www.svethardware.cz
>
>
>

MediaGX

, , zpráva
Multimediální procesor od Cyrix
K oblíbeným
reklama
Firma Cyrix se rozhodla opustit vyšší cenové pásmo trhu s PC a zaměřit se na svou technologii MediaGXTM. Tato nová generace procesorů Cyrix využívá integrace co největšího počtu prvků do jednoho čipu.

MediaGX


Grafika, audio, řadič paměti, PCI rozhraní, to vše teď bude obsahovat procesor. Touto novou revoluční architekturou se Cyrix snaží dosáhnout výkonného multimediálního systému za přijatelnou cenu. Procesor MediaGXTM je kompatibilní s technologií MMX, podporuje MPEG1, využívá všech výhod plug and play, obsahuje řadič gameportu a podporuje dva porty USB. Důvodem k integraci všech těchto prvků na jeden čip je zrychlení celého systému. V klasických PC sestavách komunikuje procesor s ostatními zařízeními rychlostí danou sběrnicí, která je věšinou podstatně pomalejší než procesor a také nevyužívá plnou šířku datového přenosu. MediaGXTM technologie tento pomalejší přenos dat odstraňuje a umožňuje až 128 bitovou komunikaci.

Ve souvislosti s tím vyvinul Cyrix "Virtual System ArchitectureTM" (VSATM), plně kompatibilní softwarovou technologii, která svými instrukcemi nahrazuje hardwarové vybavení. To znamená, že počítač s MediaGXTM nepotřebuje drahé přídavné karty. VSATM software je zcela transparentní pro ostatní programy, takže by neměly nastat žádné potíže s kompatibilitou.

Dalšími technologiemi, které Cyrix vyvinul pro dosažení plného výkonu svého MediaGXTM jsou XpressRAMTM, XpressGRAPHICSTM a XpressAUDIOTM. Jak už název napovídá, XpressRAMTM se stará o přímou komunikaci procesoru s SDRAM pamětí, aniž by bylo zapotřebí externí cache. XpressGRAPHICSTM nahrazuje grafickou kartu. Inovovaná grafická komprese umožňuje nastavit libovolné rozlišení bez nutnosti přidávat video paměť. O všechno se postará procesor. XpressAUDIOTM se stará o zvukovou stránku systému. Je samozřejmě kompatibilní se standardními audiokartami.

Největší výhodou MediaGXTM je příznivá cena za vysoký výkon, který by měl být srovnatelný s Pentiem II pracujícím na stejné frekvenci. Na druhou stranu má MediaGX také určité nevýhody. Jednou z nejvýraznějších je velmi nesnadná rozšiřitelnost, daná integrací všech komponent do jednoho čipu. Tudíž, budete-li chtít upgradovat PC s MediaGXTM, s největší pravděpodobností si budete muset koupit celý počítač. Stručně řečeno: nízkou cenu počítače s MediaGXTM zaplatíte nemožností svůj systém rozšiřovat. Bude-li to výhodné či ne, ukáže až čas.

reklama
Nejnovější články
Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík
Exoplaneta KELT-9b se řadí mezi horké Jupitery, ovšem ve skutečnosti má na svém povrchu i vyšší teplotu než některé hvězdy. Jde tak o dosud nejžhavější prostředí, jaké bylo kdy na cizím světě nalezeno a to má své důsledky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku
Společnost NZXT si připravila nové vodní chladiče Kraken, a sice sérii X-3 a také Z-3. Právě modely Z-3 budou mít ve svém vodním bloku/pumpě integrovaný také displej, na němž si budeme moci zobrazovat třeba animovaný gif. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích
Finská společnost Eve na sebe upozornila už vývojem hromadně financovaného počítače 2 v 1, a sice Eve V Surface Pro. Nyní následují hned tři modely stolních monitorů, které budou zajímat především hráče.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN
Společnost FriendlyElec přichází s další novinkou v podobě malých počítačů konkurujících známým Raspberry Pi. Tentokrát jde o NanoPi R2S, který je zajímavý nejen malými rozměry, ale také přítomností dvou portů GLAN.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem
Společnost EVGA si připravila novou verzi své klávesnice Z10, která disponuje pouze červeným podsvícením. Nyní tu máme EVGA Z10 RGB s barevným podsvícením, která byla ukázána už loni na Computexu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář