www.svethardware.cz
>
>
>
>

MATLAB už uměle neškrtí výkon procesorů AMD

MATLAB už uměle neškrtí výkon procesorů AMD
, , aktualita
Loni na podzim se objevila zpráva, že platforma MATLAB zcela zbytečně snižuje výkon procesorů AMD, a to pouze proto, že tyto procesory se zcela pochopitelně nehlásí s CPUID řetězcem GenuineIntel. 
K oblíbeným
reklama
MATLAB dokáže využít výhody poskytované knihovnou Intel MKL (Math Kernel Library), která však donedávna byla velice pomalá při běhu na procesorech AMD včetně nejnovějších Ryzen. Už dříve se ale dalo MATLAB donutit k tomu, aby využíval všechny nabízené možnosti procesorů AMD, což přineslo mezi 20 až dokonce 300 procenty výkonu navíc, a to zvláště na modelech Ryzen či Ryzen Threadripper. Šlo přitom pouze o detekci procesoru v rámci MATLAB, aby ten striktně nevyžadoval GenuineIntel pro využití moderních instrukcí jako AVX2. 
 
 
Zmíněný tweak tak manuálně aktivoval podporu AVX2 v rámci MKL na procesorech AMD, které danou technologii nabízejí.  A nešlo o nic složitého, jen o krátký dávkový soubor, který spustil MATLAB v příslušném režimu, anebo bylo možné provést úpravy rovnou v rámci Proměnného prostředí:
 
 
Je pak o to podivnější, že tento stav trval tak dlouho, zvláště když šlo pouze o to, aby se odstranila omezení daná způsobem detekování použitých procesorů a umožnilo se využívat instrukce jako SSE4, AVX a AVX2. Na druhou stranu, vývojáři se přeci jen odhodlali přijít s nápravou hned bezprostředně v další verzi softwaru poté, co se problém s výkonem na procesorech AMD dostal na veřejnost loni v listopadu. Celá věc také ilustruje celkovou (ne)oblíbenost CPU od AMD mezi uživateli MATLABu, ostatně procesory AMD podporují SSE4 a AVX už od nástupu Bulldozerů v roce 2011 a AVX2 pak od roku 2017 díky generaci Ryzen, takže na to, že je s jejich výkonem v MATLABu něco v nepořádku, se mohlo přijít už dávno. 
 
nahoře výsledky starší verze, dole už nové opravené verze
 
Nicméně máme to tady a MATLAB od verze R2020a automaticky aktivuje i AVX2 na procesorech AMD a dle rychlého testu serveru Extremetech jsou rozdíly skutečně enormní, a to právě v případě procesorů AMD, zatímco u Intelu se nezměnilo zhola nic. Čili to znamená, že testované Threadrippery se ihned dostaly před Core i9, zvláště pak model 3970X a Intel ztratil další výhodu. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jezdec ve virtuálním závodu Formule E podváděl, hrál za něj esport profesionál Jezdec ve virtuálním závodu Formule E podváděl, hrál za něj esport profesionál
Virtuální verze série Formule E, která dočasně nahradila skutečné závody, zaznamenala první případ podvádění. Dopustil se ho německý jezdec, který za sebe nechal závodit profesionálního hráče esports, ale radost ze stupňů vítězů si moc dlouho neužil.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Doporučené PC sestavy: květen 2020 Doporučené PC sestavy: květen 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Australští vědci dosáhli rychlosti 44,2 Tbps přes standardní optické kabely Australští vědci dosáhli rychlosti 44,2 Tbps přes standardní optické kabely
Australským vědcům se povedlo dosáhnout pozoruhodného rekordu v dosažené přenosové rychlosti pomocí optických kabelů. S využitím tzv. micro-comb se jim podařilo přenést 44,2 Tb/s a v reálném prostředí to nebylo o mnoho méně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Zinko-vzduchové akumulátory Zinc8 míří do praxe Zinko-vzduchové akumulátory Zinc8 míří do praxe
Nabíjecí zinko-vzduchové akumulátory jsou sice relativní novinkou, přesto se už začínají nasazovat do praxe. Společnost Zinc8 má v následujících dvou letech postavit hned několik úložišť energie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy
Elektromobilita přinese obrovské množství vysloužilých akumulátorů, které jsou obrovskou hrozbou pro životní prostředí. Dle studie MIT jsou ale současně vhodným úložištěm pro obnovitelnou energii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů