Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mechanický doping, aneb běžecký exoskelet ze Stanfordu

27.3.2020, Jan Vítek, aktualita
Mechanický doping, aneb běžecký exoskelet ze Stanfordu
Na Stanfordu vznikl nový běžecký exoskelet, který má za úkol zvýšit výkonnost či značně usnadnit běh. Můžeme o tom tak uvažovat jako o elektrokole, čili o mechanickém dopingu. Jak to funguje a co to umí?
Tzv. Ankle Exoskeleton, čili exoskelet pro kotník, má prostě a jednoduše za úkol snížit výdej energie při běhání tím, že nám v tom pomáhá mechanika a motory. Stejný princip tak má i výbava elektrokol, která také primárně není určena k tomu, abychom mohli sundat nohy z pedálů. Elektromotor nám pomůže, ale šlapat přitom musíme, ovšem to je v případě běhu naprosto jasné. 
 
 
Jak je vidět z obrázku, exoskelet ze Stanfordu se montuje na chodidlo, kotník a spodní část nohy. Za patou pak máme kovový oblouk, z nějž vychází v případě tohoto prototypu prostý provázek. Právě za ten tahá motor, čímž pomáhá člověku v běhu při odrazu, takže nám mechanismus posiluje funkci lýtkového svalu. Co bylo možné, to bylo vytvořeno z uhlíku, přičemž menší a složitě tvarované části jsou z hliníku. 
 
Klíčové tak je, aby mechanismus zatáhl za provázek v pravý čas a s odpovídající silou, čímž pak člověku spíše jen lehce pomůže při odrazu. Už z toho je zřejmé, že takové zařízení může být velice užitečné i při zdravotních potížích, a to třeba v případě poranění achillovy šlachy, po němž obvykle následuje náročná a dlouhá rehabilitace. Autoři ale také uvažují o využití v rámci osobní přepravy jako způsob, jak se rychle dostat třeba na vlakovou zastávku, nebo jak si prostě lépe zaběhat, i když to by jejich zařízení muselo být výrazně vyspělejší. 
 
Vyvíjené zařízení zatím nedokáže fungovat samostatně, neboť potřebné motory byly umístěné zcela mimo, a tak muselo testování probíhat na běžeckém páse v laboratoři. Prozatím také byly testovány dva režimy. V prvním exoskelet fungoval jako pružina, která vypustí svou energii až v momentu odrazu a druhý režim už znamenal plnou asistenci při zapojení lýtka. 
 
Právě druhý testovací režim se tak ukázal i jako efektivnější, přičemž v prvním režimu byl běh dokonce i o trošku méně efektivní, než zcela bez exoskeletu, jehož hmotnost a celková přítomnost tak zcela vyrušila poskytovanou výhodu. Při plné asistenci ale figurant mohl běžet v průměru o 15 procent efektivněji vzhledem k výdeji energie měřeného na základě spotřebovaného kyslíku, což bylo otestováno na celkem 11 lidech. Maximální rychlost pak exoskelet dokázal zvýšit o 10 procent.