www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Malý a úsporný Radeon R9 Nano potvrzen, přijde v srpnu

Malý a úsporný Radeon R9 Nano potvrzen, přijde v srpnu
, , aktualita
Chystaná karta AMD Radeon R9 Nano má potenciál stát se úspěšnějším modelem ve srovnání s ostatními kartami AMD s čipy Fiji. Má totiž nabídnout slušný výkon, malé tělo a velice vysokou efektivitu, tedy výkon na watt.
K oblíbeným
reklama
Za sebou máme uvedení karty Radeonů R9 Fury X, kterou zanedlouho doplnil model Radeon R9 Fury, takže nyní je čas na další model. Radeon R9 Nano má, jak AMD potvrdilo při příležitosti zveřejnění svých nových finančních výsledků, přijít na trh v průběhu příštího měsíce a někdy poté by měla dorazit poslední novinka, a sice dvoučipová Fury.

Radeon R9 Nano bude své existenci vděčit především pamětem HBM, díky nimž už kolem grafického čipu nemusí být osázena řada modulů GDDR5, a tím může být samotná karta a její PCB daleko menší, jednodušší a to v podstatě platí i pro její chladič. V tom případě zase oceníme vysokou efektivitu, která má být dle informací AMD dvakrát vyšší v porovnání s Radeonem R9 290X. Pokud by tedy měl Nano podat stejný výkon, nepotřeboval by na něj 290 W, ale jen polovic.

Chystaná karta má mít ale 175W spotřebu, takže by logicky měla mít vyšší výkon než R9 290X, a to v podobě pouze šestipalcového (152 mm) těla, které se tak musí snadno vejít nad základní desku formátu Mini ITX (170 x 170 mm), jejíž okraj nebude přesahovat. Paměti HBM mají přitom oproti GDDR5 výhodu nejen ve vyšším výkonu a prostorové úspornosti. Ve srovnání s nimi mají i třikrát vyšší výkon (datovou propustnost) na watt, díky čemuž se ušetří energie pro samotné GPU, a právě to se podílí na dosažení tak vysoké efektivity.

R9 Nano má mít dle neoficiálních informací plnou výbavu čipu Fiji, čili 64 GCN jednotek (4096 stream procesorů), 256 TMU a 64 ROP. Že by to nemělo být těžké zajistit, dokázal test na serveru Tom's Hardware. V něm byl snížen limit maximální spotřeby na kartě, což se projevilo ve výrazném poklesu spotřeby z 267 W na pouhých 170 W a to nejlepší je, že průměrná hodnota FPS klesla jen o deset procent. Soudě dle tohoto testu by tedy AMD nemělo mít s novou Nano velkou práci.

Společnost AMD dále potvrdila, že si na příští rok chystá GPU rodinu Arctic Islands, které na trh povede vlajkový Greenland. Půjde již o čipy vyráběné procesem FinFET, doufejme tedy ve 14 nm, které využijí paměti HBM2. A ty mají dosáhnout dvojnásobného výkonu oproti první generaci, čili celý 1 TB/s, přičemž kapacita již nebude omezena na 4 GB, ale nejspíše na 16 GB.

Zdroj: WCCF tech
reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů