Mercedes vyjel na německé dálnice s autonomním truckem Actros

Mercedes vyjel na německé dálnice s autonomním truckem Actros
, , aktualita
Autonomní vozidla čím dál častěji dostávají od států povolení k testům na reálných silnicích v reálném provozu. Mercedes-Benz Actors je prvním nákladním vozidlem, které dostalo funkci automatického řízení s možností testování na německých dálnicích.
K oblíbeným
reklama
Společnost Daimler (pod kterou spadá např. Mercedes) je jedním z průkopníků na poli autonomních vozidel. V květnu představila v USA samořídící se nákladní automobil Freightliner Inspiration Truck, nyní představuje nákladní automobil Mercedes-Benz Actros, který disponuje funkci autonomního řízení na dálnicích. Protože provoz bez zásahů řidiče není ve většině států schválen, řidiči si této funkce zatím moc neužijí, což se ale v průběhu času může změnit. Pro včerejší test dostal Mercedes povolení od Bádenska-Württemberska a byla provedena testovací jízda na zdejších dálnicích.


Autonomní Mercedes-Benz Actros Highway Pilot

Zdroj: YouTube/Daimler AG


Té se zúčastnil zdejší premiér Winfried Kretschmann a zástupce výkonné rady Daimleru Wolfgang Bernhard. Trasa o délce 14 kilometrů vedla po dálnici A8 mezi Denkendorfem a Stuttgartem. V průběhu jízdy byla aktivována funkce Highway Pilot, která se právě starala o samostatné řízení vozidla bez zásahu řidiče. Systém se skládá z radaru, stereo kamery a adaptivního tempomatu ACC. Řidič je nicméně za vozidlo stále odpovědný, takže i nadále musí hlídat okolní dopravu.


Systém nabídne převzetí řízení v momentě, kdy auto vjede do pravého pruhu dálnice. Řidič pak může povolit nebo zamítnout tuto funkci jednoduchým stiskem tlačítka. Systém pak hlídá 80km/h rychlost a bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Pokud jsou podmínky velmi špatné a systém by nemohl správně pracovat, varuje řidiče zvukovými i světelnými signály o tom, aby převzal kontrolu nad řízením. Pokud se tak nestane, vozidlo samo zastaví. Společnost Daimler dále tvrdí, že díky inteligentnímu řízení, předvídání a optimalizovanému řazení může automobil dosahovat až o 5 % nižší spotřeby než při řízení člověkem. Funkce Highway Pilot už doposud byla otestována na 20 tisících testovacích kilometrech v Německu a USA. Podle Daimleru tento systém snižuje únavu řidiče až o 25 %.

Zdroj: daimler.com, rt.com, yahoo.com

reklama
Nejnovější články
Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování Microsoft Flight Simulator 2020: brzy začne betatestování
Na Microsoft Flight Simulator 2020 čekají mnozí fanoušci žánru se zasněným pohledem a slinou v koutku úst, kterou si zaslouží především grafické zpracování spojené s vymodelováním reálného světa. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt Linus Torvalds přeje instrukcím AVX-512 bolestivou smrt
Minulý týden jsme probírali instrukce AVX na budoucích procesorech Intelu, respektive to, že generace Alder Lake-S je v podobě AVX-512 nemusí nabídnout kvůli své hybridní architektuře. Nyní se k AVX-512 poněkud nelichotivě vyjádřil Linus Torvalds.
Včera, aktualita, Jan Vítek18 komentářů
AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích
AMD chce ještě letos vyslat na trh nové procesory s architekturou Zen 3, a to i (nebo především) serverové procesory EPYC s kódovým označením Milan. Ty nabídnou stále stejný počet 64 jader, ale co takty?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce Ubisoft ohlásil Far Cry 6: v srdci moderní revoluce
Ubisoft nám oficiálně představil nový Far Cry 6, který vyvíjí konkrétně studio Ubisoft Toronto a chystá si jej pro příští rok. Podíváme se do fiktivního místa Latinské Ameriky současnosti, kde probíhá "guerillová revoluce". 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat NVIDIA prý zastavuje výrobu výkonnějších RTX 2000, ceny mají stoupat
Dle čínského serveru ITHome už NVIDIA přikročila k zastavení výroby všech výkonných herních karet GeForce RTX 2000 až do verze 2070. To by tak ukazovalo na blížící se vypuštění nové generace.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář