vrchnost pro nás plánuje necestování nebo ideálně jen pěšky. A doma 18°C a k jídlu Potemníky. ;­-­) Omlouvám se za nesouvisející spam, ale ta představa mě pobavila...
Odpovědět9  1
To byla velice trefná narážka. ;­-­) A co takové testování ­"na míru­" aneb vypnutá polovina jader, protěžování nereálných, ale hodících se testů nebo googlete: ­"28 core 5 ghz fridge­" Jsem si téměř jistý, že o tom všem víte. Někde jste psal, že nejste fanda AMD ani Intelu, jen že nemáte rád lež. Ve skutečnosti je to podle všeho trochu jinak a hlavně nemáte smysl pro humor.
Odpovědět5  0
Samozřejmě že má. Byl to vtip, opravdu relevantní pár let zpět, ale zcela upřímně se mě to nechce vysvětlovat. Těch vtipných kauz měl Intel nepočítaně. Googlete. A právě díky AMD je dnes nějaká konkurence. A více jader pro všechny. K dokonalosti to má daleko, ale lepší než nic. :­-)
Odpovědět2  0
Drobný refresh­/větší cache a přidaná úsporná jádra. Za vyšší cenu a za cenu znatelně vyšší spotřeby. Až bych řekl, že je absurdní to papírově uvádět jako další Core generaci. Být výrobce čipů, tak bych se za to asi i trochu styděl. ;­-)
Odpovědět5  1
To je fakt. Než ale přijdou ty níže naceněné procesory, tak bylo pro mě výrazně výhodnější vzít 12100F i s novou deskou LGA 1700. Výkon je někde mezi 5600G a 5600X a starší AM4 tak můžu dát prckoj. :­-­) Nabídka AMD, kdy procesory začínají někde na 6000 Kč, to prostě nebylo optimální. Konkurence je potřeba ve všech segmentech.
Odpovědět1  0
Ve hře je taky cena základní desky. Nedávno jsem dělal upgrade jednoho domácího stroje a AMD nemělo v té cenovce nic. Nakonec jsem teda vzal AlderLake­/aktuálně nejvyšší IPC na jádro za drobný příplatek, plus o kus větší příplatek za desku. A to je podle všeho i segment, kam teď AMD zpětně dodává mraky CPU, protože tam nic nemělo a bylo pro ně výhodnější se hojit na highendu. Alderlake to změnil, ale za cenu spofřeby a vyšší ceny MB. Podle mě v tom segmentu teď jen něco za lidovku nebo počkat na AM5. Ale je dobře, že je ta nabídka bohatší a alespoň je z čeho vybírat. ;­-)
Odpovědět2  0
Určitě nejsem skalním fanouškem, ale třeba Intel Core i3­-12100F je TOP deal, i s novou deskou jakou upgrde za hubičku. AMD v této cenové hladině bohužel nemá nic. Výboda AMD jsou mnohem levnější desky, ale na stejný výkon potřebujete mnohem dražší CPU. Vzal jsem místo upgrade AM4 CPU desku, výše zmíněný CPU a 16 GB paměti a AM4 nechal prckoj. A i stejným počtem jader jsem o desítky procent nad AMD Ryzen 3 3100, který jinak naprosto dostačoval na vše, co od běžného PC očekávám. Taky se těším na nové Ryzeny, ale slepě bych toto určitě netvrdil. Vše je vždy otázka ceny a co od toho očekáváte. :­-)
Odpovědět2  0
"dle dříve zveřejněných údajů samotného Intelu budou 32jádrové Ice Lake­-SP až 1,3násobně rychlejší než 64jádrový EPYC 7742­"

Tak určitě. Tyhle čísla neustále vytrhávaná z kontextu, z jednoho subtestu, jsou ostudou dřívější jedničky na trhu. A to fiktivní vítězství jim vydrží do prvních reálných testů. A další generace AMD z toho udělá ještě větší ostudu. Nepochybně si to kupce najde, jako každý produkt, ale tak nějak mě to připomíná nedávnou novinku aneb Intel nové CPU rychlejší při jednom specifickém testu, při čtení z SSD disku. Každá další taková novinka hravě překonává předešlé marketingové sci­-fi dno. ;­-)
Odpovědět2  0
Kupte si novou platformu, s novým, ale již dávno překonaným CPU. A budete mít rychlejší disk. Alespoň v jednom subtestu. O jedenáct procent. Wow. Ty jejich marketéři jsou opravdu vtipní. S každou takovou prezentací si říkám, že hlouběji už klesnout nejde. Aneb najděte cokoliv, kde jsme lepší a dejte to do grafu. Snad budou konkurovat alespoň cenou. Konkurence je třeba. Tak třeba příště.
Odpovědět3  0
Minulou sezónu jsem oprášil na battlenetu D2 LOD a i dnes je to super. Nostalgie i hratelnost je pořád skvělá a komunita také. Hlavně nic neměnit. Trochu se bojím, aby někdo nedostal nápad. Případně, že to bude mít jinej feel, ale snad si s tím poradí. Za mě jasná volba. :­-)
Odpovědět0  0
Spolehlivost může být stejně dobrá, jako u běžné myšky, ale rychlejší. Již dávno jsou hotové výrobky jako bionická ruka ovládaná pomocí ultrazvukových senzorů apod. a dokonce už mám pár let v šuplíku někde ovladač s biofeedbackem ­(EMG­), jen to prostě není rozšířené. Jinak tyhle technologie obecně čeká ještě velký boom, primárně pro terapeutické, ale i jiné nasazení a časem, pokud se nic výrazně nepokazí Neuralink, s mezikrokem smart brejliček a projekcí přímo na sítnici nebo alespoň do brýlí. Jak toto někdo zadrátuje a najde to uplatnění a rozšíření, čeká nás další revoluce, sice s potenciálně nejistým koncem, ale čeká. Osobně spíš předpokládám, že se něco stihne pokazit, tak nějak cestou. ;­-)
Odpovědět0  0
Nějaká patetická existence bude zase vykazovat činnost? No už se těším. ;­-­) W8 byl epic fail. Na W10 už jsem si trochu zvyknul a na většinu potřebného jsou příkazy bez hledání. To asi nezmizne, ale všechny tyto pokusy jsou zatím opravdu velice, ale velice nepovedené. Je ale pravda, že lupa občas pomůže.
Odpovědět4  0
Doporučuju shlédnout: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=9tB_WUXKIHw

Podle mého názoru je nejlepší řešení mít zdroje rozložené do všech typů elektráren. Jen fotovoltaiku a větrníky, to jednoduše nejde. Stejně tak je nesmyslná vize např. Pirátů, viz jejich web, co bylo prezentováno pro rok 2030 apod. prostě klasický zelený úděl chorých mozků. Naprosto održený od reality. Ekologii ano, ale nelze počítat s tím, že budeme nakupovat, když už teď je jasné, že toto řeší všechny země Evropy a pak zřejmě nebude kupovat od koho. A otázka je samozřejmě také za kolik. Alespoň teoreticky. Určitě jsem pro využívání obnovitelných zdrojů s co nejmenší zátěží pro přírodu, ale vždy je potřeba mít nějakou zálohu pro provoz a fungování státu. Klidně i ne tak ekologický. Ono na papíře vše vypadá hezky. Jen pak ten střet s realitou, třeba při blackoutu nebo při výpadku dálkového tepla a tepla teplé vody, to by už taková zábava nebyla. ;­-)
Odpovědět0  0
Toto je dobrá šílenost. O ekologii očividně až tak moc nejde. Co dříve zůstalo? Pyramidy, případně hrady apod. a co zbude po naší civilizaci? Desítky tisíc lopatek. :­-D Solární panely a obecně elektronika taky není úplně ok. Daň za náš pokrok, ale také pohodlnost. Problém je, že z toho vůbec není jednoduchá cesta ven.
Odpovědět1  1
Aby si to ještě někdo v Intelu nerozmyslel. ;­-­) Nechci bejt škarohlíd, ale už v době uvedení to bylo překonané železo. Samozřejmě je pochopitelné, že Intel lepí díry na trhu s tím co má, a prostě spousta lidí si to i tak koupí, ale mě to přijde docela smutné. Tím myslím, kam až dřívější jednička, a dřívější leader na trhu s procesory, klesnul. Děravá CPU, lživý marketing, lživé PR, tlačení AVX i AI specializace v testech, proměnlivý wording vzhledem k tomu co a jak testovat, jak se jim to zrovna hodí aneb ať to všude neprojedeme na plné čáře, atd. a o tom, že se recykluje roky 14 nm a zákazníkům se prostě roky směje marketing do xichtu, aneb 4 jádra stačí všem, to je dobré trololo. Mám tu jednu starší Intel i5 a nedávno jsem přesedlal na AMD Ryzen a nemůžu si stěžovat. Časem tam dám třeba 5950X a dalších 4­-6 let nebude potřeba nic řešit. Ale víc výkonu prostě nepotřebuju. To bylo takové zamyšlení, otevřené a bez závěru. Já bych to teda nekoupil už čistě z principu, i pokud to bude mít rozumně nasazenou cenovku. A jednoznačně jsou lepší alternativy.
Odpovědět3  1
Ryzen 9 5900HX ­(Zen 3­) 8 ­/ 16 pokud to takto opravdu bude, tak proti desktopů to bude ještě zmatenější aneb kolik jader­/vláken? Ještě zmatenější je to snad už jen u bývalé konkurence. ;­-)
Odpovědět0  0
Ano, je to blbost. A já ani Vy si to tak nepředstavujeme, protože víme, jak to je. Velká většina lidí si ale počítač nestaví a nemají ani moc představu, co je uvnitř. A o racku nebo HPC obecně ale mají myslím velmi mlhavou představu. O 300 W nových grafikách od AMD i nV se ale teď píše všude a tak pasivně chlazená karta s 300 W tedy může působit překvapivě, když všechny ostatní karty mají aktivní chladiče s několika ventilátory. Proto jsem reagoval na Vaši poznámku o pasivním chlazení. Takže ano, je to karta s pasivním chladičem, který je aktivně chlazený. A tak jak je to teď napsané je to naprosto pochopitelné i pro laika. Díky. :­-)
Odpovědět0  0
Proč tak složitě? Mě tam ta informace, že o aktivní chlazení se stará skříň, prostě schází. Musíte přece uznat, že už ta představa, že dáte třeba 8 těchto pasivně chlazených karet do jedné bedny, je dost humorná? Podstatou pasivního chlazení je právě to, že to není chlazení aktivní. V HPC pasivní chlazení prakticky neexistuje. Hluk nikdo v serverovně neřeší, protože ta je běžně klimatizovaná a aktivně je chlazený celý rack. Kam přijde i toto udělátko.

Běžný uživatel se s tím nesetká nebo může mít dojem, když má teda ta karta jen pasivní chladič s 300 W, proč tak není řešena i třeba grafika v PC? Jako např. 6800 XT nebo RTX 3080, když mají podobnou spotřebu? V žádné běžné ATX skříni by to samozřejmě nemohlo fungovat a to ani jedna taková karta, protože se zde počítá s obrovským tahem vzduchu v jednom směru. Karta má tedy jen pasivní chladič, ale při praktickém nasazení ta cirkulace vzduchu bude řešená aktivní cestou. Proto tam žádný aktivní chladič není potřeba. Takže to prosím neberte jako kritiku, ale jako faktickou poznámku. :­-)
Odpovědět1  0
Uvádět to takto bez kontextu, že stačí pasivní chlazení, je podle mě docela zavádějící. V tom racku je takovej fučec, že i legendární FOP38 by mohl jen tiše závidět. ;­-)
Odpovědět2  2
Cca 16 miliard tranzistorů vs 3,5 miliardy. Ale není to úplně srovnatelné...
Odpovědět0  0
Důležité je, že se ­"něco­" jako chystá. Už to bude. Za rok. Dva, tři. Trochu mě to začíná připomínat diskuzi o průmyslovém nasazení fůze. Tam se předpokládá nasazení za 50 let. Už minimálně 50 let. ;­-)
Odpovědět11  2
Krásné pohádky a hry s číslama. Tak výkon určitě stoupne, zejména proti opatchovanýn procesorům. ;­-­) Srovnávat ale něco, co se dostane na trh možná za 2 roky, v tu dobu se 7 let starou architekturou, to musíte být pořádní zoufalci. Asi jako kdyby AMD proti Zen 2­/3 apod. vytahovalo srovnání s Steamroller­/Excavator architekturama. Na jednu stranu to ukazuje, jak hodně se povedlo Intelu odladit 14 nm, protože tu byla fakt dlouho a Intel ušetřil. Na druhou stranu to taky ukazuje, jak Intel nic nedělal a zákazníky jen těžil prakticky bez inovací. Ten pokrok jde samozřejmě ruku v ruce se složitostí čipu a kolik tranzistorů a s jakým TDP to dokážete namíchat. Pro nárůst výkonu, jestli to míří do HPC, desktopy nebo přeba pro efektivitu pro úspornější věci. Není to tak dávno, ale z hlediska architektury a výrobních technologií to má být pravěk.
Odpovědět10  2
Může být. Já mám několik strojů a většina větších aktualizací byla vždy s problémy. Výrazné zpomalení, opět se musí vypínat telemetrie a další, nastavení co jsem vypínal při prvotní instalaci a pak vždy někdo dostane ­"nápad­". Stejně tak superfetch a podobný ho*na, znovu se nainstaluje Edge, atd. jsou prostě případy, kdy aktualizace smysl nemají a mohou přinést akorát problémy. To, že se něco třeba půl dne na pomalejším připojení stahovalo, pak se to v noci instalovalo a pak dalšího půl dne odinstalovávalo při selhání, o tom ani nemluvě. I mě pobavila ­"Kvalita příspěvku: dobrá­(2­) nízká­(2­)­" Protože ostatní přesně vědí, jaké problémy máte a co je pro Vás nejlepší. :­-­) Stejně jako MS. Tu aktualizaci totiž potřebujete! Aneb já problém nemám, tak je problém u vás. Nebo si vymýšlíte a ostatní také. Microsoft totiž chyby nedělá. ;­-)
Odpovědět6  1
Pokud je pro Vás leader ten, kdo vyrobí více procesorů, pak ano. Za leadera tedy lze označit i výrobce Trabantů. ;­-­) Ale teď vážně. Fakt je ten, že Intel byl leader na poli výrobních procesů i na úrovni designu a architektury. Něco se ale cestou pokazilo a ten výsledek je jedna velká ostuda. Pár lidí asi mělo párkrát velice slušný bonusy, a akcionáři žně, ale výsledek se nyní dostavil. Já jsem rád, že AMD má čas na zotavenou a snad z toho bude zdravější konkurence a lepší procesory pro zákazníky. To je dobrá zpráva pro nás všechny.
Odpovědět0  0
Uplatnění bude kdekoliv, kde není infrastruktura, pokud akceptujete cenu. Hlavní výhody budou ale mimo civilizaci. Připojení kdekoliv, a v těch souvislostech s obrovskou možnou kapacitou sítě, a s naprosto směšnou cenovkou. Dříve neprosto nemyslitelné. Zařídit někde výkopové práce, za bratru i stovky tisíc, a máte připojenej jeden bod. S Muskem klidně na cestu okolo světa. :­-­) Snad to nesmázne nějaká sluneční erupce typu Carrington...
Odpovědět2  0
Proti relevantní konkurenci super. Ještě je otázka, jak to bude v plném provozu a až tam začne být opravdu velký komerční provoz. LTE se taky zdálo super a na spoustě míst to je teď stěží na úrovni 3G, díky kapacitním problémům. Ano, má to svoje pro i proti, ale pokud se to nezvrtne v nějakou NWO obludnost, tak to Muskoj upřímně přeju. Ať mu to zafinancuje všechny projekty, které bude chtít realizovat. Např. osídlení a cesty na Mars apod. a pořád lepší, než to sypat do atomovek nebo do řízené migrace. ;­-)
Odpovědět2  0
Dobrá drzost. Nejdříve zabordelit systém nesmysly a pak je i ukázat v další zbytečné appce. Hlavní problém bych viděl v tom, že většina služeb na pozadí má tak hloupý popis, že uživatel vůbec neví, jestli je potřebuje. Samozřejmě Microsoft ví nejlíp, co potřebujete. Pro jistotu vše a na slabších strojích to přesně podle toho vypadá. Defender si ukraruje rakety, ačkoliv na PC se nic neděje, telemetrie, superfetch a podobný nesmysly. 10x to vypnete, co se dá a vyhodíte dveřma. A hned při dalším updatu vlezou oknem. Edge? Fak ho nechcete? Uninstal. Fakt ho nechcete alespoň zkusit? Aktualizace a tadááá? Kdopak přišel záchodem? Superfetch to samé, indexování atd. balast, balast, balast. Tak teď se na ten balast podíváme v další speciální appce. Skvělé. :­-D
Odpovědět1  1
Slibem nezarmoutíš. Když to slibování ale trvá roky, je tu něco špatně, zejména od bývalého lídra na trhu s procesory. Tak snad se jim něco podaří, aby mělo AMD na přelomu 2022­/23 na trhu nějakou konkurenci. Do té doby je to jen mlácení prázdné slámy...
Odpovědět2  1
V tom se asi shodneme. Ono při 6. nebo kolikáté recyklaci na stejném procesu, kdy na ten aktuální je potřeba, opět, nová deska, a je to v podstatě EOL produkt, tak sypat Intelu peníze může opravdu jen blázen. Co si pamatuju, tak na 14 nm byl Broadwell, Skylake, Kabylake a pak jsem to přestal sledovat. A to už je pár let zpět. Mluvit teď o 7 nm, když nemají ani 10 nm masově, je docela bizár. Ale konečně bude nějaká konkurence. V roce 2022. ;­-)
Odpovědět2  2
A skvělé. Tak ještě defaultně vypnout indexování, superfetch a podobný h***a, který ten disk zbytečně zatěžujou, telemetrii a hromadu zbytečného bloatwaru, kterej je ­"v ceně­", a většina ho nechce a nepotřebuje. A pak to bude pecka. Tak nějak očekávám, že až to jednou začne bejt opravdu použitelnej systém, tak zhruba v tu dobu přijde nástupce a eol. ;­-)
Odpovědět1  0
Souhlasím. Přínos tady bude hodně výrazný, ale to je jen první krůček. :­-)
Odpovědět1  0
Je to poněkud strašidelné. Už dnes lidi dokážou obhajovat i zřejmou lež a co až budou ­"myslet­" ­"v cloudu­"? Po pár verzích to může být revoluce, ale jestli dnes hrozí úpadek při nejaké katastrofě, tak při závislosti na tomto, budeme rovnou v době kamenné. Stačí se ohládnout na vliv ­"chytrých telefonů­". Všichni ­"vědí­" téměř všechno. Ale jen dokud nevypadne net nebo nedojde baterka...
Odpovědět1  0
Osobně mě to přijde jako obchodní politika zm***. Něco tam dát a pak to softwarově zakázat, pokud je to funkční, to je podle mého názoru naprosto zvrácenej obchodní model. Fér by bylo dát za příplatek delší záruku nebo nějakou rozšířenou podporu. V tomto případě jsem na straně moderských firem, ač to navazuje na ­"špatnej­" obchodní model, tak v první řadě by se vůbec něco takového nemělo dít, protože pokud někdo používá ve fyzickém světě takové praktiky, tak si nic jiného nezaslouží.

Jinak poznámka ­"pod čarou­": Nikde na toto není připravená infrastruktura, aby bylo možné elektro nějak masivněji nasadit­/i pokud pomineme ostatní dopady, a i pokud budou menší než u klasického vozu. A taková nehoda, kde to začne hořet, to je obzvlášt lahůdka. Klasické motory jsou pravěk, ale to aktuální elektro není lepší. Prostě je tam podle mě stále spousta much a vysoká cena.
Odpovědět3  1
Zařízení pro ovce. A ještě si ty panáci pletou hrušky s jabkama. ;­-­)

Někdo by je měl poslat do záhonu jahodníku...
Odpovědět1  0
Osobně hraju jen sporadicky, ale veškeré exkluzivity z principu ignoruju. Různé marketingové kličky, taháky a hype, ale pořád jsou to jen hry. Pokud někdo nedokáže nebo nechce přinést multiplatformě hru nebo jiný program, zejména jen aby vytvořil zdání exkluzivity, moje peníze si prostě nezaslouží. ;­-)
Odpovědět5  1
Vždy, když promluví takový naleštěný panák, musím se smát. A v aktuální situaci je to ještě zábavnější. Záměrně zkreslené benchmarky, předčasné uvedení procesorů, aby se vyhnuli přímému srování s AMD, demo 28 jádrového 5GHz CPU bez poznámky o 1300W chilleru, procesory plné bezpečnostních chyb, atd. vše se už nakupilo na slušnou hromadu, abych tak řekl hnoje. A zábava ještě nekončí. Intel dojil trh roky s nastavovanou kaší, a stále ještě to dělá, protože ze setrvačnosti stále ještě může.

Dělá Intel špatné procesory? Nedělá, ale tady je přesně vidět, proč je monopol špatný a co z toho nevyhnutelně plyne, protože je to v první řadě business. AMD se daří a pevně doufám ještě pár let bude, ve stejném tempu, aby byla na trhu zdravá konkurence. Kdo dosud váhal s upgradem, takový Vermeer bude ideální dárek pod stromeček...
Odpovědět4  0
D2 LOD je pravděpodobně jedna z nejlepších her na PC vůbec. A klasika, stejně jako Starcraft BW, Tombraider nebo Doom a další pecky. Podle mého názoru je důležité nic neměnit. Maximálně zlepšit grafiku, ale ponechat hratelnost a atmosféru. Aby z toho nebyl přebarvený a přeplácaný konzoloidní balast, jako Diablo 3...
Odpovědět2  0
Takže najaté herce lze žalovat? :­-D Za co? Pochybuju, že má jakékoliv hlubší knowhow ke crypto a tomu projektu. Reklamu a xicht dělá kde kdo a kde čemu...

"Jeho problémy tím ale zdaleka neskončily. Komisi SEC se totiž nelíbilo, že při propagaci kryptoměny nikde neuvedl, že má od projektu dostat 250 tisíc USD a dalších 750 tisíc USD ve formě kryptoměny B2G. Nebylo tedy jeho sledujícím jasně sděleno, zda projekt podporuje nezištně, protože se mu samotnému líbí a účastní se ho, nebo že je projektem placený.­"

Co je komu do toho??? Nevšiml jsem si, že by se takto kdokoliv a kdekoliv vyjadřoval. Něco ve smyslu: ­"Jsem jen placený herec a nemám s tím nic společného­". Ano, takto se dělá běžně propagace... opravdu bych chtěl vidět toho, co toto vymyslel. :­-D
Odpovědět4  1
Rozumím. Vysvětlení např. zde: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=lUkPkOq4BdY nebo zde: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=ZGHjdvgKiMk

Jde o to, že Diablo má obrovskou PC komunitu, kdy i stařičké Diablo 2 LOD se hraje a battle netu nebo Diablo 3 ­(není tak dobré imo­) a čekalo se na ohlášení nástupce. Ne na nějaký nesmysl, co se bude hrát v telefonu na 5­-6­", kde samozřejě nacpou mikroplatby min. a další bordel...
Odpovědět0  0
Myslím, že o té listopadové komedii jsme to sežrali i s navyjákem. Anebo řekněmež, že většina byla hodně naivní. Jinak jak píše Dark, je to tak! A tihle soudruzi a ­"elfové­", proti nim jsou ti naši ex komunisti slabej odvárek...
Odpovědět2  0
Zajímavé. A kde jsou ty 5GHz kousky, co Intel sliboval? Když vidím ty čísla, tak 1 kW procesor bude brzy skutečností. Trochu mě to připomíná konečnou architektury Netburst aneb je to víte kde, ale to nevadí, přidáme takty ­(přitopíme­) a bude to ok. Teď je to přidáme honem jádra ­(fest přitopíme­) a bude to ok. :­-D Už se těším na Computex 2019. AMD uvede 7 nm CPU a Intel musí mít pořádně staženou víte co. A je opravdu skvělé, že je AMD totálně převálcuje, protože ta poměrně dlouho trvající tragédie, už asi 15 steppingu­/refreshe CPU i3­/5­/xy, kdy Intel zcela nestydatě doslova ­"dojí­" zákazníky, je fakticky u konce. Děkujme AMD za Ryzen...
Odpovědět1  1
Ok. Jinak na výsledky má samozřejmě zásadní vliv i použitý čipset a frekvence FSB­/procesoru.
Odpovědět0  0
Pokud si CPU­-Z stáhnete, string 4XX v kódu programu je k nalezení. Tento model sice není na trhu, ale co píše CPU­-Z je naprosto nepodstatné ­(zřejmě se jedná o chybnou detekci­). Neznamená to ale, že je to fake. Tu zmatenost ohledně AM2+ a AM3 rozebírat nebudu, ale stačí 3 minuty googlování a zjistíte, že ta detekce AM2+ je ­"normální­". Viz http:­/­/www.amdzone.com­/index.php­/reviews­/motherboards­/11570­-asrock­-m3a790gxh128m?start=2 :­-)
Odpovědět0  0
Maximální takt, co ­"uměl­" řadič paměti na testovací platformě, byl 1066 MHz. Předpokládám, že stejně jako v případě Intelu a XMP se zřejmě zvedne základní frekvence ­(případně se použije vyšší dělička; stejně jako v prípadě DDR3­), ale osobně to otestované nemám. Jinak vzhledem k limitaci 1 DIMMu na kanál od 1066 MHz, a množství modulů co tak dokážou běhat, je to jen marketing. 2 GB jsou dnes myslím málo, zejména pokud k tomu přičtete 2,35­-2,45 V napájecí napětí a cenu modulů. Tohle je ale dotaz spíš na GB... :­-)
Odpovědět0  0
Výkon a spotřeba jsou u ­"hlavní trojky­" otestovány zde ­(včetně růstu spotřeby a přetaktování­): https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-E785EDA14E659503C12575E2004EC2BD.html Přetaktování má informativní charakter, a protože se liší až o stovky MHz, nemá smysl z něj dělat definitivní závěry. Užitná hodnota je naopak pro většinu uživatelů naprosto klíčová. Stačí si zjistit oblíbenost HW v závislosti na ceně. Vás to možná nezajímá, ale informativní hodnota, zejména v poměru k ostatním CPU, tam je. Jaký si kdo udělá závěr z testu a testovaných procesorů je čistě věcí každého čtenáře. Co kde má být, a co ne, je také věcí názoru. Autorsky se můžete vyjádřit zde: https:­/­/www.svethardware.cz­/forum­/forumdisplay.php?f=55
Odpovědět0  0
Underclock má oproti standardnímu idlu vs. burn ­(snížení taktu, CXE a podvoltování­) již poměrně malý vliv. Do testu jsem každopádně alespoň doplnil srovnání spotřeby v zátěži s a bez podvoltování ­(kde jsou největší rozdíly­). Komponenty jsou již na cestě zpět. A díky za tip. I já vím jak na to. Pracnost a časová náročnost bohužel řadu nápadů odsouvá mimo. Podvoltování je každopádně dobrý nápad a sám jej používám prakticky všude kde se dá. Tišší chod, menší spotřeba, co více si přát... ;­-)
Odpovědět0  0
Co jsem měl naměřeno jsem do testu přidal ­- srovnání spotřeby v zážeži a s podvoltováním.
Odpovědět0  0
Bez ohledu na výkon je to vždy dvoujádro s nejnižším taktem, s nízkým napájecím napětím a postavené na 45 nm. U AMD to bude AMD Athlon II X2 250, v případě Intelu zřejmě Intel Pentium Dual­-Core E5200. Vždy je třeba zvážit jak spotřebu, tak výkon ­(ačkoliv pro běžné ­"domácí­" použití dobře poslouží prakticky libovolný dvoujádrový procesor­).
Odpovědět0  0
Pro veškerá měření DDR3 paměti používají napájecí napětí 1,7 V. I na těchto taktech se celková spotřeba, včetně všech ztrát na měničích napětí­/zdroji ­(včetně pamětí samotných­), pohybuje cirka do 10 wattů. 30 wattů pro 1600 MHz DDR3 paměti na 1,7 V, je hodně divoká fikce. :­-­) Pro představu, jeden starší článek najdete zde: https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-39B60AC37EF43F0BC1257332007ECC6F.html Dnešní paměti mají spotřebu obvykle ještě nižší. Pokud máte chuť si to spočítat, příslušný pomocný dokument najdete naříklad zde: http:­/­/download.micron.com­/pdf­/technotes­/ddr3­/TN41_01DDR3%20Power.pdf
Odpovědět0  0
- Spotřeba v idle je v testu uvedena ­(idle i burn je pro srovnání v jednom grafu­).

- U AMD i Intelu jsou jistě úspornější chipsety, ale časová náročnost by byla naprosto neúměrná ­(pro přetestování všech 23 konfigurací­). Jeden starší článek na téma spotřeby najdete zde: https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-D59947C94857DEA9C12572EC0034AAB6.html Pro srovnání spotřeby procesorů, v rámci platformy, je to ale myslím dostačující.
Odpovědět0  0
Je hezké, že čtete i to v závorkách. Škoda je, že zcela ignorujete řadu dalších faktů. Budu se tedy opakovat, ač to dělám velice nerad, ale věřím... že se již ­"chytnete­". Celý problém je v tom, že časování 7­-7­-7­-20 a takt 1600 MHz je uložen v SDP ext. u testovaných Patriotů jako profil XMP. Tento fakt si můžete jednoduše ověřit na googlu ­(najděte si moduly v jakékoliv recenzi­). Proto se nikdy nemůže, zejména na AMD platformě, použít automaticky časování 7­-7­-7­-20 a takt 1600 MHz, jak jste chybně předpokládal. Proto je ­"auto­" nastavení, jak jsem již také několikrát psal, 1333 MHz s časováním 9­-9­-9­-XX a to standardně u všech rychlejších modulů ­(přesně podle specifikace JEDEC DDR3­); případně horší. Další fakt je ten, že Intel ani AMD standardně nepoužijí frekvenci 1600 MHz. Použít ji může pouze Intel v případě defaultního použití profilů XMP a odpovídající platformy. V tom případě ale bude procesor přetaktovaný a bude mít vyšší takt FSB­/jinou než nominální frekvenci. Stejné nastavení lze u AMD použít pouhou změnou děličky pro takt RAM a proto také byla frekvence 1600 MHz použita. U všech platforem je tedy použita maximální frekvence RAM co podporuje platforma ­(bez přetaktování FSB sběrnice u Intelu­) a 2. nejlepší standardně používané časování ­(s vyjímkou parametru CMD Rate­/CPC 1T­). U pomalejších RAMek se také používá agresivnější časování, typicky 7­-7­-7­-2X při frekvenci 1066 MHz, respektive 6­-6­-6­-XX při frekvenci 800 MHz. Fakt, že mají pomalejší paměti agresivnější časování si lze také jednoduše ověřit na googlu, pokud si najdete standardní hodnoty SPD u modulů s nižšími takty. Pokud by jste se mrknul na specifikace použitých platforem, pamětí, SPD ext. a případmě si to mohl někde vyzkoušet, mohl jste si na to všechno přijít sám. Z těchto, a všech výše zmíněných důvodů, jsem časování nastavoval ručně na všech platformách. Ale to vše tu již několikrát zaznělo. Pokud máte jiný názor na cokoliv, můžete se autorsky vyjádřit dle libosti zde: https:­/­/www.svethardware.cz­/forum­/forumdisplay.php?f=55 V dalším pokračování této diskuze každopádně nevidím žádný smysl. Fajn den.
Odpovědět0  0
Rád si vyslechnu všechny názory a jsem pro jakoukoliv diskuzi k tématu. Diskuze, aby zde někam dospěla, ale musí být postavena na faktech a argumentech. Ano, zapochyboval jsem o tom, že to někam dospěje. A to jsem velký optimista! ;­-­) Ohodnotit totiž něco, o čem nemá páru, jako ­"nesmysl­" je velice snadné. Stejně tak naznačit, že je někdo debil nebo prostě tvrdit, že 1 + 1 = 5. Pokud protistrana ignoruje fakta, diskuze postrádá smysl ­(a ač oba nad věcí, nedobereme se žádného výsledku­). Jesli je někdo sociálně citlivý, kdo je jaký profesionál nebo jaký z čeho lze mít dojem... nechte, prosím, na každém čtenáři. Všech čtenářů a diskutujících, kteří konstruktivně přispívají ke zkvalitnění SHW si velice vážím. Jestli někým pohrdám, pak pouze ignoranty. Díky za reakci a zpět k tématu ­"paměti­".
Odpovědět0  0
:­-­)­)­) Pokud by jste se obtěžoval ­(a ověřil si, co umí který použitý řadič paměti­), tahle diskuze by zřejmě byla dávno u konce. To samé by se stalo v případě, pokud by jste jakékoliv rychlejší DDR3 paměti viděl v provozu. V každém případě, to co píšete není pravda. Intel platforma z testu umí prakticky to samé co platforma AMD ­(pouze je zde závislost taktu FSB a max. frekvence RAM­).

Co se časování týče, ty RAMky musí běhat všude. Ne každá platforma ale podporuje maximální takty, případně nemusí podporovat potřebné napájecí napětí, které moduly vyžadují podle specifikace. Proto se použivá relax časování a nižší frekvence podle specifikace JEDEC. To je to vaše ­"auto­". U rychlejších modulů vyžadujících overvolting to ani jinak nejde a agresivní časování a frekvence jsou typicky v SPD ext. ­(např. u modulů Corsair EPP nebo XMP jako u Patriotů z testu­). Už chápete souvislosti? Pochybuji. Maximální takt a časování ze specifikací každopádně automaticky neimplikuje jejich použití; natož na všech platformách.

Jak jsem již psal, vše potřebné tu zaznělo. Pokud si prostudujete co jsem doporučil, možná pochopíte. A nejlepši rada na závěr. Sežeňte si potřebné komponenty a vyzkoušejte si to. K nezaplacení. S napětím budu očekávat, co se od Vás ještě nedozvím. A prosím bez plků, úrážek a nesouvisejícího balastu, kterého tu máte přes 70%. Chápu, že Vám kromě informační gramotnosti dělá problémy se i stručně a přesně vyjádřit. Kdo to má ale číst? :­-D
Odpovědět0  0
Díky. Fajn volba jsou i tříjádra s 6 MB L3, vzhledem k ceně. :­-)
Odpovědět0  0
:­-­)­)­) A jaké časování se automaticky použije? Což Vám evidentně stále nedochází ­(jako další ­"detaily­" co tu řešíme­). I s nejlepším podporovaným časováním 6­-6­-6­-18 u 2000 MHz modulů dostanete standardně třeba 9­-9­-9­-XX a 1333 MHz nebo něco podle JEDEC ­(co umí čipset, resp. řadič paměti­) pokud si to nenastavíte jinak. To se týká i zde použitých Patriotů nebo posledně testovaných modulů A­-Data, které JEDEC specifikace také překračují... až například na moduly s EPP nebo XMP profily ­(použití je ovšem také třeba nastavit v BIOSu­) a podpora je nutná i na straně platformy. Jaké tedy bylo ­"auto­"? 1333 MHz s časováním 9­-9­-9­-XX. Pokud chcete komunikovat slušně, stěží můžete naznačovat, že je někdo ­"debil­" nebo že je něco ­"nesmysl­", zejména když nemáte ani potřebné znalosti ani zkušenosti s testováním. Svoji reakci považuji za přiměřenou, vzhledem k nikam nevedoucím plkům, které tu píšete.

Proč bylo použito, a jaké časování, tu už zaznělo. Asi ne v pořadí důležitosti, ale opakovat se nebudu. Vy nestojíte o argumenty a dohadovat se tu nemá smysl. Až se dovzděláte, můžeme ­"malý borče­" pokračovat. Teď nás tato debata, tímto stylem, nedovede nikam.

Časování jsem ručně nastavoval na VŠECH PLATFORMÁCH a veškeré potřebné informace najdete již v recenzi. Shrnul bych to tak, že jsem zvolil kompromis. Pokud máte na nastavení časovní jiný názor je Vaše právo, ale Vy o nastavení nerozhodujete. Pokud chcete, můžete se autorsky vyjádřit zde: https:­/­/www.svethardware.cz­/forum­/forumdisplay.php­/55­-clanky­-ctenaru Nastavení pak bude pouze na Vás...
Odpovědět0  0
Rychlejší paměti se také používají z důvodu lepší kompatibility ­(zejména v souvislosti s použitým časováním při nom. napětí­/řada modulů je testována jen na určité platformě­). Jak jsem psal, těch důvodů bylo podstatně více. Nečekal jsem, že se diskuze rozvine v nekonečné reply; jinak bych Vám to třeba heslovitě vypsal. Vše co jsem zmínil výběr časování ovlivnilo.

Vaše představa o ­"AUTO­" časování s realitou nemá nic společného. Pro Vaši informaci, většina uživatelů používá default­/SPD a BIOS navštíví až pokud něco nefunguje. SPD běžně obsahuje několik profilů, ale standardně jsou použity parametry podle specifikace JEDEC z důvodu kompatibility. Máte naprosto mlhavou představu o tom, co testování obnáší a o tom ­"jak to funguje­" ­(o koncových uživatelích­) nemluvě. Jak jsem Vám již doporučil, začněte na zmíněných odkazech ­(a nejlépe si to sám doma otestujte­).

To samé radím já Vám. A mrkněte na ty odkazy... ;­-)
Odpovědět0  0
Asi neumíte číst a zřejmě máte problém i s informační gramotností. Není to novinářský standard, ale standard podle specifikace JEDEC. Jak jsem také několikrát psal, v případě 1600 MHz modulů je časováním 8­-8­-8­-24 nejběžnější na trhu ­(dále 1600 MHz s časováním 9­-9­-9­-XX­). To je realita zákazníků.

Pokud se také budete obtěžovat, kromě nikam nevedoucích postů zde do diskuze, a podíváte se na standardní časování pamětí vzhledem k taktu ­(ideálně také do specifikací JEDEC­), realita je také následující: pomalejší paměti mají agresivnější časování... a to je také důvod, proč platforma Intel u procesorů s pomalejší FSB sběrnicí ­(a protože čipset použití vyššího taktu pamětí nedovoluje­) používá pomalejší paměti s agresivnějším časováním.

Nepleťte si, prosím, svoje dojmy a pojmy. Znalosti si můžete doplnit zde: http:­/­/www.jedec.org ­(konkrétně například dokument JESD79­-3C.pdf­) a zde: http:­/­/www.google.com Co a jak otestovat nechte na IT profesionálech. To je z mé strany k téhle nikam nevedoucí diskuzi vše. Fajn den. ;­-)
Odpovědět0  0
Jak testují ostatní weby jsem uváděl jako příklad ­"jak testují IT profesionálové­". Ten předpoklad je totiž mimo ­(navíc v souvislosti s Tras spíše úsměvný­). Metodika testování vzniká na základě mých osobních zkušeností a vždy bude. Jak jsem opakovaně psal, souhlasit s ní nemusíte.

Proč a jaké bylo použito časování, včetně taktu pamětí, najdete v testu a v diskuzi výše. Pomalejší paměti používají agresivnější časování. To je prostý fakt. Zkuste mrknout na specifikace DDR3 RAM podle JEDEC nebo se podívejte do libovolného online obchodu ­(na specifikace vzhledem k taktu­). Možná Vám to dojde. Přístě, prosím, zkuste příspěvek oprostit o plky a rádoby vtipné přirovnání. Bude se nám lépe komunikovat... ;­-)
Odpovědět0  0
Důvodů je více. Napětí již dávno neškáluje s pokročilou výrobní technologií ­(a vyšší takty potřebují vyšší napájecí napětí­). Na druhou stranu, při výrobě je použita řada nových materiálů a procesory jsou samozřejmě na takovou zátěž testovány. Jestli to ovlivňuje životnost? Zřejmě ano. Napájecí napětí ale určuje výrobce, takže v rozmezí specifikací je ­"bezpečné­". Jestli tyto procesory přežijí třeba 15 let, jako velká řada stařičkých Pentií, na to si budeme muset počkat... :­-)
Odpovědět0  0
Doporučil bych Q9400. Má novější jádro ­(Yorkfield­-6M­) a výrobní technologii 45 nm. I přes menší cache bude v základu jednoznačně rychlejší a bude podstatně méně topit. Mrkněte na test: https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-3C6CA534E46F265BC1257461007718B7.html Tam se v testu ukázal Q6600 a Q9300 ­(o stupínek nižší než chcete­) a již ten hravě vyhrál. V přetaktování nevidím problém. Před upgradem updatujte BIOS.
Odpovědět0  0
Obě platformy ­(AM3 i LGA 775 s X48T­) podporují i třeba 5­-X­-X­-15­-1T@1333MHz nebo agresivnější ­(včetně ručního nastavení subčasování­), pokud na to máte RAMky a jste ochoten potřebného overvoltingu. Že si ­"pro dobrý pocit­" nastavíte Tras o 3 stupínky níže a to samé předpokládáte u ­"IT profesionálů­" je ale poněkud mimo. O tom jak testovat se dá dlouze polemizovat, ale nikdy nelze vyhovět všem. Mrkněte na pár testů, včetně zahraničních webů, jak se běžně Phenomy II na AM3 testují. Výsledek pro Vás bude podle všeho překvapující.
Odpovědět0  0
Minimální takt CPU je u AMD standardně 800 MHz ~ 0,8 V ale záleží samozřejmě na platformě ­(a případně možnostech BIOSu­). Podle zkušeností, co jsem již testoval, s IGP a CPU s AMD K8 architekturou se dá k této hodnotě dostat. CPU obvykle není problém ­(chladič je naprosto studený­), ale horší je to s čipsetem a GK. Takovou platformu, včetně výkonu a spotřeby v zátěži třeba ~ 250 wattů, by uvítal asi každý uživatel a nejen příležitostný hráč. Pokud chcete i diskrétní výkonnější grafiku, tak zatím ­"bohužel­". Na několik úsporných CPU se podíváme v příštím testu.
Odpovědět0  0
Nic takového nikde nepíšu. Pokusím se tedy o vysvětlení ještě jednou. Srovnávat časování pamětí s HT opravdu nelze ­(mimochodem pro Vaši informaci, v řadě testů MultiThreading naopak výkon snižuje­). Časování bylo použito standardní, jako v desítkách jiných recenzí. Pokud s tím máte problém, je to samozřejmě Váš názor ­- v každém případě žádná z platforem tím není úmyslně znevýhodněna ­(u AMD byla naopak použita nejvyšší dělička a takt 1600 MHz­). Na stránkách výrobce si můžete ve specifikacích ověřit, jaká rychlost DDR3 RAM je podporována ­"oficiálně­". Takt pamětí byl použitý vždy maximální, jaký podporovala daná platforma a řadič paměti bez přetaktování FSB­/sběrnice­/HTT.

V případě nejpomalejších procesorů Intel bylo použito agresivní časování pro kompenzaci nižšího taktu ­(řada uživatelů si tento CPU pořídí s DDR2 pamětí; pomalejší DDR3 mají standardně agresivnější časování­). Stejně tak lze použít časování 9­-9­-9­-24 nebo 9­-9­-9­-27 což jsou mimochodem specifikace nejprodávanějších DDR3 pamětí. AMD je na časování citlivější, a stejně tak u Intelu lze použít časování například 7­-7­-7­-20, proto jsem pro testy zvolil zlatou střední cestu. Toliko k zvýhodnění či znevýhodnění AMD nebo Intelu... ;­-)
Odpovědět0  0
Doplněno.
Odpovědět0  0
Doporučuji si přečíst i text v článku ­(jasně je zde napsáno, že procesory s rozdílnou cenou nelze přímo srovnávat­). Grafy jen doplňují a přináší další pohled na testované procesory a zřejmě je vidět nárůst ceny u rychlejších modelů ­(a případně čtyřjader­).
Odpovědět0  0
Opraveno. Děkuji.
Odpovědět0  0
Paměti mají specifikace které najdete v první části článku, ale nastavení pro testy v části druhé ­(proto ten rozdíl­). Toto se samozřejmě řeší, protože to má vliv na výkon. Časování 8­-8­-8­-24 je standardní a bylo třeba přidat v případě pomalejších Intelů ­(pro potlačení handicapu u časování DDR3 RAM­).
Odpovědět0  0
Chápu. Jenom dodám, že kromě maximálního výkonu se nic nezmění. Update bude ASAP.
Odpovědět0  0
V příští recenzi již bude použita HD verze benchmarku a novější verze x264.
Odpovědět0  0
Phenom II X4 955 bude do testu doplněn, bohužel se ke mně nedostal před uzávěrkou.
Odpovědět0  0
Stačí si přečíst poslední část článku a mrknout na portál: http:­/­/www.zbozi.cz
Odpovědět0  0
x264 core:55 svn­-663 ­(benchmark stáhnete na Tech ARP­).
Odpovědět0  0
Srovnání výkonu na 1000,­- Kč přináší jen další pohled na testované procesory. Jak je i uvedeno v testu, zejména má upozornit na klesající ­"užitnou hodnotu­" ­(procesory jsou z různých segmentů trhu a za různé ceny­). Přetaktování je věc konkrétního kusu, proto nikdy není jisté co si přinesete domů ­(Phenomy II jsou na tom každopádně dobře­). Ona ­"výhodnost­" je věc každého uživatele, protože máme každý jiné preference ­- test předkládá různé možnosti srovnání, ale samozřejmě co zohledníte při výběru procesoru nejvíce zrovna Vy je jen Vaše věc...
Odpovědět0  0
Revize benchmarku 1.0 s poslední verzí AviSynthu.
Odpovědět0  0