Mercedes vyjel na německé dálnice s autonomním truckem Actros

Mercedes vyjel na německé dálnice s autonomním truckem Actros
, , aktualita
Autonomní vozidla čím dál častěji dostávají od států povolení k testům na reálných silnicích v reálném provozu. Mercedes-Benz Actors je prvním nákladním vozidlem, které dostalo funkci automatického řízení s možností testování na německých dálnicích.
K oblíbeným
reklama
Společnost Daimler (pod kterou spadá např. Mercedes) je jedním z průkopníků na poli autonomních vozidel. V květnu představila v USA samořídící se nákladní automobil Freightliner Inspiration Truck, nyní představuje nákladní automobil Mercedes-Benz Actros, který disponuje funkci autonomního řízení na dálnicích. Protože provoz bez zásahů řidiče není ve většině států schválen, řidiči si této funkce zatím moc neužijí, což se ale v průběhu času může změnit. Pro včerejší test dostal Mercedes povolení od Bádenska-Württemberska a byla provedena testovací jízda na zdejších dálnicích.


Autonomní Mercedes-Benz Actros Highway Pilot

Zdroj: YouTube/Daimler AG


Té se zúčastnil zdejší premiér Winfried Kretschmann a zástupce výkonné rady Daimleru Wolfgang Bernhard. Trasa o délce 14 kilometrů vedla po dálnici A8 mezi Denkendorfem a Stuttgartem. V průběhu jízdy byla aktivována funkce Highway Pilot, která se právě starala o samostatné řízení vozidla bez zásahu řidiče. Systém se skládá z radaru, stereo kamery a adaptivního tempomatu ACC. Řidič je nicméně za vozidlo stále odpovědný, takže i nadále musí hlídat okolní dopravu.


Systém nabídne převzetí řízení v momentě, kdy auto vjede do pravého pruhu dálnice. Řidič pak může povolit nebo zamítnout tuto funkci jednoduchým stiskem tlačítka. Systém pak hlídá 80km/h rychlost a bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Pokud jsou podmínky velmi špatné a systém by nemohl správně pracovat, varuje řidiče zvukovými i světelnými signály o tom, aby převzal kontrolu nad řízením. Pokud se tak nestane, vozidlo samo zastaví. Společnost Daimler dále tvrdí, že díky inteligentnímu řízení, předvídání a optimalizovanému řazení může automobil dosahovat až o 5 % nižší spotřeby než při řízení člověkem. Funkce Highway Pilot už doposud byla otestována na 20 tisících testovacích kilometrech v Německu a USA. Podle Daimleru tento systém snižuje únavu řidiče až o 25 %.

Zdroj: daimler.com, rt.com, yahoo.com

reklama
Nejnovější články
Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty? Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?
AMD nás před týdnem svým představením nových Radeonů založených na slabší verzi Navi zrovna moc nepotěšilo. V podstatě představilo jen jednu desktopovou kartu a jednu mobilní a my se nedozvěděli ani podrobnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM
AMD v poslední době najelo na OEM vlnu. V srpnu byly představeny grafické karty Radeon RX 600, což jsou opět Polaris a nedávno jsme se dozvěděli o dvou nových OEM procesorech Ryzen, z nichž je jeden navíc pouze pro Čínu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc
Microsoft Flight Simulator byl naposledy vypuštěn na trh ve verzi X, která nastoupila už v roce 2006 a později nastoupila jeho Steam verze, která je sice podstatně mladší, ale technicky jen o málo vyspělejší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky
Už je to pěkná řádka let, co se řešila role Microsoftu při vývoji počítačových klávesnic. Tato firma přitom jejich funkčnost výrazně ovlivnila, i když tu byly i jiné faktory. Nyní Microsoft navazuje na svou starou roli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super
Společnost Inno3D na svých stránkách několikrát zmínila grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti Super, na niž zatím čekáme marně. Nyní se to týká prodejní akce na podporu GeForce RTX a GTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře