www.svethardware.cz
>
>
>

Majitel GloFo chce prodat celou tuto firmu, nebo alespoň část

Majitel GloFo chce prodat celou tuto firmu, nebo alespoň část
, , aktualita
Majitel společnosti GlobalFoundries hodlá prodat alespoň část této společnosti a v této době se poohlíží po vhodném zákazníkovi. Ten by měl být schopen za GlobalFoundries zaplatit 15 až 20 miliard dolarů. Co to znamená pro AMD?
K oblíbeným
reklama
Mateřskou společností GlobalFoundries je Mubadala Development, která byla založena v roce 2002 jako plně státní společnost Spojených arabských emirátů. Ty hledali cestu k diverzifikaci své ekonomie, aby ta nezávisela především na ropě, ovšem právě klesající ceny ropy mají být nyní hlavní příčinou toho, že se SAE snaží firmy GlobalFoundries zbavit. Koupily ji přitom teprve v roce 2009 v podobě bývalých továren AMD, které se spojily s továrnami Singapore Chartered Semiconductor Manufacturing Ltd.

GloFo jsou přitom zvláště pro AMD (ale i řadu jiných firem) důležitým partnerem, který má vyrábět 14nm procesory Zen. Zatím nelze tedy určit, jaký vývoj přinesou příští měsíce a zda bude mít záměr prodeje GloFo nějaký vliv na roadmap firmy AMD. Jasné ale je, že pokud nějaký bude, tak negativní, i když důvod prodeje prý nemá mít nic společného se stavem firmy GloFo. Pokud se však bude měnit majitel, mohlo by to přinést zdržení, i když v jeho zájmu by logicky mělo být, aby se držel plánu, jinak by mohl začít ztrácet zákazníky. Pro vztah AMD - GloFo by ale měla dále platit dohoda Wafer Supply Agreement, která udává, kolik waferů a za jakou cenu AMD odebere.

Samotná firma GlobalFoundries v poslední době expanduje. Získala továrny společnosti IBM, a to v podstatě za hubičku, protože ty byly pro IBM ztrátové. GloFo má také plány na výstavbu nové továrny v New Yorku, Drážďanech i Singapuru. Nový majitel by to tedy mohl změnit, ale není vůbec jisté, že se najde nějaký vážný zájemce, takže zatím není třeba tuto věc více řešit. Každopádně jde ale o citlivé téma, neboť pro AMD je naprosto zásadní, aby nástup další generace procesorů proběhl pokud možno bez zádrhelů.

Fudzilla nyní spekuluje, že nejpravděpodobnějším zájemcem je čínský národní investiční fond Hua Capital Management, což by dávalo smysl. Čína totiž už dlouho chce získat vlastní moderní výrobní kapacity, stejně jako by měla zájem o možnost vyrábět vlastní paměti typu RAM. Zástupci čínského fondu mají v současné době vyjednávat s Mubadala Development, takže možná již brzy uslyšíme o výsledku.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek