www.svethardware.cz
>
>

Metačočka z MIT umí sama ostřit bez pohyblivých částí

Metačočka z MIT umí sama ostřit bez pohyblivých částí
, , aktualita
Na univerzitě MIT vznikl nový typ optické čočky, kterou autoři označují za metačočku a uvádějí, že ta je schopna sama ostřit bez jakýchkoliv pohyblivých částí, které by ji dokázaly posouvat, naklánět či měnit její tvar. 
K oblíbeným
reklama
Metačočka z MIT by mohla v budoucnu posloužit pro výrobu miniaturních objektivů, které by nabízely optický zoom, s čímž právě dnes válčí především výrobci telefonů, kteří to řeší využitím hned několika fotoaparátů s fixními objektivy. Například takový Samsung Galaxy S21 Ultra má hned čtyři ekvivalentní k 13, 26, 70 a 240mm objektivům. 
 
 
Inženýři na MIT na to šli poněkud jinak a vyvinuli čočku pokrytou pečlivě vytvořenými strukturami, která umí měnit své vlastnosti v závislosti na teplu. Zde si můžeme připomenout technologii přepisovatelných CD a DVD, která využívá materiál zvaný GST (GeSbTe) tvořeny germaniem, antimonem a telurem. Metačočka využívá něco podobného, a to konkrétně GSST, kde k výše uvedeným prvkům přibyl také selen, díky čemuž je jeho struktura při svém zahřátí více pravidelná, čili se stává krystalickou a především se mění vlastnosti při lámání světla. 
 
Na povrch skla jsou pak naneseny výše ukázané mikroskopické struktury, přičemž každá z nich láme světlo svým určitým způsobem. A hle, máme tu metačočku, která při pokojové teplotě ostří na blízký cíl a pokud ji zahřejeme, zaostří se na větší vzdálenost. Nicméně z toho vyplývá, že tu jsou (zatím) jen dva stavy, čili dvě hloubky ostrosti a nic mezi nimi. Díky pečlivému dávkování tepla na těch správných místech by se ale dle autorů dalo docíliti kontinuálního ostření. 
 
Zatím jde ovšem jen o prototyp, který potvrzuje základní funkčnost dané technologie a to v této době pouze v infračerveném spektru. Ovšem i kdyby se v něm už zůstalo, stále si takováto metačočka může najít využití, a to pochopitelně v infračervených kamerách. 
 
Zdroj: MIT


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře