reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Martin Šejnoha
Autor nešišlá a ani nepípá, to by ale musel být angličan. mVpp nebo mVšš udává hodnotu napětí špička­-špička­(anglicky peak­-peak­). Tuto hodnotu zpravidla odečítáme na osciloskopu.
Odpovědět0  0
Wattmetr mi během testování fungoval, jak je to s přesností jsem psal v článku.
Odpovědět0  0
Seasonic S12 430W je velmi kvalitní zdroj­(ikdyž nevím jak je na tom současná S12II 430W verze­) ale zrovna tento model jsem nemyslel. Samozřejmě je to otázka priorit, někdo chce blbůstky v podobě wattmetru, jiný zase kvalitu s co nejméně kompromisy. Abych řekl pravdu tak při stavbě PC­(i do malých skříní­) jsem si s kabely vždy poradil a poměrně snadno. Skoro vždy šlo využít prostor nad zdrojem samotným a nad optickou mechanikou, pokud tato není přítomna, opět lze pro uklizení kabelů skvěle využít její prostor za použití pár kousků stahovací pásky.
Odpovědět0  0
Myslím, že mohu prozradit že se momentálně nic takového nechystá. Pokud takový test někdy v budoucnu proběhne, tak je dosti pravděpodobné, že většina jich neobstojí.
Odpovědět0  0
Mnohokrát jsem se na vlastní kůži přesvědčil, že flexo pouze zhoršuje tvarovatenost kabelů, prostě nemá tvarovou paměť. Zbytečně pak dochází k páčení konektorů. Právě z těchto důvodů upřednostňuji buďto splétané nebo vázací páskou vyvázané kabelové svazky. U svého vlastního zdroje jsem flexo ihned po otestování z kabelů odpáral a nahradil stahovacími páskami. Ani nevím jak tato přihlouplá móda vznikla ;­)­) pokud se flexo použije k tomu k čemu je původně určené­(ochrana hadic a kabelových svazků v automotive­) tak samozřejmě nic proti němu, na tyto účely je to skvělá věc.
Odpovědět0  0
Zde v minulosti recenzované Foprtrony pochází ze zcela jiné kategorie, jak výkonové, tak cenové. Tam se dá ještě lecos přejít­(taky by jsme mohli říct, že je to všechno špatné a k ničemu­), ale tohle je zdroj za tři tisíce, člověk by měl logicky očekávat mnohem vyšší kvalitu, než u výrobku za cenu poloviční a níže.
Odpovědět0  0
Fakta jsou taková, že již nějakou dobu se zabývám opravami jak levné tak i top class elektroniky v cenách stovek tisíc, tudíž mám se spoustou výrobců a součástek osobní zkušenosti. Capxon a Teapo jsou výrobci levných elektrolytů, kvalita zcela odpovídá jejich ceně, vyskytují se zpravidla jen v těch nejlevnějších zařízeních většinou spotřební elektroniky. Již jako nové mají velikost kapacity na spodní hraně tolerance... o stavu po pár letech provozu se ani nemá cenu bavit, obzvláště jsou­-li vystavené vyšším teplotám což v PC zdroji jsou. Když udávám nějaký údaj tak jsem k němu logicky a nečekaně nějak musel dojít, v případě účinnosti provedením příslušných měření. Jinak ano, jiný řídící obvod je opravdu bezvýznamný rozdíl:­)­)­),o DPS platí totéž, může totiž zásadně ovlivnit chování a vlastnosti dané konstrukce. Argumentování nějakou recenzí z internetu je dle mého názoru poměrně riskantní, obzvlášť pokud dotyčný nezná danou problematiku dostatečně do hloubky.
Odpovědět0  0
Ano vyrábí jej Delta­(mám od nich 150W zdroj ze značkového PC Compaq deskpro a to je panečku dělo! dnešní 400W by se mohly stydět­). Pozor, já nekritizuji konstrukci skříňky,ta je povedená ale pouze vzhled­(ta pasáž tam musí být­/bohužel?­/­).

Já osobně tedy samxon příliš nemusím, v mé hitparádě humusu sice neobsazují nejnižší pozice, ale vyskytují se v té nejlevnější elektronice a to cosi vypovídá. Já preferuji pouze Nippon chemi­-con, Nichicon a ten Tebou zmíňený Rubycon bude též OK.

Intersil­(bývalý Harris pokud mě paměť neklame­) to opravdu není:­)­)­) Datasheety nelžou­(většinou­).

Na začátku části s oscilogramy je vždy uvedeno nastavení osciloskopu.



Nippon KZG jsou velmi dobré kondenzátory. Sám vlastním Seasonic S12 430W a tam není nic jiného než Nippon. Pro rýpavé: s firmou Seasonic nejsem nijak svázán a pokud začnou šidit a vyrábět zmetky, tak se to samozřejmě dozvíte.
Jinak ­-HoNY­- vím o Tobě, že se vyznáš.
Odpovědět0  0
DJRix: opatrně... každý kdo chce zavést osvětu v poušti takhle dopadá :­))
Odpovědět0  0
on není flyback jako flyback, u těchto PC zdrojů je ve verzi s dvěma tranzistory, právě ve slabších zdrojích bývá s jedním
Odpovědět0  0
to je zvláštní, v tomto případě bych asi začal hledat problém jinde než ve zdroji, nakonec tohle může způsobovat i určitá kombinace hardwaru
Odpovědět0  0
účinnost je měřena při maximálním výkonu, ovšem mám prakticky ověřeno, že se v celém rozsahu výstupních výkonů mění nanejvýš o 4%, mnohem více se dá účinnost ovlivnit rozložením zátěže mezi jednotlivé větve
Odpovědět0  0
Frekvence zde naprosto nehraje roli. Je to z jiného důvodu, u této topologie je kondenzátor pouze jeden a nabitý na 320­-380V, kdežto u topologie polomost jsou kondenzátory dva zapojené v podstatě do série, s tím že na každém je polovina z 320­-380V právě tím sériovým zařazením se tyto kondenzátory z pohledu od usměrňovacího můstku chovají jako jeden s poloviční kapacitou. Kondenzátory ve vašem fortronu jsou pravděpodobně na 200V
Odpovědět0  0
taky na něj jednoho spíše deštivého dne dojde, když je hezky raději se vozím na mašině ;)
Odpovědět0  0
usměrnění a filtrace bývají vždy společné­(vyjímek bude jak onoho šafránu­) celá věda je v topm. že každá ta ­"větev­" má svoje hlídání procházejícího proudu­(pokud to výrobce na desku osadí, v případě tohoto Seasonicu se tak nestalo. Vůči seasonicu nejsem nijak upjatý, používají kvalitní součástky jako jedni z mála, to má vyšší váhu než několik 12V větví. O odpadu typu LC Power, chill inovation a další nemá cenu se bavit.
Odpovědět0  0
Myslíte že bych ARNkem kazil špičkové kvality Visatonů? Nebo žeby sugesce typu co je tesla to je špatné? Reprosoustavy jsou vyladěné jako celek a ARN312 jim to nijak nekazí.
Odpovědět0  0
popsat všechny možnosti a vybavení této karty by nejspíše vydalo na samostatný článek, to není účelem tohoto testu
Odpovědět0  0
To není tak jednoznačné, X­-FI zcela postrádá symetrické vstupy­/výstupy a to by mohlo dosti zájemcům vadit. To ji dělá vhodnou jen pro mírně náročnější domácí použití.
Odpovědět0  0
Poslechový test o více posluchačích se dá uspořádat jen tehdy pokud seženete několik lidí schopných rozlišit která karta právě hraje, pokud ne je to pasé. Jsem si téměř jist, že vy sám by jste nebyl schopen rozlišit která zrovna hraje ;­), rozdíly mezi těmito kartami již byly opravdu minimální, skoro bych řekl, že i záleží na momentální náladě posluchače. Jediná rozlišitelná byla právě maya44. U profi karet nejde jen oto jak to hraje, mnohem více zde záleží na odstupu signálu od šumu atd. signál se tpotiž bude dále zpracovávat a dalším zpracováním se chyby při nahrávání jen znásobují.
Odpovědět0  0
větrák se při umělé zátěži roztáčel na oba stupně stejně­(třetí nebyl testován, není určen pro velké zátěže­) otáčky neví nikdo, ale hlučností bych zdroj přirovnal k těm tišším. Při bežném provozu v PC se větrák neroztáčel téměř vůbec, když už tak vždy na pár sekund a na velmi nízkých otáčkách kdy byl doopravdy neslyšný.
Odpovědět0  0
závěr v článku se vztahoval ke zdroji Antec Phantom 500W.... myslíte, že lze snadno pasivně chladit PC, které potřebuje 500W zdroj?
Odpovědět0  0
o Antec Phantom tam není ani zmínka, čili dosti irelevantní informace
Odpovědět0  0
Kdo by k vámi uvedené sestavě kupoval 500W zdroj? ;)
Odpovědět0  0
Ve vašem případě nemá cenu dávat namísto Seasonicu Antec.
Odpovědět0  0
Já osobně 430W verzi již pár dní používám a nic takového se neděje... doporučuji poslouchat pořádně, hluk předchozího zdroje to pískání mohl maskovat a může být navině i základní deska.
Odpovědět0  0
s testováním se počítá i do budoucna, třeba u Fortissima IV bylo nemožné v době testování sehnat jiný kus, dostupnost byla minimálně v té době velmi špatná. Terratec Aureon 7,1 je spíše pro ty, co potřebují optický SPDIF in i out, u řešení s převodníky a kontrolérem na jednom čipu nelze očekávat takové parametry jako u karet s převodníky a kontrolérem ve vlastních pouzdrech­(všechny ostatní karty testu)
Odpovědět0  0
Takže můj aparát je v postatě k ničemu :­)­)­)

Ano, jde o ověřenou konstrukci. Měl jsem i protokol z MLSAA přímo svých kousků... bohužel už není :­(

Jistě, posun od integrované ZK bude dosti citelný, pak hraje roli zda je člověk hráč nebo ne.

Poslechový test se odehrával u mě doma, akustiku místnosti nedokážu posoudit, je upravena podle všeobecných zásad.

Jistě, porovnání by to bylo nepochybně zajímavé.
Odpovědět0  0
Zvláštní, 430W i 500W verze při testech žádné takové zvukové projevy neprodukovaly, jste si zcela jist, že to nezpůsobuje grafická karta a nebo měniče na základní desce?
Odpovědět0  0
Můžete to poněkud rozvést?
Odpovědět0  0
Jak je vidět, tak zdejší velmi chytří diskutéři co evidentně vždy vědí lépe než výrobce rádi zapomínají na podstatné věci.
Odpovědět0  0
ten kablík navíc potenciálně může zvuk zhoršovat, v repro bude asi slyšet práce disku a komponent náročnějších na odběr. tvoří totiž ­"krásnou­" zemní smyčku
Odpovědět0  0
Tenhle zvuk bych přisuzoval spíše Pasivnímu PFC, otáčky odpovídají té frekvenci
Odpovědět0  0
naco 500W zdroj?
Odpovědět0  0
Ano je drahá, svojí cenou výrazně překonává ostatní testované, proto je celkem logické že by měla být kvalitnější. Pokud někdy uskutečníme test karet v této cenové relaci tak bude jistě zařazena. Porovnávat s kartami z tohoto testu je nemožné, tedy až na referenční RME.
Odpovědět0  0
matiku by si měl zopakovat spíše jardik2003 :­)­))
Odpovědět0  0
mohou jim lépe vycházet propoje mezi jádrem a vývody pouzdra... i na některých deskách je nordbridge chipsetu z podobných důvodů pootočen, žádné prostorové omezení tam není
Odpovědět0  0
Copak je na tom divného? to je dlouhodobě známá věc... co třeba legendární DJ gramofony 1210? které jsou etalonem ve svém oboru? určitě je i spousta jiných věcí, podle toho co dotyčný psal se pravděpodobně nejedná o nějakou věž ale systém složený se samostatných komponent.
Odpovědět0  0
Rozdíl je právě v tom, že sluchátkový výstup je proudově posílený, sluchátkový výstup doporučuji používat i pro klasické stereo reprosoustavy, díky tomu, že do něj není zaveden hardwarový monitoring vstupů dosahuje lepších odstupů.
Odpovědět0  0
Testoval jsem i s KX drivery, s plnou spokojeností jsem je používal na své bývalé zvukovce SoundBlaster live!, na KXkách se mi velmi líbí DSP, možností má člověk opravdu mnoho
Odpovědět0  0
Sluchátkový výstup na M­-Audio kartách je řešen spojením dvou OZ ­(zapojených jako sledovač­) v NJM4580 paralelně přes balastní rezistory 47R, výstupní odpor takového výstupu bude cca 25R, OZ jsou napájeny symetrickým napětím cca 11V, sluchátka potřebují pro příkon 250mW dodat napětí cca 8V, možný rozkmit výstupních obvodů karty toto umožňuje. Ale výrobce udává maximální výstupní úroveň cca +6dBV což jsou 2V napětí na výstupu a při tomto napětí je výstup schopen odevzdat výkon cca 16mW do zátěže 250R. Výhoda takto posíleného výstupu se projeví na sluchátkách s menší impedancí. Jinak pokud rád bastlíte zkuste tohle zapojení: http:­/­/web.telecom.cz­/macura­/sluch.html jeho parametry jsou na vysoké úrovni. Špičkové jsou i obvody TPA od Texas Instruments, ale upozorňuji, že navrhnout DPS pro tak rychlou mrchu není med :­)
Odpovědět0  0
jinak o účelnosti této diskuze mám vážných pochyb:)
Odpovědět0  0
nakonec podle toho co tady tak čtu... každý zesilovač je špatný, každý změní přiváděný signál, každý zesilovač totiž zvětší amplitudu:­))
Odpovědět0  0
Tak v prvé ředě bych ke kvalitním sluchátkům pořídil separátní kvalitní zesilovač. To co je na kartách M­-Audio je ještě dobré, když to porovnám s jinými.
Odpovědět0  0
No zde jde spíš o to, že se do karty může posílat více dat méně často, dost času totiž také zabere režie sběrnice.
Odpovědět0  0
no vidím že byly použity starší verze RMAA... v některých není ošetřeno automatické umlčení výstupu bez signálu, díle u REVA měli problém s dotažením úrovně...otázka: jaká úroveň šla z karty?­(je to dost podstatné­)... že použili takový a makový kabel je hezké... ale víte jestli odpojili na jedné straně zem aby se nevytvořila zemní smyčka? Nedělám si iluze že RMAA nahradí třeba systém od fy Audio Precision jež stojí cca pouhý 1 000 000Kč.
Odpovědět0  0
No vypadá to, že to tak fakt dělají...
Odpovědět0  0
tak teď jsem se pobavil.... oni k testování použili taky referenční kartu RME HDSP9632?? jestli ne tak se nemáme očem bavit.... zkuste se nad tím zamyslet
Odpovědět0  0
Jistě, že to smysl má, kdo nezkusil nemůže vědět:­) Asi takhle, tomu kdo poslouchá hudbu a nehraje hry jsou vymoženosti jako EAX k ničemu, má zcela jiné požadavky, naopak hráč holt musí volit X­-FI protože je pro něj prostě vhodnější. Nejhorší to mají lidé, kteří rádi kvalitně poslouchají hudbu a zároveň rádi hrají hry.
Odpovědět0  0
Asi takhle, předpokládám, že oni nechali otestovat kartu samu sebe, tj. nepoužili druhou kvalitnější referenční, porovnání mých a jejich výsledků je tedy jako srovnávat hrušky a jablka... nestačí jen koukat na čísla... ale je taky potřeba koukat na to, jak se k těm číslům došlo... Jinam na ­"samotest­" karet mám asi takovýto názor: je to asi jako by v superstar nebyla porota a soutěžící se hodnotili sami.
Odpovědět0  0
a víte na jakých reprosoustavách­/sluchátkách testovali? Je dosti možné že na použitém zařízení nešel zjistit valný rozdíl.
Ale spíše mi připadá jakoby někdo nemohl unést, že úžasná X­-FI vlasně není tak úžasná:)
Odpovědět0  0
pokud to i hraje jak digitální zesilovače tak teda nic moc
Odpovědět0  0
Ale notak... přece se nebudeme uchylovat k chytání se za slovíčka:)
Odpovědět0  0
Z vašeho výkřiku to tak vyplynulo, jestli jste to myslel jinak, můžete to vysvětlit.
Odpovědět0  0
S tím zacházením s hardwarem asi jak kde... vždy když jsem kupoval ram tak byly buď v antistatické krabičce anebo bublinkovém pytlíku s antistatickou úpravou, pouze procesor jsem jednou dostal v PE pytlíku... nic se mu nestalo. Jen tak pro zajímavost: například v Tesle Brno, v provozech kde se pracovalo s citlivými součástkami, bylo na podlaze položené polovodivé PVC, židle s antistatickou úpravou, pracovníci se zemnili náramky k pracovnímu stolu s kovovou konstrukcí a antistatickou deskou. Nicméně tehdejší součástky neměly tak kvalitní ochranu proti statice přímo v sobě­(v datasheetech bývá uvedeno co jaká součástka snese­) Jinak dřevo, pokud není nalakované a opravdu dobře vysušené je vhodnou podložkou pro práci s citlivými obvody, má totiž svod dosti vysoký na to aby se na něm nějaký náboj nashromáždil. A že v obchodech nedodržují ty nejzákladnější pravidla je smutné, ale jak je vidět tak jim ta reklamovanost nevadí, jinak by s tím něco dělali.
Odpovědět0  0
já jsem se něco takových a mnohem větších IO v práci navyměňoval, a opravdu nevím co je na tom těžkého, opravdu to jde i trafopájkou....prosím nechte toho s tou statickou elektřinou, stačí dodržovat pár zásad a téměř žádné riziko nehrozí. Mohu ptvrdit, že odsávací licna je věc k nezaplacení :­) pak je dobré mít nějaké tavidlo, používám běžný gelový flux, ten je vhodné dát na dewsku i při odpajování, pak může dojít k přepálení cínu nebo poškození cest jen v případě hodbě velké nešikovnosti, další super feature je cínová pasta, ani není potřeba ji používat v kombinaci s horkovzduchem­(sice v práci hot air stanici mám, ale nepoužívám ji pokud jsou poblíž na desce elektrolyty, tantaly a podobné součástky­) stačí i ta trafopájka na prohřátí, při aspoň trošce šikovnosti nelze takto vytvořené spoje poznat od těch z výroby :­) a mohu také potvrdit, že mnohem větší peklo může být vyndávání klasické součástky z dvou a vícevrstvé desky, samo s motorovou odsávačkou to taky jde dobře, ale tu má málokdo. Opravdu miluji, když někdo omlouvá použití šmejdských součástek plánovanou životností dva roky, já bych to upřesnil... ona pak ta karta stojí za houby právě celé ty dva roky.
Odpovědět0  0
no... záleží co je za převodníky v tom receiveru
Odpovědět0  0
podle vás je teda lepší nedělat nic že?
Odpovědět0  0
a nebyli recenzenti bývalí dělostřelci? :)
Odpovědět0  0
možná existuje... ale nejde jen o to mít takové zařízení.... ale dokázat ho použít, tj. proměřit, upravit danou místnost a přísluščná data nahrnout do systému. Jinak vaše požadavky jsou poněkud maximalistické:)
Odpovědět0  0
od toho je tam aktivní dolní propust druhého řádu :­) docela revoluční myšlenka.... filtrovat vedlejší produkty převodu D­/A nekvalitními elektrolyty
Odpovědět0  0
Terratec, který jsme měli byl postaven na integrovaném řešení od C Media, na druhou stranu měl optický vstup i výstup
Odpovědět0  0
Pro váš klid tedy svoji sestavu zhruba popíšu zesilovač: stereo Leach amp, bimonaurální konstrukce, preamp osazený OZ OPA2132, vypínatelné korekce, reléové přepínání vstupů, potenciometry černé ALPS, v signálové cestě pouze svitkové kondenzátory Wima,. veškerá kabeláž Tasker. Repro: výšky, středy textilní kaloty Visaton­(G25FFL, G50FFL­) basy: ARN312­(nelak­), výhybka je odladěná pro tuto sestavu více popisu snad netřeba.
Odpovědět0  0
musím souhlasti s tím, že kondenzátory taková bolest nejsou, mnohem větší bolest jsou právě ty OZ NJM4558. Jedná se o starý obvod používaný ve spotřební elektronice té nejnižší třídy. To je prostě fakt, který té kartě 100 pozitivních recenzí neodpáře.
Odpovědět0  0
Díky za upozornění na chybu, už jsem ji napravil, jedná se o překlep, normálně bych takovou hloupost nemohl vypustit. Ano, na počtu kvantizačních stupňů velmi záleží a to 110dB omezení je dáno šumem aktivních prvků­(všech polovodičů v signálové cestě­). Souhlasit s vámi musím i v tom, že každé převzorkování a i resampling snižuje kvalitu.
Odpovědět0  0
Převodník na X­-FI je poměrně slušný, v něčem i lepší než na kartách M­-Audio­(mají OZ 4580­) takže myslím, že by to mohlo přinést docela dost, přitom bych i poměnil elektrolytické kondenzátory za tantaly anebo svitky, do hry může vstupovat i více faktorů, třeba špatně navržená DPS.
Odpovědět0  0
Není tajemstvím že první Soundblastery byly zvukově dosti slabé karty, proto je možné, že dnešní integrované kodeky dosahují srovnatelných parametrů. Jen tak pro zajímavost, na starších soundbladsterech byl použit běžně pro D­/A, A­/D převod klasický kodek AC97
Odpovědět0  0
nevím co je na uvedené sestavě špatného... dokažte, že použité CPU mí vliv na zvukové parametry karet. U Rghtmarku vás nikdo nenutí koukat na frafy, jsou tam i tabulky s hodnotamy já je také považuji za účelnější ale charakteristiky jsem musel uveřejnit taky. Jaké filtry máte na mysli? Vaše kritika obsahuje příliš mnoho pochybností, abych ji mohl brát vážně :)
Odpovědět0  0
Jelikož k žádné z karet jsem v době testování neměl nijaký vztah, tak mohu s klidem prohlásit, že poslechový test je zcela nezaujatý.
Odpovědět0  0
o standartech jako EAX někdy příště. Jestli v nějaké recenzi kdekoliv říkají že NJM4558 jsou kvalitní OZ tak evidentně absolutně neví co říkají, jedná se totiž o suverénně nejhorší co mohli u creative zvolit...je tedy velmi zajímavé, že na jiných kartách se nachází mnohem lepší oz NE5532 a NJM4580.
Odpovědět0  0
prosím příště než začnete kritizovat, tak si lépe přečtěte co v článku stojí, tato karta je referenční a byla používána pro testování ostatních. Herní test byl proveden jen pro zajímavost.
Odpovědět0  0
karty byly samozřejmě zkoušeny i v jiných PC
Odpovědět0  0
Testováno bylo na aprátu vlastní stavby, jeho popis by zabral dost místa a stejně by většina nevěděla oco jde, uvedu pár značek: Visaton, Bennic, APLS, ON Semi, Burr Brown... pokud vám většina nic neříká, tak by jste neměl absolutně tušení s čím máte tu čest. Takže gumu si laskavě nechte od cesty, na urážky nejsem zvědavý.
Odpovědět0  0
tak za prvé. vy si myslíte, že karty nebyly testované i na jiných počítačích? Nefunkce karty na jednom PC opravdu nic neznamená, ale pokud je to na třech zcela různých strojích, tak už je to malinko divné že? Třeba Hercules byl totálně mrtvý jakoby karta nebyla v PC vůbec namontovaná.
Odpovědět0  0
Křivky se zlepšily proto, že se starým zdrojem pravděpodobně hodně kolísalo napětí a disk mohl klidně i parkovat hlavy.
Je třeba si uvědomit že zdroje LC jsou šunt a výrobci nečiní problém na štítek napsat téměř cokoli. Jinak proti zdrojům s cable managmentem mám několik výhrad, třeba odpojitelný Main Power konektor je totální zbytečnost, dokonce i škodlivá­(na konektoru vzniká úbytek napětí se zátěží, bez problémů to není ani uvnitř zdroje, bývá v nich pěkně nahuštěno, což neprospívá dobrému průchodu vzduchu.
Odpovědět0  0
vidím že s vámi nemá cenu diskutovat... docela by mě zajímalo jakou máte marži na LC zdrojích, můžete to vyzradit?
Odpovědět0  0
Je třeba si uvědomit, že tento test není přímým porovnáním těchto zdrojů. Ono to ani nelze, bylo by to jako porovnávat Chevrolet Spark a Škodu Superb, i zde jsou oba určeny pro zcela jinou skupinu uživatelů. Test byl koncipován jako test 4 zdrojů o udávaném výkonu kolem 500W. Cílem tedy bylo se podívat na to, jak se můžou zdroje z různých cenových skupin od sebe odlišovat, přestože jejich výrobci udávají výkon na srovnatelné úrovni.
LC Power 550GP ovšem nemá zásadní problém v kondenzátorech, ale jsou zde i jiné ­(mnohem závažnější­) konstrukční prohřešky, jedná se například o titěrný chladič spínacích tranzistorů v kombinaci s jejich výkonovým poddimenzováním, celý popis byl tedy koncipován s tím, že tento zdroj je díky svému celkovému návrhu, použitým součástkám a jejich chlazení vzhledem k parametrům, které udává výrobce, špatný. V diskuzi uvádíte, že za 1200 je to výborná koupě, ano, byla by to pravda pokud by výrobce uvedl pravdivé údaje o výkonu. Výkon tohoto zdroje je možná srovnatelný se zdrojem Eurocase 350W Super Silent, ale i ten jej třeba ve velikosti chladičů hravě předčí a to je ještě levnější.
Odpovědět0  0
Je zajímavé jak tu zdůrazňujete přehnanou kritiku kondenzátorů ve zdroji LC power­(silně přeháníte, třeba u testu šestice High end zdrojů bylo celkem pochopitelně psáno že teapo sem nepatří, u bequiet totéž­) a přitom vám unikají daleko závažnější nedostatky o kterých mimo jiné v testu také píšu. Jak by se měl lišit zdroj za 1000 a 3000? zdroj za 1000 by měl bez problémů zvládat štítkové výkony, mohl by být klidně hlučnější, životnost tři roky zcela postačující, nepřinášel by žádné nadstandartní funkce, kryt by mohl být plech s alespoň minimální úpravou proti rezivění, samozřejmě by musel být zcela bezpečný. Zdroj za 3000 by měl být velmi tichý, měl by být osazený kvalitními součástkami, měl by mít funkce jako řízení dalších ventilátorů pomocí dalšího vyvedeného čidla, měl by být vybaven jednou ­"slave­" síťovou zásuvkou do, které by se dal zapojit třeba monitor, repro atd., měl by samozřejmě splňovat všechny bezpečnostní požadavky a samozřejmě by měl s rezervou podávat maximální štítkový výkon při nízké hlučnosti a vysoké účinnosti.
Odpovědět0  0
počítejte s tím že zdroj musíte odevřít­(záruka fuč­), nejjednodušeji to jde provést zařazením odporového trimru paralelně k termistoru snímajícímu teplotu chladiče, zpravidla to bývá NTC 10k­(odpor při zahřívání klesá, při 25°C činí 10k­), já bych volil nejspíše trimr o hodnotě 100k, případně by toto řízení šlo vyvést na potenciometr na čelo case, výhoda je, že otáčky nikdy nepůjdou nastavit na nižší než původní
Odpovědět0  0
ano, dalo jednoduchou úpravou toho regulátoru
Odpovědět0  0
Musím plně souhlasit s Panem Michálkem. Pane chlupas dporučuju vám nastudovat si něco o měničích a spínaných zdrojích. Nikde netvrdím, že Infineon jako jediný dělá kvalitní polovodiče, ale dělá mnohem kvalitnější než nějací čínští a indičtí kopírovači. A k tomu tranzistoru v TO220, jde oto že každý tranzistor má nějakou SOA­(safe operating area­) charakteristiku, která nám přesně vymezuje jaký proud může maximálně téct tranzistorem při nějakém Uce a aby to nebylo tak jednoduché, hraje zde obrovskou roli teplota. Je tedy celkem nutné, aby bylo pouzdro schopné odvést přebytečné teplo z čipu tak, aby jeho teplota nedosáhla hranice, kdy tranzistor vyběhne ze své SOA. Samozřejmě zde hraje roli kvalita tepelného přechodu pouzdro­/chladič a pochopitelně i velikost chladiče. Ten je jak můžete vidět velmi, velmi malý, ovšem i kdyby byl obrovský, tranzistory by smrti neušly,
Odpovědět0  0
Podmínkou testu těchto zdrojů bylo, že i při odpálení musí být reklamovatelné, proto jsem je musel prvně otestovat a pak teprve dělat popis vnitřku. Ovšem u lc green power žádná plomba nebyla, už při prvním pohledu bylo nadslunce jasné jhak ten zdroj dopadne a zcela s jistotou mohu říct že by ničil i komponenty.
Odpovědět0  0
Však právě z toho důvodu jsem uvedl, že je nelze porovnat zcela přímo, ale na tomto příkladu je krásně vidět, že peníze investované do kvalitního zdroje nejsou promrhané.
Odpovědět0  0
Podívejte se ještě jednou a lépe. Prolis pro mřížku je u každého jinak hluboký. Ikdyž v článku jsem to popsal stejně poněkud kostrbatě, už by to mělo být lepší.
Odpovědět0  0
dopuručuju nastudovat si nějakou literaturu o DC­/DC měničích, z těch 320V lze vyrobit nejen 380 ale klidně 600V.
Odpovědět0  0
325v platí u zdrojů, kde není PFC vůbec anebo jen pasivní, to znamená, že síťové napětí je usměrněno a normálně filtrováno. Aktivní PFC je totiž Step­-up­(zvyšující­) měnič, u takovýchto zdrojů již nejsou kondenzátory na 200V ale z těchto důvodů na 250V.
Odpovědět0  0
Drží jen díky tomu, že v sestavě s tím Athlonem je 400W zdroj vytížen zhruba z jedné třetiny až z poloviny.
Odpovědět0  0
Jednoduše proto že mám sebe a svůj počítač příliš rád. Momentálně totiž BM566 leží ladem­(upečené trafo důsledkem silného větru­) a používím osciloskop ETC M523 propojený s počítačem.
Odpovědět0  0
PFC sníží účinnost, ale to je zanedbatelné. Tady jde o něco jiného, doporučuju si otom najít literaturu, i na internetu e to dá.
Odpovědět0  0
i mě se to zdá moc ale je to tak, všechny zdroje jsou měřeny zcela shodně
Odpovědět0  0
Docela odvážná hypotéza:­) Možná by nebylo odvěci projít si nějaká vysokoškolská skripta. s těmi maloodběrateli, ano těm se účinník neměří.
Odpovědět0  0
Takže, vidím že s vámi se nemá cenu dohadovat, nikam by to nevedlo... o Recomu vím, jenže ten už neexistuje, takže bohužel. Peníze vložené do jednoúčelového zařízení pro testy zdrojů jsou pro mě promrhané, ale kdyby se našel sponzor, který by vše potřebné proplatil tak se do toho klidně pustím, vhodné by bylo alespoň zbavit se žárovek a přepínat soustavu rezistorů pomocí výkonových mosfetů.
Odpovědět0  0
jojo je to tak, a se zvyšujícím se výkonem je to čímdál horší, občas mi připadá že zdroje konstruují lidi co otom nemají ani tucha, ale jistou část díla na tom má také marketing že.. třeba já si upravuju zdroj EC 350W super silent přesně sobě na míru a pro změnu jsem půlku kabelů odpájel a zahodil. Například +12V power mě je k ničemu, přídavné čtyři piny na Main power konektoru také, zdroj měl navíc ještě AUX konektor, pryč s ním... délky všech kabelů jsem přizpůsobil svým potřebám, celý vnitřek zdroje jsem ­"učesal­" do nějaké podoby, vyházel jsem šuntové silikonové podložky co spíš teplo zadržují a nahradil je poctivou namazanou slídou, upravil jsem chladiče aby měly lepší účinnost, balo nutné vyměnit spínací tranzistory za jiné, výkonnější­(proč jsem psal na fóru­), dále zdroj opustilo pasivní PFC a velmi radikálním způsobem jsem upravil skříňku pro lepší průchodnost vzduchu, nyní při stejných otáčkách větráku zdroj mnohem víc fouká a je i tišší­(klesl aerodynamický hluk, součástky jsou i účinněji chlazené. nevím jestli jsem vyjmenoval vše, tento zdroj je opravdový DoDo­(dodělej doma)
Odpovědět0  0
Já nevidím nejmenší důvod proč by nemělo:)
Odpovědět0  0
Bohužel změřit průbeh proudu na bočníku zapojeném do série se síťovým přívodem, pomocí osciloskopu, který má společnou zem se zdrojem je jaksi problém, to snad chápete. Ohledně té Normy, nevím o jaké sondě mluvíte, tenhle stroj má na předním panelu pouhou zásuvku. Jistě průběh odebíraného proudu změřit lze, ale se současným vybavením by to bylo mírně o život.
Odpovědět0  0
ano je to tak a to jak napětí na ostatních větvích poroste závisí na vnitřním odporu vinutí transformátoru zatěžované větve, jenže kvůli tomu je za usměrňovači ještě jedna společná tlumivka, která se díky vhodnému poměru počtů závitů jednotlivých vinutí stará oto, aby tyto změny byla v rámci tolerancí. Dobro EONu mě opravdu netrápí, ale pokud má zdroj ve specifikacích uvedeno PFC tak ho musí mít, navíc norma říká, že účinník musí být korigován. Že se zdrojem bez PFC běžnému smrtelníkovi natočí elektroměr méně je hezké, ale již začínají digitální elektroměry, které dovedou měřit i účinník. Navíc PFC se dá ve většině případů jednodušše vyřadit. Průběhy odebíraného proudu neměřím z prostého důvodu, není na to technika. Dosud jsem při testech používal anazyzátor odběru od Fy Norma.
Odpovědět0  0
Celé je to nějaké divné, hodnoty pro panel jsou brány až na sekundární straně zdroje, ale jelikož v panelu je mikrořadič s vestavěným A­/D převodníkem, je možné, že je v jeho paměti uložena tabulka hodnot účinností při různých zátěží a procesor toto dopočítává. Jinak údaj na panelu se nezměnil při změně zátěže na 12V větvích o 70W a to je divné.
Odpovědět0  0
téměř stejná jako při plném, čili v toleranci měření a zaokrouhlování
Odpovědět0  0
Jedná se o odběr zdroje pouze zapojeného do zásuvky, všechny kabely vedoucí z něj jsou přitom odpojené.
Odpovědět0  0
Ještě bych chtěl poděkovat Panu Michálkovi a dalším za to, že tu obhajovali za mě objektivitu této recenze.
Odpovědět0  0
Takže až nyní jsem se dostal k možnosti vyjádřit se k této situaci. Oba zdroje mi přišly zaplombované přes jeden ze šroubků, promba je samolepící modré kolečko s bílým nápisem PASS. Nepředpokládám a silně pochybuji o tom, že do zdrojů někdo cestou od výrobce ke mě zasahoval. Já samozřejmě nemám důvod nějak křivdit produktům fy Chill Innovation, proto ani nemám důvod úmyslně cvakat nožičky tranzistorů a pak otom psát. Ono se totiž nejedná jen o ty přecvaklé nožky, v jednom ze zdrojů výrobce přemostil i sériovou didodu aby se zbytečně nehřála­(v druhém nikoli­) a bylo i odpojeno napájení PFC obvodů z desky zdroje přerušením jedné drátové propojky­( v druhém nikoli­). Na bezpečnosti provozu tímto zdroj ale nijak neutrpěl, nikde neplandají volně ucvaknuté kablíky a podobně. Pouze toto nepovažuji za řešení chyby ve výrobě anebo v návrhu.
Odpovědět0  0