Malí roboti dokáží vytvářet mikrostruktury

Malí roboti dokáží vytvářet mikrostruktury
, , aktualita
SRI ve spolupráci s projektem DARPA vyvinuli malé roboty, kteří s neskutečnou rychlostí dokáží vytvářet různé mikrostruktury. Tento výzkum je důležitý pro trend stálého zmenšování přístrojů.
K oblíbeným
reklama
Výzkumníci v Silicon Valley vynalezli roboty minimální velikosti, kteří dokáží vyrábět mikrostruktury, které jsou natolik malé, že je už není možno vyrobit ručně nebo stroji. I sami roboti jsou malí, mají pouze 2 milimetry čtvereční.

Vývojáři jsou členové týmu SRI International, což je neziskové a nezávislé vývojářské centrum v USA, které slouží často vládě nebo průmyslu obecně. Konkrétně tento projekt je financován projektem DARPA (Defense Advanced Projects Agency), tedy odnoží vojenského vývoje a výzkumu v USA.

Vědci vyvinuli několik druhů malých robotů. Ti nejmenší fungují na bázi magnetů, které mají umístěné ve spodní části svého těla. Takovýto robot se dokáže pohybovat tak rychle, že za sekundu překoná 100x svou vlastní délku.

Druhý typ je mnohem větší, jeho velikost je už 1 centimetr čtvereční a už má malé mechanické nožičky, kterými může zachycovat malé součástky nebo kapičky kapalin.

Pomocí takovýchto robotů již byl vytvořena jedna mikrostruktura. Je to důležitý krok k nové generaci produktů, protože dnes sílí trend zmenšování věcí.

Zdroj: PCWorld Foto: Martyn Williams
reklama
Nejnovější články
Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV
Sony do první velké aktualizace PlayStationu 5 zahrnulo také opravu chyby, kvůli které nefungovalo hraní ve 4K s HDR a 120 Hz na televizích od Samsungu. Konzole se také konečně naučila automaticky přepínat mezi SDR a HDR podle herního titulu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme? Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme?
Apple včera oficiálně oznámil, že jeho jarní keynote se bude konat 20. dubna. Zatím můžeme jen spekulovat, co vše se představí. Takřka jisté jsou nové iPady Pro, možná to budou i nové Macy s procesory M1 a další.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu
Na planetě Kerbin jej už dávno používají, ale na Zemi jej ještě zbývá vyvinout, i když princip je jasný, stejně jako cesta k vývoji fungující verze. Jde o jaderný pohon pro rakety, jejž si nyní u amerických firem "objednala" DARPA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání? Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání?
Intel by měl mít zájem vyslat na trh procesorovou generaci Alder Lake co možná nejdříve, ale zda to bude opravdu ještě letos, to se uvidí. Prozatím se můžeme podívat na fanouškovské schematické znázornění desktopových verzí S i mobilních P či M. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu
Na konci minulého týdne se měla poprvé do vzdušného prostoru Marsu dostat helikoptérka Ingenuity, ovšem přípravy na první let byly nakonec zrušeny, neboť se vyskytla jistá chyba. Nyní se čeká na softwarovou záplatu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek