www.svethardware.cz
>
>
>

Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona?

Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona?
, , aktualita
Mark Papermaster, Chief Technical Officer firmy AMD, se rozpovídal o vývoji hardwaru v éře, kdy už se dávno mluví o konci platnosti Mooreova zákona, i když se najde ještě dost lidí, kteří něco takového vylučují. 
K oblíbeným
reklama
Mark Papermaster má jistě velice dobrý přehled o tom, jak se AMD v posledních letech vyvinulo a kam směřuje, ostatně na pozici CTO (a SVP/EVP Technology and Engineering) pracuje už od roku 2011. Server Tom's Hardware Papermastera zpovídal na konferenci Supercomputing 2019, aby se dozvěděl něco víc o nedostatku procesorů Ryzen (některých) a také o tom, co můžeme očekávat od budoucích CPU. 
 
 
Máme tu tak několik odpovědí na otázky, a to třeba tu, zda má v této době ještě smysl zvyšovat počet procesorových jader pro běžné sestavy, čili zda bude vhodné nabízet uživatelům dejme tomu 32jádrové CPU. Papermaster v tom nevidí problém a dle něj jde pouze o to, aby se vyšší počet jader naučily využívat aplikace, což se už postupně zlepšuje. Nicméně uživatelé by měli přemýšlet nad tím, co aktuálně potřebují a co mohou využít, ale trend je zřejmý. 
 
Ožehavé téma je také změna taktů s novými procesy a zda ty nepřinesou nakonec jejich snížení. Papermaster zde poukazuje na tvrzení, že Mooreův zákon začíná kulhat právě kvůli tomu, že nové procesy přinášejí minimální či rovnou nulový zisk pracovních taktů. Právě proto stále více záleží na architektuře a proto i AMD přišlo s Infinity Fabric. Ta poskytuje flexibilitu v možnostech spojení více CPU i GPU jader a nabízí velké množství kombinací.
 
Dá se tak dodat, že Infinity Fabric a ve výsledku spíše nové způsoby pouzdření, nastupují za dosavadní pokrok dosahovaný navyšováním taktů. Ale o tom se mluví už běžně. AMD se také chystá svou IF dále vyvíjet, aby držela krok v přicházející éře pamětí DDR5 a sběrnice PCIe 4.0
 
Nedostatek procesorů Ryzen 3000 je pociťován především v případě výkonnějších modelů, ostatně Ryzen 9 3950X přišel pozdě a na skladech není. Papermaster ovšem tvrdí, že TSMC poskytuje "obrovské dodávky", ovšem stejně jako u řady jiných novinek je třeba počítat s tím, že dostupnost bude složitá. Pro AMD jde navíc v podstatě o příjemný problém a poptávka je vyšší, než firma předpokládala. 
 
K tomu, zda AMD může dostat více povedených 7nm čipletů prostě jen objednáním většího množství waferů, Papermaster podal poněkud vyhýbavou odpověď. Uvedl, že AMD prostě úzce spolupracuje s dodavatelem na tom, aby získalo nejvhodnější mix různých jader a o tom se musí rozhodnout už předem, pochopitelně. V odpovědi na otázku o technologiích pro turbo takty pak Papermaster prozradil, že napříč jádry a čipy existují jen malé odchylky ve výkonu (čili taktech), ale AMD se snaží využít, co se dá. 
 
Nakonec se můžeme podívat na to, co si Papermaster myslí o SMT4, které by mohly dle fám podporovat už příští procesory generace Zen. Jde o schopnost zpracovávat ne dvě, ale rovnou čtyři vlákna najednou na jednom fyzickém jádru. V odpovědi jsme se dozvěděli, že samotné AMD se dosud o podpoře SMT4 nikde nevyjádřilo, což ostatně dobře víme. Užitečné může být v některých aplikacích, ale existuje mnoho těch, které něco takového nedokáží využít. Nicméně už nejde o novou technologii a nyní jde jen o otázku, odkdy budou aplikace SMT4 už relativně běžně využívat. 
 
Čili AMD s SMT4 skutečně může počítat, ovšem na to, že by tuto technologii nabídlo už na Zen 3, na to skutečně spoléhat nelze. Všechny otázky a odpovědi najdete na Tom's Hardware.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu
Pokud by se AMD po vzoru NVIDIE zlevnit své karty Radeon RX 5600 XT, a to v jeho případě ještě dříve, než dorazí na trh, bylo by to jednoduché. Jenomže namísto toho se zvyšovaly takty a to už tak jednoduché není. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že CD Projekt Red bude potřebovat více času na dokončení hry Cyberpunk 2077 a nyní přichází podobná zpráva o Dying Light 2. V případě této hry může být zpoždění ještě výrazně delší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black
Rakouská Noctua si připravila nový nízkoprofilový chladič NH-L9a-AM4, který patří do rodiny chromax.black. Má tak celé své tělo i s ventilátorem černé a hodit se bude zvláště do HTPC a celkově nízkých či tenkých sestav.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu
Zatímco spousta hudebních skupin si úzkostlivě chrání všechen svůj obsah, britští Radiohead ho už několikrát dali k dispozici všem zadarmo. Nyní spouští Radiohead Public Library, stránku obsahující i vzácný obsah.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek