Mechanický doping, aneb běžecký exoskelet ze Stanfordu

Mechanický doping, aneb běžecký exoskelet ze Stanfordu
, , aktualita
Na Stanfordu vznikl nový běžecký exoskelet, který má za úkol zvýšit výkonnost či značně usnadnit běh. Můžeme o tom tak uvažovat jako o elektrokole, čili o mechanickém dopingu. Jak to funguje a co to umí?
K oblíbeným
reklama
Tzv. Ankle Exoskeleton, čili exoskelet pro kotník, má prostě a jednoduše za úkol snížit výdej energie při běhání tím, že nám v tom pomáhá mechanika a motory. Stejný princip tak má i výbava elektrokol, která také primárně není určena k tomu, abychom mohli sundat nohy z pedálů. Elektromotor nám pomůže, ale šlapat přitom musíme, ovšem to je v případě běhu naprosto jasné. 
 
 
Jak je vidět z obrázku, exoskelet ze Stanfordu se montuje na chodidlo, kotník a spodní část nohy. Za patou pak máme kovový oblouk, z nějž vychází v případě tohoto prototypu prostý provázek. Právě za ten tahá motor, čímž pomáhá člověku v běhu při odrazu, takže nám mechanismus posiluje funkci lýtkového svalu. Co bylo možné, to bylo vytvořeno z uhlíku, přičemž menší a složitě tvarované části jsou z hliníku. 
 
Klíčové tak je, aby mechanismus zatáhl za provázek v pravý čas a s odpovídající silou, čímž pak člověku spíše jen lehce pomůže při odrazu. Už z toho je zřejmé, že takové zařízení může být velice užitečné i při zdravotních potížích, a to třeba v případě poranění achillovy šlachy, po němž obvykle následuje náročná a dlouhá rehabilitace. Autoři ale také uvažují o využití v rámci osobní přepravy jako způsob, jak se rychle dostat třeba na vlakovou zastávku, nebo jak si prostě lépe zaběhat, i když to by jejich zařízení muselo být výrazně vyspělejší. 
 
Vyvíjené zařízení zatím nedokáže fungovat samostatně, neboť potřebné motory byly umístěné zcela mimo, a tak muselo testování probíhat na běžeckém páse v laboratoři. Prozatím také byly testovány dva režimy. V prvním exoskelet fungoval jako pružina, která vypustí svou energii až v momentu odrazu a druhý režim už znamenal plnou asistenci při zapojení lýtka. 
 
Právě druhý testovací režim se tak ukázal i jako efektivnější, přičemž v prvním režimu byl běh dokonce i o trošku méně efektivní, než zcela bez exoskeletu, jehož hmotnost a celková přítomnost tak zcela vyrušila poskytovanou výhodu. Při plné asistenci ale figurant mohl běžet v průměru o 15 procent efektivněji vzhledem k výdeji energie měřeného na základě spotřebovaného kyslíku, což bylo otestováno na celkem 11 lidech. Maximální rychlost pak exoskelet dokázal zvýšit o 10 procent. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek