www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mars 2020 Perseverance je v pořádku, NASA řešila jen dvě očekávané potíže

Mars 2020 Perseverance je v pořádku, NASA řešila jen dvě očekávané potíže
, , aktualita
Rover Mars 2020 zvaný Perseverance včera v pořádku odstartoval, ale ještě zdaleka nemá vyhráno. NASA ovšem aktuálně hlásí, že vše je v pořádku a loď míří ke svému cíli, k němuž dorazí až v příštím roce.
K oblíbeným
reklama
Perseverance tak odstartoval přesně na čas, a to včera ve 13:50 CEST. Jde tak již o třetí vesmírné plavidlo, které letos odstartovalo na cestě k Marsu. Nejdříve to byla sonda Hope Spojených Arabských Emirátů a brzy na to pak i čínská Tianwen-1. Není to pochopitelně žádná náhoda, neboť okénko pro lety na Mars se otevírá jen jednou za dva roky, kdy se ten ocitá na stejné straně od Slunce jako Země. Ne že by jindy nebyly lety možné, ale byly by nesmyslně náročné a zdlouhavé. 
 
 
Tým NASA Mars 2020 Perseverance nacházející se v jižní Kalifornii v zařízeních Jet Propulsion Laboratory (JPL) nyní už ohlásil, že plavidlo roveru je v pořádku, vysílá telemetrii a také přijímá příkazy. A dle telemetrie je vše v pořádku a rover nyní putuje správným směrem. 
 
Jako obvykle se přitom těsně po startu zahltily přijímače sítě Deep Space Network provozované agenturou NASA, a to právě kvůli tomu, že plavidlo roveru se nacházelo příliš blízko. To samé se přihodilo i v dalších případech včetně startu roveru Curiosity v roce 2011, takže NASA byla připravena trošku rozladit své přijímače a také natočila antény mírně mimo cíl, aby síla přijímaného signálu byla v požadovaném rozsahu. 
 
Další očekávaná a jen přechodná potíž byla s teplotou lodi. Ta využívá uzavřený oběh freonové náplně, který odvádí veškeré odpadní teplo k radiátorům samotné lodi. NASA přitom monitoruje i rozdíl v teplotách média mezi vstupy a výstupy radiátorů. V momentu, kdy se loď dostala do stínu Země, teplota na výstupu prudce poklesla, takže rozdíl oproti vstupu se také zvýšil. Na to loď automaticky reagovala poplachem a přechodem do nouzového režimu. 
 
Na to už se ale NASA nemohla připravit s využitím zkušeností s Curiosity, neboť jeho dráha nezavedla plavidlo do stínu Země. Nikdo si tak ani nebyl jistý, že loď skutečně přejde do nouzového režimu, neboť nebylo možné tuto situaci předem věrně simulovat. Nicméně i když NASA předpokládala, že se tak nejspíše stane, pochopitelně tomu nepřizpůsobila prahové hodnoty pro spuštění alarmu, neboť je "lepší nechat aktivovat nouzový režim planým poplachem, než aby loď ignorovala opravdové potíže". A to zvláště když přechod do nouzového režimu nepředstavuje pro Mars 2020 v této fázi letu žádný problém.
 
Brzy poté tak obsluha začala s procedurou probouzení z nouzového režimu, aby mohl být aktivován běžný letový režim. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek