www.svethardware.cz
>
>
>

Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona?

Mark Papermaster: kam směřuje vývoj procesorů v éře kulhajícího Mooreova zákona?
, , aktualita
Mark Papermaster, Chief Technical Officer firmy AMD, se rozpovídal o vývoji hardwaru v éře, kdy už se dávno mluví o konci platnosti Mooreova zákona, i když se najde ještě dost lidí, kteří něco takového vylučují. 
K oblíbeným
reklama
Mark Papermaster má jistě velice dobrý přehled o tom, jak se AMD v posledních letech vyvinulo a kam směřuje, ostatně na pozici CTO (a SVP/EVP Technology and Engineering) pracuje už od roku 2011. Server Tom's Hardware Papermastera zpovídal na konferenci Supercomputing 2019, aby se dozvěděl něco víc o nedostatku procesorů Ryzen (některých) a také o tom, co můžeme očekávat od budoucích CPU. 
 
 
Máme tu tak několik odpovědí na otázky, a to třeba tu, zda má v této době ještě smysl zvyšovat počet procesorových jader pro běžné sestavy, čili zda bude vhodné nabízet uživatelům dejme tomu 32jádrové CPU. Papermaster v tom nevidí problém a dle něj jde pouze o to, aby se vyšší počet jader naučily využívat aplikace, což se už postupně zlepšuje. Nicméně uživatelé by měli přemýšlet nad tím, co aktuálně potřebují a co mohou využít, ale trend je zřejmý. 
 
Ožehavé téma je také změna taktů s novými procesy a zda ty nepřinesou nakonec jejich snížení. Papermaster zde poukazuje na tvrzení, že Mooreův zákon začíná kulhat právě kvůli tomu, že nové procesy přinášejí minimální či rovnou nulový zisk pracovních taktů. Právě proto stále více záleží na architektuře a proto i AMD přišlo s Infinity Fabric. Ta poskytuje flexibilitu v možnostech spojení více CPU i GPU jader a nabízí velké množství kombinací.
 
Dá se tak dodat, že Infinity Fabric a ve výsledku spíše nové způsoby pouzdření, nastupují za dosavadní pokrok dosahovaný navyšováním taktů. Ale o tom se mluví už běžně. AMD se také chystá svou IF dále vyvíjet, aby držela krok v přicházející éře pamětí DDR5 a sběrnice PCIe 4.0
 
Nedostatek procesorů Ryzen 3000 je pociťován především v případě výkonnějších modelů, ostatně Ryzen 9 3950X přišel pozdě a na skladech není. Papermaster ovšem tvrdí, že TSMC poskytuje "obrovské dodávky", ovšem stejně jako u řady jiných novinek je třeba počítat s tím, že dostupnost bude složitá. Pro AMD jde navíc v podstatě o příjemný problém a poptávka je vyšší, než firma předpokládala. 
 
K tomu, zda AMD může dostat více povedených 7nm čipletů prostě jen objednáním většího množství waferů, Papermaster podal poněkud vyhýbavou odpověď. Uvedl, že AMD prostě úzce spolupracuje s dodavatelem na tom, aby získalo nejvhodnější mix různých jader a o tom se musí rozhodnout už předem, pochopitelně. V odpovědi na otázku o technologiích pro turbo takty pak Papermaster prozradil, že napříč jádry a čipy existují jen malé odchylky ve výkonu (čili taktech), ale AMD se snaží využít, co se dá. 
 
Nakonec se můžeme podívat na to, co si Papermaster myslí o SMT4, které by mohly dle fám podporovat už příští procesory generace Zen. Jde o schopnost zpracovávat ne dvě, ale rovnou čtyři vlákna najednou na jednom fyzickém jádru. V odpovědi jsme se dozvěděli, že samotné AMD se dosud o podpoře SMT4 nikde nevyjádřilo, což ostatně dobře víme. Užitečné může být v některých aplikacích, ale existuje mnoho těch, které něco takového nedokáží využít. Nicméně už nejde o novou technologii a nyní jde jen o otázku, odkdy budou aplikace SMT4 už relativně běžně využívat. 
 
Čili AMD s SMT4 skutečně může počítat, ovšem na to, že by tuto technologii nabídlo už na Zen 3, na to skutečně spoléhat nelze. Všechny otázky a odpovědi najdete na Tom's Hardware.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře