www.svethardware.cz
>
>
>

Malá modrá galaxie může odhalit více o velkém třesku

Malá modrá galaxie může odhalit více o velkém třesku
, , aktualita
Spektroskopy v Arizoně se zaměřil na galaxii AGC 198691, které se přezdívá Malý lev (Leoncino). Tato galaxie má totiž v sobě ze všech dosud pozorovaných nejmenší objem těžkých prvků, což je nadějné pro další studium velkého třesku.
K oblíbeným
reklama
Zapadlá galaxie AGC 198691 se nachází asi 30 milionů světelných let od Země a je součástí hvězdného seskupení Leo Minor, čili souhvězdí Malého lva. Astronomové Univerzity v Indianě nedávno s využitím pozemských teleskopů objevili, že tato galaxie má ze všech dosud známých a pozorovaných nejmenší objem těžkých prvků, čili kovů. Možnost sledování takové galaxie může pomoci při kvantitativním výzkumu velkého třesku.

Astronomové totiž využívají modely popisující stav vesmíru v průběhu velkého třesku a těsně po něm, přičemž jde o množství hélia a vodíku stejně jako o poměr mezi těmito prvky. Právě galaxie, které jsou chudé na těžké kovy, mohou posloužit pro otestování těchto modelů, a tedy i ověření, zda vědci mohou mít s popisem velkého třesku, a tedy i vznikem vesmíru pravdu. Pro vysvětlení, v astronomii se všechny prvky mimo vodík a hélium označují za kovy, a tedy těžké prvky.

Nicméně astronomové musí takové galaxie hledat velice daleko. Naše vlastní Mléčná dráha je chabým zdrojem takových dat, neboť obsahuje vysoký podíl těžkých prvků vytvořených dosluhujícími a explodujícími hvězdami. Čili nízký podíl těžkých prvků je známkou toho, že v dané galaxii nebyly hvězdy příliš aktivní.

Leoncino je považován za součást "blízkého vesmíru", což představuje vše, co je uvnitř hranice 1 miliardy světelných let od Země, přičemž tento region obsahuje několik milionů galaxií. Z nich byl pochopitelně prozkoumáno jen malé množství a do toho patří jistá galaxie obsahující také malé množství kovů (objevena v roce 2005), ovšem Leoncino jich má ještě o 29 procent méně než ona. Astronomové k tomuto měření využili své spektroskopy na dvou arizonských teleskopech a jak říkají, pokud jeden obrázek vydá za tisíc slov, zachycené spektrum vydá za tisíc obrázků.

Galaxie Leoncino je ale pozoruhodná také v jiných směrech. Patří mezi tzv. trpasličí galaxie, což znamená, že obsahuje maximálně několik miliard hvězd (Mléčná dráha jich má 200 až 400 miliard). Leoncino jich přitom má jen několik milionů, a je tak pochopitelně i poměrně malá. Napříč měří přibližně 1000 světelných let. Z fotografie můžete také vidět, že je ve viditelném spektru zabarvena do modra, a to díky mladým a horkým hvězdám, ale jinak má velice nízkou svítivost. Nyní John. J. Salzer z Univerzity v Indianě bojuje za to, aby se pro jeho výzkum našel čas Hubbleova vesmírného dalekohledu, jenž by mohl poskytnout další informace o této pozoruhodné galaxii.

Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře