Malý robot od Toyoty si na cestách povídá s řidičem

Malý robot od Toyoty si na cestách povídá s řidičem
, , aktualita
V Japonsku se začne příští rok prodávat robůtek Kirobo Mini, který zvládne běžnou konverzaci s člověkem. Své využití by měl najít především na cestách, kdy jej řidič může využít jako spolujezdce, se kterým si může během cesty povídat.
K oblíbeným
reklama
Malí roboti pro osobní použití se v Japonsku stávají čím dál oblíbenějším zbožím. Před půl rokem se do prodeje dostal robot od Sharpu, který zároveň slouží jako společník i smartphone. Svého robůtka si připravila také Toshiba a jak možná tušíte, bude mít co dočinění s automobily. Kirobo Mini má totiž pomoct řidičům, aby jim cesta autem ubíhala rychleji i v případě, že vedle sebe zrovna nemají spolujezdce z masa a kostí. Robot měří při sezení na výšku jen 10 cm a váží 183 g, takže je velmi dobře přenosný. I přes své malé rozměry zvládne Kirobo Mini běžné konverzace v japonštině.

Robot se otočí za tím, kdo právě mluví a snaží se rozpoznat jeho emoce pomocí integrované kamery. A samozřejmě také chápe, co druhá strana říká, tomu všemu potom uzpůsobuje svůj tón hlasu i gestikulaci. Pokud si tedy bude uživatel stěžovat na svého šéfa v práci, robot se bude chovat tak, aby dal najevo svůj soucit. Rovněž se časem učí, co se jeho majiteli líbí či nelíbí, a pamatuje si předchozí společné cesty. V neposlední řadě umí sám komentovat situace v závislosti na informacích o vozidle či domácnosti. Integrovaná baterie má zajistit výdrž přibližně 2,5 hodiny, plné nabití potom zabere tři hodiny.

Kirobo Mini je součástí vize Toyota Heart Project, která počítá s vytvořením přirozeného způsobu komunikace mezi strojem a člověkem. Nejspíš se tedy nejedná o poslední takový produkt, který společnost představila. Robot se na trh dostane v roce 2017 a bude dostupný u dealerů vozů Toyota v Japonsku. Doporučená prodejní cena byla stanovena na překvapivě nízkých 39 800 jenů, v přepočtu 9 300 Kč bez DPH. K tomu je ovšem nutné přičíst měsíční poplatek ve výši 700 jenů (70 Kč) za používání potřebné mobilní aplikace, se kterou robot komunikuje přes Bluetooth 4.2.

O samotnou výrobu robota se stará společnost Vaio, která vznikla odtržením počítačové divize od Sony. Když byl Kirobo Mini před řadou měsíců poprvé představen, tvrdila Toyota, že všechny konverzace budou odeslány společnosti za účelem dalšího vylepšení robota i budoucích služeb. To se samozřejmě potenciálním zákazníkům nelíbilo, a tak Toyota od tohoto záměu nejspíš upustila, nebo se oněm alespoň nezmiňuje.


Zdroj: Newsroom.toyota.co.jp
reklama
Nejnovější články
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery
Intel přinesl přehled o svých finančních výsledcích za druhý letošní kvartál, v němž dokázal utržit téměř stejnou sumu jako před rokem, ovšem pod touto pokličkou se dějí mnohem větší změny, než by se mohlo zdát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář