reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Lunar X Prize: závod na Měsíc finišuje

, , článek
Lunar X Prize: závod na Měsíc finišuje
Už zanedlouho bude vrcholit závod Lunar X Prize podporovaný Googlem, v němž stále figuruje pět týmů, které soutěží o miliony dolarů, prestiž i svou budoucnost. Zdaleka totiž nejde jen o dosažení Měsíce a odeslání videa a fotografií.

Synergy Moon

 
Synergy Moon je jediný zbylý tým v soutěži, který je mezinárodní. Vznikl v roce 2010 jako spojení InterPlanetary Ventures Kevina Myricka, The Human Synergy Moon Project založeného Nebojsou Stanojevićem a firmou Interorbital Systems. Jejich plán zahrnuje využití rakety Neptune L-1000 právě od Interorbital Systems, která do vesmíru vynese plavidlo nesoucí rovery Tesla. 
 

Rakety Neptune-5, Neptune-7 a Neptune-36
 
Dá se tak říci, že Synergy Moon si dokáží zajistit celé řešení, což může být jejich výhoda, ale problém v závislosti na tom, jak schopné budou modulární rakety Neptune. Ty jsou tvořeny CPM (Common Propulsion Module), čili spojenými vertikálními stupni, z nichž každý nese až čtyři nádrže na palivo a jeden motor. Jak ukazuje návrh rakety Neptune 1000, tento systém by mohl čítat skutečně velké množství CPM (velkých a malých - oba typy jsou ve vývoji) a je zřejmé, že pak bude nutné zajistit především přesné řízení chodu všech motorů. Však i SpaceX má velký vítr z toho, jak bude spolupracovat trojice hlavních stupňů raket Falcon Heavy. 
 
 
Zkouška motoru GPRE-7.5KNTA
 
Interorbital Systems však uvádí, že ve svém designu eliminovali veškeré systémy, jež nejsou nutné a mohou být naopak drahé, složité a potenciálním zdrojem problémů, což jsou třeba turbopumpy pro palivo nebo křidélka. Raketa Neptune-36 (starší označení Neptune 1000) složená z 36 malých modulů by tak měla být schopna dostat na nízkou oběžnou dráhu náklad jedné tuny a pro dosažení únikové rychlosti je možné na ni naložit maximálně 190 kg. Využije k tomu celkem 24 motorů na prvních stupních, pak 6 na druhých stupních, 2 na třetích a nakonec i jeden čtvrtý. Jde vždy o stejný motor GPRE-7.5KNTA, který byl otestován už v roce 2012. O konkurenci pro SLS či Falcon Heavy tak rozhodně nejde. 
 
Raketa vyšle na dráhu k Měsíci CYGO Cruiser, v němž se bude ukrývat satelit TubeSat (nízkonákladová alternativa ke CubeSat) a samotný Lunar Lander, čili přistávací modul. A právě v něm se budou nacházet Tesla Prospector Rover a Tesla Surveyor Rover, jimž všechna tři výše popsaná zařízení poslouží pro komunikaci se Zemí. Synergy Moon přímo mluví o prvním měsíčním webovém serveru na palubě přistávacího modulu, ovšem jinak se s veřejností o svých plánech a návrzích ve velkých detailech zrovna nepoděluje, což platí i pro dostupné obrazové materiály. 
 
Lunar Lander nabídne webový server, kamery i malý teleskop
 
Rovery pojmenované po Nikolovi Teslovi, jehož jméno si firmy v poslední době půjčují snad až příliš často, jsou navrženy tak, aby splnily právě cíle soutěže a i něco navíc. Tesla Surveyor ale bude vybaven stereoskopickou HD kamerou, takže umožní virtuální prohlídku Měsíce, k čemuž by nám měl stačit i prostý telefon a papírový VR headset, pokud bude k dispozici příslušné video. Tesla Prospector, jak už jeho název udává, bude schopen zkoumat své prostředí a identifikovat okolní minerály, ovšem také ponese stereoskopickou kameru. 
 
Synergy Moon přitom počítá s tím, že oba rovery bude možné ovládat přes Internet, takže každý, komu to bude umožněno, si bude moci s nimi po Měsíci trošku popojet, což bude jistě nevšední zážitek. To samozřejmě nebude umožněno každému, ale časem, kdo ví, třeba se z toho vyvine atrakce dostupná i pro běžného člověka. 
 
 
Firma navíc počítá i s tím, že Tesla Prospector ponese jisté specializované mikroroboty provádějící různé věděcké nebo i umělecké úkony. Její známé cíle jsou tak oproti jiným firmám spíše méně ambiciózní a zahrnují jednak zmíněné TubeSat a pak komunikační zařízení mezi Zemí a Měsícem. TubeSat budou vynášeny právě raketami Neptune na oběžnou dráhu s nákladem do 750 gramů, přičemž z výšky 310 km budou postupně sestupovat níž, aby nakonec po několika měsích shořely v atmosféře, takže nemají přispívat k dalšímu zaneřádění oběžné dráhy vesmírným smetím. 
reklama
reklama
reklama
reklama