Malí roboti dokáží vytvářet mikrostruktury

Malí roboti dokáží vytvářet mikrostruktury
, , aktualita
SRI ve spolupráci s projektem DARPA vyvinuli malé roboty, kteří s neskutečnou rychlostí dokáží vytvářet různé mikrostruktury. Tento výzkum je důležitý pro trend stálého zmenšování přístrojů.
K oblíbeným
reklama
Výzkumníci v Silicon Valley vynalezli roboty minimální velikosti, kteří dokáží vyrábět mikrostruktury, které jsou natolik malé, že je už není možno vyrobit ručně nebo stroji. I sami roboti jsou malí, mají pouze 2 milimetry čtvereční.

Vývojáři jsou členové týmu SRI International, což je neziskové a nezávislé vývojářské centrum v USA, které slouží často vládě nebo průmyslu obecně. Konkrétně tento projekt je financován projektem DARPA (Defense Advanced Projects Agency), tedy odnoží vojenského vývoje a výzkumu v USA.

Vědci vyvinuli několik druhů malých robotů. Ti nejmenší fungují na bázi magnetů, které mají umístěné ve spodní části svého těla. Takovýto robot se dokáže pohybovat tak rychle, že za sekundu překoná 100x svou vlastní délku.

Druhý typ je mnohem větší, jeho velikost je už 1 centimetr čtvereční a už má malé mechanické nožičky, kterými může zachycovat malé součástky nebo kapičky kapalin.

Pomocí takovýchto robotů již byl vytvořena jedna mikrostruktura. Je to důležitý krok k nové generaci produktů, protože dnes sílí trend zmenšování věcí.

Zdroj: PCWorld Foto: Martyn Williams
reklama
Nejnovější články
Intel hlásí, že 7nm proces je opraven, ale outsourcovat se bude Intel hlásí, že 7nm proces je opraven, ale outsourcovat se bude
Intel v minulém roce přiznal, že při vývoji 7nm procesu narazil na jistou překážku, kterou bude muset překonat, což si vyžádá čas, a tak nestihne výrobu spustit dle původního plánu. Nyní je tu naopak pozitivní zpráva. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel zaznamenal už popáté v řadě rekordní roční tržby Intel zaznamenal už popáté v řadě rekordní roční tržby
Intel dle očekávání zveřejnil své finanční výsledky za poslední kvartál předchozího roku, a tedy i za celý rok 2020. A jak se dalo tušit, ty byly rekordní, neboť celý trh s PC zaznamenal dlouho neviděný růst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek