www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mars 2020 Perseverance je v pořádku, NASA řešila jen dvě očekávané potíže

Mars 2020 Perseverance je v pořádku, NASA řešila jen dvě očekávané potíže
, , aktualita
Rover Mars 2020 zvaný Perseverance včera v pořádku odstartoval, ale ještě zdaleka nemá vyhráno. NASA ovšem aktuálně hlásí, že vše je v pořádku a loď míří ke svému cíli, k němuž dorazí až v příštím roce.
K oblíbeným
reklama
Perseverance tak odstartoval přesně na čas, a to včera ve 13:50 CEST. Jde tak již o třetí vesmírné plavidlo, které letos odstartovalo na cestě k Marsu. Nejdříve to byla sonda Hope Spojených Arabských Emirátů a brzy na to pak i čínská Tianwen-1. Není to pochopitelně žádná náhoda, neboť okénko pro lety na Mars se otevírá jen jednou za dva roky, kdy se ten ocitá na stejné straně od Slunce jako Země. Ne že by jindy nebyly lety možné, ale byly by nesmyslně náročné a zdlouhavé. 
 
 
Tým NASA Mars 2020 Perseverance nacházející se v jižní Kalifornii v zařízeních Jet Propulsion Laboratory (JPL) nyní už ohlásil, že plavidlo roveru je v pořádku, vysílá telemetrii a také přijímá příkazy. A dle telemetrie je vše v pořádku a rover nyní putuje správným směrem. 
 
Jako obvykle se přitom těsně po startu zahltily přijímače sítě Deep Space Network provozované agenturou NASA, a to právě kvůli tomu, že plavidlo roveru se nacházelo příliš blízko. To samé se přihodilo i v dalších případech včetně startu roveru Curiosity v roce 2011, takže NASA byla připravena trošku rozladit své přijímače a také natočila antény mírně mimo cíl, aby síla přijímaného signálu byla v požadovaném rozsahu. 
 
Další očekávaná a jen přechodná potíž byla s teplotou lodi. Ta využívá uzavřený oběh freonové náplně, který odvádí veškeré odpadní teplo k radiátorům samotné lodi. NASA přitom monitoruje i rozdíl v teplotách média mezi vstupy a výstupy radiátorů. V momentu, kdy se loď dostala do stínu Země, teplota na výstupu prudce poklesla, takže rozdíl oproti vstupu se také zvýšil. Na to loď automaticky reagovala poplachem a přechodem do nouzového režimu. 
 
Na to už se ale NASA nemohla připravit s využitím zkušeností s Curiosity, neboť jeho dráha nezavedla plavidlo do stínu Země. Nikdo si tak ani nebyl jistý, že loď skutečně přejde do nouzového režimu, neboť nebylo možné tuto situaci předem věrně simulovat. Nicméně i když NASA předpokládala, že se tak nejspíše stane, pochopitelně tomu nepřizpůsobila prahové hodnoty pro spuštění alarmu, neboť je "lepší nechat aktivovat nouzový režim planým poplachem, než aby loď ignorovala opravdové potíže". A to zvláště když přechod do nouzového režimu nepředstavuje pro Mars 2020 v této fázi letu žádný problém.
 
Brzy poté tak obsluha začala s procedurou probouzení z nouzového režimu, aby mohl být aktivován běžný letový režim. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu? Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu?
Generace Ice Lake nás minulý rok moc nenadchla, a to i kvůli jejím slabým základním taktům a velkému rozpětí turba. Jak to ale vypadá, alespoň v některých případech by na tom Tiger Lake mohly být mnohem, mnohem lépe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas
The Boring Company Elona Muska před čtvrt rokem dokončila ražení tunelu Las Vegas Convention Center Loop (LVCC Loop). Nyní bylo rozhodnuto, že se prodlouží až do nového centra Resorts World Las Vegas.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X
Z fór Chiphell přichází informace, která je v podstatě v souladu s tím, co jsme nedávno slyšeli i o nových GeForce. Jde o kapacitu paměti na nových kartách a vedle toho se podíváme i na zprávy o teprve chystaných GPU Radeon.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude? NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude?
NASA již ústy svého šéfa Jima Bridenstina mluví o pandemii jako o věci minulosti, se kterou se úspěšně vypořádala a nyní už pomalu vyhlíží další rok. My se můžeme podívat na to, co si pro něj chystá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TweakTown: nereferenční verze Ampere přijdou velice brzy TweakTown: nereferenční verze Ampere přijdou velice brzy
Server TweakTown s odkazem na svůj zdroj tvrdí, že NVIDIA si tentokrát nerezervuje exkluzivní lhůtu pro prodej čistě vlastních karet Founders Edition. Nereferenční verze by totiž měly dorazit velice brzy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář