reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Lunar X Prize: závod na Měsíc finišuje

, , článek
Lunar X Prize: závod na Měsíc finišuje
Už zanedlouho bude vrcholit závod Lunar X Prize podporovaný Googlem, v němž stále figuruje pět týmů, které soutěží o miliony dolarů, prestiž i svou budoucnost. Zdaleka totiž nejde jen o dosažení Měsíce a odeslání videa a fotografií.

Hakuto

 
Už dle názvu je patrné, že Hakuto je japonský tým, i když původně vznikl v Nizozemí, odkud později přesunul své sídlo právě do Japonska. Tento tým se při výběru svého názvu inspiroval asijskou mytologií, dle níž na Měsíci žije bílý zajíc zpracovávající v hmoždíři elixír nesmrtelnosti, což zase vzniklo na základě tvaru tmavých skrvrn. Je zajímavé, že podobná legenda se dá najít v aztécké mytologii i v legendách indiánského kmene Krí. Cestovala snad společně s lidmi dlouhá tisíciletí z Asie až do Ameriky? 
 
 
V každém případě díky ní má japonský tým svůj název, i když původně si vybral White Label Space, snad aby zdůraznil, že hodlá hledat finance pomocí reklamního prostoru zaplaceného velkými společnostmi. Ty také našel od partnerů jako Suzuki, Japan Airlines, IHI, Citizen a dalších. Vedle toho ale Hakuto získali potřebné prostředky i formou hromadného financování (crowdfunding), díky čemuž byl vytvořen prototyp roveru PM-3. 
 
Nejde však o uskupení, které by bylo finančně silné, a tak bylo na konci minulého roku rozhodnuto, že rover Hakuto se sveze společně s plavidlem konkurenčního Team Indus na raketě PSLV vyvinuté v rámci indického vesmírného programu. Na první pohled je překvapivé, že lidé z Team Indus svolili, aby v závodě o mnoho milionů dolarů letěl rover konkurenčního uskupení na stejné raketě a navíc aby tento rover využil jejich přistávací modul. Podrobnosti o této dohodě se nedozvíme, a tak můžeme jen hádat, zda je o gentlemanskou dohodu v rámci možná i budoucí spolupráce, nebo si Team Indus zajistil přednost, aby jej Hakuto nemohli předhonit. Však i druhé místo je dobře ohodnoceno, a to 5 miliony dolarů. 
 
 
Tak či tak, vedení soutěže tento krok uvítalo se slovy, že jejím úkolem je vytvářet právě taková spojenectví v soukromém sektoru, která zajistí pokrok v průzkumu vesmíru. Nicméně se ze stránek Hakuto nezdá, že by právě cíle týmu Hakuto sahaly daleko za rámec soutěže Lunar X Prize, i když možná že se spíše o nich zatím veřejně moc nemluví. Přeci jen do něj nepatří jen akademici a nadšenci, ale především společnost ispace, tokijský startup a ten naznačuje, že má zájem i o těžbu na Měsíci s vizí expanze lidí dále do vesmíru. 

 
Lunar Exploration Rover od Hakuto je malé vozítko se čtyřmi koly, která však nejsou kovová, ale vyrobená z teplotně izolujícího materiálu. Tělo z uhlíkového vlákna s povrchem z teflonu a stříbra posloží k odrážení paprsků slunce. Rover měří na délku 580 mm a na výšku 324 mm při hmotnosti cca 4 kg. Na zkosených bocích najdeme solární články, vepředu kamery i infračervený senzor pro detekci překážek (kamery jsou ale i na bocích a vzadu pro celkový 360° rozhled) a nahoře anténky pro komunikaci v 900 MHz a 2,4 GHz.
 
Hakuto využili řadu běžně komerčně dostupných komponent, jež ale pochopitelně byly vyzkoušeny, že zvládnou pracovat i na povrchu Měsíce. Rover je vyroben tak, aby zvládl pracovat při -40 až +100 °C, nicméně na Měsíci dokáží teploty klesat mnohem níže a v noci běžně pod -100 °C. S tím ale Hakuto počítají, a tak jde spíše o to, že rover bude při daném teplotním rozmezí schopen pracovat a v noci se pak za hlubokého mrazu uspí. 
 
Aktuálně je v plánu, že rover týmu Hakuto bude startovat ještě na sklonku tohoto roku, a to právě z indického Satish Dhawan Space Centre. Plynule tak můžeme navázat na Team Indus. 
reklama
reklama
reklama
reklama