www.svethardware.cz
>
>

Lyrebird umí zkopírovat hlas kohokoliv z minutového záznamu

Lyrebird umí zkopírovat hlas kohokoliv z minutového záznamu
, , aktualita
Montrealská společnost Lyrebird prezentovala svou technologii syntetizace hlasu, která umožní v krátké době "ukrást" hlas kohokoliv. Můžeme si tak poslechnout třeba rozhovor známých politiků v krátké ukázce.
K oblíbeným
reklama
Společnost Lyrebird složená ze tří doktorandů na University of Montréal tak už předvedla své API založené na umělé inteligenci (hluboké učení a neuronové sítě), které nám umožní s využitím pouze minutového záznamu řeči dané osoby syntetizovat její hlas. To znamená, že nejde jen o zkopírování řečených slov, neboť daná osoba ani nemusí říci všechna slova. AI zkopíruje styl řeči a vytvoří jeji syntetizaci na míru, čili ve výsledku můžeme tímto vypůjčeným hlasem říci cokoliv. Nádavkem pak můžeme i určit to, v jakém rozpoložení se virtuální řečník má nacházet, čili zda má být rozčílený, stresovaný, apod.

Můžeme si tak poslechnout, jak systém Lyrebird společně vychvalují Barack Obama, Donald Trump a Hillary Clinton, kteří by se v reálném rozhovoru možná jen těžko na něčem shodli.


Z ukázky je sice občas velice znát, že řeč je syntetizovaná, ale celkově jde o velice dobrý výsledek, neboť jednotlivé osoby skutečně lze bezpečně poznat. K dispozici je pak i několik dalších ukázek, které mají Lyrebird k dispozici na Soundcloudu.

Tato technologie bude nepochybně dále vylepšována a je otázka, v jaké kvalitě bude k dispozici široké veřejnosti. Bude velice zajímavé mít možnost nechat si přečíst pohádku na dobrou noc třeba hlasem Vlasty Buriana nebo kohokoliv jiného, ovšem na druhou stranu může jít i o nebezpečný nástroj v ruce někoho, jehož úmysly nebudou moc čisté. U soudu by pochopitelně takový pokus o podvod těžko prošel, ale je daleko více jiných možností, jak škodit. I proto si Lyrebird připravili stránku, kde upozorňují na etickou stránku věci.

Můžeme také připomenout, že společnost Adobe představila podobnou technologii pod projektem VoCo. Ovšem ta vyžadovala, aby měl systém k dispozici kolem 20 minut ukázkové řeči dané osoby a také celý softwarový balík nainstalovaný na klientském počítači. Systému Lyrebird stačí minuta a připravuje se cloudové API, do nějž danou audio ukázku nahrajeme a zpět si stáhneme audio soubor s přečteným textem.

Lyrebird vidí potenciál i ve využití v animovaných filmech nebo i v počítačových hrách, což znamená, že dabéři se už pomalu mohou začít strachovat o svou práci. Však kdo jim bude platit, když bude mít možnost ve své hře využít hlas kohokoliv budou chtít, třeba i "ze záhrobí", a to zdarma a ihned? Otázky můžeme mít ohledně vlastnických práv a zda zákony vůbec myslí na takovou technologii.

Zdroj: Lyrebird

reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek