www.svethardware.cz
>
>
>

Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona?

Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona?
, , aktualita
Mark Papermaster, Chief Technical Officer firmy AMD, se rozpovídal o vývoji hardwaru v éře, kdy už se dávno mluví o konci platnosti Mooreova zákona, i když se najde ještě dost lidí, kteří něco takového vylučují. 
K oblíbeným
reklama
Mark Papermaster má jistě velice dobrý přehled o tom, jak se AMD v posledních letech vyvinulo a kam směřuje, ostatně na pozici CTO (a SVP/EVP Technology and Engineering) pracuje už od roku 2011. Server Tom's Hardware Papermastera zpovídal na konferenci Supercomputing 2019, aby se dozvěděl něco víc o nedostatku procesorů Ryzen (některých) a také o tom, co můžeme očekávat od budoucích CPU. 
 
 
Máme tu tak několik odpovědí na otázky, a to třeba tu, zda má v této době ještě smysl zvyšovat počet procesorových jader pro běžné sestavy, čili zda bude vhodné nabízet uživatelům dejme tomu 32jádrové CPU. Papermaster v tom nevidí problém a dle něj jde pouze o to, aby se vyšší počet jader naučily využívat aplikace, což se už postupně zlepšuje. Nicméně uživatelé by měli přemýšlet nad tím, co aktuálně potřebují a co mohou využít, ale trend je zřejmý. 
 
Ožehavé téma je také změna taktů s novými procesy a zda ty nepřinesou nakonec jejich snížení. Papermaster zde poukazuje na tvrzení, že Mooreův zákon začíná kulhat právě kvůli tomu, že nové procesy přinášejí minimální či rovnou nulový zisk pracovních taktů. Právě proto stále více záleží na architektuře a proto i AMD přišlo s Infinity Fabric. Ta poskytuje flexibilitu v možnostech spojení více CPU i GPU jader a nabízí velké množství kombinací.
 
Dá se tak dodat, že Infinity Fabric a ve výsledku spíše nové způsoby pouzdření, nastupují za dosavadní pokrok dosahovaný navyšováním taktů. Ale o tom se mluví už běžně. AMD se také chystá svou IF dále vyvíjet, aby držela krok v přicházející éře pamětí DDR5 a sběrnice PCIe 4.0
 
Nedostatek procesorů Ryzen 3000 je pociťován především v případě výkonnějších modelů, ostatně Ryzen 9 3950X přišel pozdě a na skladech není. Papermaster ovšem tvrdí, že TSMC poskytuje "obrovské dodávky", ovšem stejně jako u řady jiných novinek je třeba počítat s tím, že dostupnost bude složitá. Pro AMD jde navíc v podstatě o příjemný problém a poptávka je vyšší, než firma předpokládala. 
 
K tomu, zda AMD může dostat více povedených 7nm čipletů prostě jen objednáním většího množství waferů, Papermaster podal poněkud vyhýbavou odpověď. Uvedl, že AMD prostě úzce spolupracuje s dodavatelem na tom, aby získalo nejvhodnější mix různých jader a o tom se musí rozhodnout už předem, pochopitelně. V odpovědi na otázku o technologiích pro turbo takty pak Papermaster prozradil, že napříč jádry a čipy existují jen malé odchylky ve výkonu (čili taktech), ale AMD se snaží využít, co se dá. 
 
Nakonec se můžeme podívat na to, co si Papermaster myslí o SMT4, které by mohly dle fám podporovat už příští procesory generace Zen. Jde o schopnost zpracovávat ne dvě, ale rovnou čtyři vlákna najednou na jednom fyzickém jádru. V odpovědi jsme se dozvěděli, že samotné AMD se dosud o podpoře SMT4 nikde nevyjádřilo, což ostatně dobře víme. Užitečné může být v některých aplikacích, ale existuje mnoho těch, které něco takového nedokáží využít. Nicméně už nejde o novou technologii a nyní jde jen o otázku, odkdy budou aplikace SMT4 už relativně běžně využívat. 
 
Čili AMD s SMT4 skutečně může počítat, ovšem na to, že by tuto technologii nabídlo už na Zen 3, na to skutečně spoléhat nelze. Všechny otázky a odpovědi najdete na Tom's Hardware.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím
Před pár dny Twitter pořádně naštval amerického prezidenta Donalda Trumpa, neboť si dovolil označit jeho příspěvek za zavádějící a nabídl jiné informace. Trump to nenechal jen tak a podepsal výkonné nařízení, který sociálním sítím trochu zavaří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat
Muskovi se to podařilo. Dosáhl na první z 12 stupňů, které ho opravňují k výplatě za své působení v automobilce Tesla. Nyní má právo na odkup 1,69 milionu akcií Tesla za pouhých $350 za jednu akcii. Má to ale háček.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“ USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“
Fake news o škodlivosti 5G využili podvodníci, kteří na internetu prodávají malá zařízení s názvem 5GBioShield slibující ochranu před údajně škodlivými účinky sítí nové generace. Za stovky liber ovšem zákazníci dostanou pouze obyčejný USB flash disk.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher
Studio CD Projekt Red může slavit a také slaví. Během existence série her The Witcher postavené na tématice fantasy knih Andrzeje Sapkowskiho se totiž prodalo přes 50 milionů kopií těchto her.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Včera, aktualita, Jan Vítek