www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mars možná nebyl nikdy celý rozžhavený, co to znamená pro život?

Mars možná nebyl nikdy celý rozžhavený, co to znamená pro život?
, , aktualita
Země kdysi dávno existovala jako jedna velká rozžhavená koule, na níž se mohl po jejím vychladnutí začít vyvíjet život. Mars ale možná takovou proměnou nikdy neprošel a je otázka, co to znamená pro jeho atmosféru a podmínky pro život.
K oblíbeným
reklama
Země alespoň jednou ve své minulosti měla celý svůj povrch pokrytí lávou, jejíž teplota přesahovala tisíc stupňů Celsia, což mohlo zapříčinit, že se do atmosféry z bublajících hornin dostaly důležité prvky pro pozdější vznik života a právě proto nyní můžeme řešit to, zda podobným vývojem vůbec kdy prošel také Mars. Dříve se obecně mínilo, že ano, ale nejnovější výzkum ukazuje opak. Nicméně autor dané studie, Francis McCubbin z NASA, poukazuje na to, že je zatím těžké říci, zda měla taková vývojová fáze planety vyloženě pozitivní, nebo negativní dopad na šance pro vývoj života.  
 
atmosféru Marsu zachytil už v roce 1976 Viking 1
 
McCubbin se svými kolegy studoval meteority, které přiletěly z Marsu a z nich určil, že na této planetě jsou dvě hlavní oblasti, které se liší svým podílem různých podob vodíku. Tvrdí přitom, že kdyby byl Mars v minulosti celý rozžhavený, vzorky by se nelišily a byly by stejné, ať by pocházely z kterékoliv části planety. 
 
Nicméně vodíková analýza je pouze jeden způsob, jak určit, zda měla nějaká planeta ve své historii celý povrch pokrytý lávou a bude třeba ji ještě potvrdit. Proto i McCubbin uvádí, že je ještě brzy vynášet závěry nad tím, jak vypadala minulost Marsu a zapotřebí budou i další analýzy využívající studium jiných prvků. 
 
McCubbin ve své analýze využil jednak dva meteority, z nichž jeden přistál v Africe a druhý na Antarktidě. První z nich se měl nacházet na Marsu ještě před 3,9 miliardami let a druhý je podstatně mladší, a to asi 1,5 miliard let. Odpovídající poměr různých podob vodíku byl pak nalezen na povrchu Marsu pomocí analýz na palubě roveru Curiosity, ovšem po srovnání s materiálem, který má mít původ v hlubších vrstvách Marsu, se ukázal výše zmíněný rozdíl. 
 
Ovšem i kdyby Mars nikdy nebyl celý rozžhavený, neznamená to, že se do jeho atmosféry, z níž nám dnes už toho moc nezbylo, nemohly dostat potřebné prvky pro vznik života. Postupně je mohly uvolňovat sopky nebo hydrotermální průduchy a jak dobře víme, Mars disponoval opravdu velkými sopkami, stačí se podívat na 22 km vysoký Olympus Mons. 
 
Navíc se ještě na toto téma musí zaměřit planetární vědci, aby se ukázalo, zda analýza jiných prvků tu vodíkovou podpoří, anebo vyvrátí. K tomu mohou posloužit další vzorky meteoritů, které NASA postupně získává do své sbírky a pak i vzorky, jež bude sbírat rover Perseverance. Ovšem ty na Zemi dorazí až za pěknou řádku let, pokud vůbec. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval, nepovedl se test motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval, nepovedl se test motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím
Před pár dny Twitter pořádně naštval amerického prezidenta Donalda Trumpa, neboť si dovolil označit jeho příspěvek za zavádějící a nabídl jiné informace. Trump to nenechal jen tak a podepsal výkonné nařízení, který sociálním sítím trochu zavaří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat
Muskovi se to podařilo. Dosáhl na první z 12 stupňů, které ho opravňují k výplatě za své působení v automobilce Tesla. Nyní má právo na odkup 1,69 milionu akcií Tesla za pouhých $350 za jednu akcii. Má to ale háček.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“ USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“
Fake news o škodlivosti 5G využili podvodníci, kteří na internetu prodávají malá zařízení s názvem 5GBioShield slibující ochranu před údajně škodlivými účinky sítí nové generace. Za stovky liber ovšem zákazníci dostanou pouze obyčejný USB flash disk.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher
Studio CD Projekt Red může slavit a také slaví. Během existence série her The Witcher postavené na tématice fantasy knih Andrzeje Sapkowskiho se totiž prodalo přes 50 milionů kopií těchto her.
Včera, aktualita, Milan Šurkala