Mars Helicopter od NASA vstupuje do závěrečných testů

Mars Helicopter od NASA vstupuje do závěrečných testů
, , aktualita
NASA už má jen něco přes rok na to, aby dokonale připravila další rover pro přistání na Marsu. Ten vůbec poprvé ponese také létající stroj, a sice malý dron známý jako Mars Helicopter Scout. A právě ten už vstoupil do závěrečných testů. 
K oblíbeným
reklama
Mars Helicopter Scout (MHS) je malý dvouvrtulový dron, který si nad protiběžnými lopatkami nese solární panel a pod nimi řídicí a komunikační jednotku plus doširoka rozkročené nožky. Vzhledem k nutnosti dobíjení přes solární panel a také k velice řídké atmosféře na Marsu budou lety jen občasné a krátké, ovšem i tak budou představovat velký úspěch i kvůli tomu, že nebude možné takové zařízení řídit na dálku. 
 
 
Malý dron tak bude pro rover Mars 2020 tvořit jednoho pasažéra navíc, přičemž NASA už má dávno ověřeno, že bude moci létat i v tak řídké atmosféře. Ostatně její účinek bude alespoň částečně kompenzován nižší gravitací, a to v porovnání se Zemí cca jen 40procentní. Jenomže hustota atmosféry je v porovnání s naší pouze jednoprocentní, takže i když bude Mars Helicopter Scout na Marsu vážit jen 725 gramů namísto 1,8 kg, jež by vážil na Zemi, i tak se bude muset velice snažit, aby vzlétl, k čemuž napomohou vysoké otáčky rotorů. 
 
NASA si tedy už v lednu vyzkoušela, že dron bude moci létat i ve velice řídké atmosféře, když ve speciální komoře simulovala prostředí Marsu i s jeho nízkou gravitací. Využit byl "gravity offload system", což bylo prostě jen lanko, které vyvíjelo vždy stejný tah směrem nahoru. 
 
Poté byla helikoptérka přesunuta do Denveru a tamního Lockheed Martin Space, aby ji inženýři vyzkoušeli společně s jejím Mars Helicopter Delivery System. Ten ji bude při letu na Mars držet za spodní část, než rover přistane. Jde tak o přepravní rámeček, který vidíme na snímku nahoře, díky němuž má MHS přežít bez poškození i silné vibrace při startu a přistání. 
 
 
Pak se MHS během května vrátil do JPL (Jet Propulsion Laboratory), kde byl instalován nový solární panel a probíhají další testy, aby bylo ověřeno, že vše stále funguje. Veškeré testy budou dokončeny během letošního léta, aby už MHS poté mohl zamířit do High Bay 1, kde bude umístěn na palubu roveru Mars 2020. Od něj se odpojí až na Marsu a snad nám pošle nějaké snímky z výšky díky svým dvěma kamerkám. 
 
Start je aktuálně plánován na červenec 2020, kdy na cestu vyrazí raketa ULA Atlas V. NASA přitom upozorňuje, že MHS je zatím pouze testovací zařízení, které má ukázat, zda je možné takto na Marsu létat. Pokud bude úspěšné, následující stoje už budou plnit roli létajících sond. 
 
Zdroj: JPL


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek55 komentářů
Symantec byl hacknut, prý se ale nic vážného nestalo Symantec byl hacknut, prý se ale nic vážného nestalo
Je vždy docela paradoxní, pokud hackerskému útoku podlehne společnost, která se zabývá bezpečností. Tentokrát se to stalo společnosti Symantec, které se nabourali do jejich australské laboratoře. Symantec ale říká, že o nic vážného vlastně nešlo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux
Kdysi nemožné věci se mohou stát realitou. Vývojáři z Microsoftu totiž nedávno v diskuzi na Redditu potvrdili, že by mohli představit internetový prohlížeč Edge i pro operační systém Linux, nic zásadního tomu nebrání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA
Americká kosmická agentura NASA se konečně trochu více rozpovídala o nákladech na let na Měsíc. Tam by chtěla být s astronauty už za pět let a hovoří se o částce, která má přesahovat 20 miliard USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře