reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Malware se může příště usídlit i v paměti grafické karty

, , aktualita
Malware se může příště usídlit i v paměti grafické karty
Dle informací od Bleeping Computer byl nalezen způsob, jak využít paměť grafické karty, kde se může usídlit a před antivirem schovat malware. To má přitom platit i pro integrované grafické čipy, které vlastní DRAM paměť v podstatě nemají. 
Bleeping Computer tak informuje, že už se prodalo příslušné know-how, jak se pomocí využití grafické paměti pro uložení aktivního malwaru vyhnout skenování ze strany antiviru, které se aktuálně zaměřují pouze na hlavní systémovou paměť a paměti grafických karet si nevšímají. Malware si tak dokáže vyhradit část paměťového bufferu grafické karty nebo i integrovaného čipu, který sám obvykle využívá část hlavní RAM. Daná technika funguje pouze na počítačích s Windows a s podporou OpenCL 2.0 či vyšší verzí. 
 
 
Autor uvádí, že příslušný kód byl už testován na iGPU Intel UHD 620 i 630 a pak na samostatných grafikách Radeon RX 5700, GeForce GTX 740M a GeForce GTX 1650. Je tak nanejvýš pravděpodobné, že bude fungovat v podstatě na jakékoliv grafické kartě, pokud ta poběží pod Windows a podporuje OpenCL 2.0.
 
 
Dále se také dozvídáme, že nově vyvinutá metoda nemá nic společného s těmi, které byly představeny už v roce 2015 (viz JellyFish). Tehdy šlo jednak o keylogger umístěný v paměti GPU a také trojany pro Windows zajišťující vzdálený přístup. 
 
Dle lidí z vx-underground byli prodejci úspěšní a nedávno prodali svou novou techniku pro umístění malwaru do grafické paměti jisté skupině, která se jej bude snažit využít. A potvrzen byl onen logický předpoklad, že vzhledem k využití paměti grafické karty a API OpenCL se ani o běh malwaru nestará hlavní CPU, ale samotné GPU. 
 
Otázka je, co z toho vznikne a jak vážné hrozby se mohou v dohledné době objevit, přičemž dle zmíněných Intel UHD je zřejmé, že se mohou týkat obrovské části celé světové základny PC s Windows, neboť UHD 620 a 630 se objevily již v procesorech Kaby Lake v roce 2016. 


reklama
reklama
reklama
reklama